Parabeny, silikony a tenzidy jako strašáci v kosmetice. Je skutečně nutné se jim vyhýbat?

Na jaké látky v kosmetice si dávat pozor? Pavel Danilyuk / Pexels

V současné době je trendem návrat k přírodě, upouštění od konzervantů a chemických látek. A u kosmetiky je to snad snad ještě znatelnější – na každé lahvičce je velkým písmem napsáno, co všechno neobsahuje. Je třeba se ale tolik diskutovaných látek bát? Škodí nějak silikony, parabeny a konzervanty našemu zdraví? Pojďme se na to podívat zblízka.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Nic nedovoleného v kosmetice nenajdete

Řada lidí se bojí, že v kosmetice najdou nějaké nebezpečné látky nebo jedy, které jim mohou poškodit zdraví. Ve skutečnosti jsou všechny zdraví nebezpečné nebo potenciálně nebezpečné látky zakázané a v rámci Evropské unie se nesmí používat. A jejich seznam je opravdu široký.

Dále také platí, že čím výše je látka ve složení, tím je jí ve výrobku více. Pokud je silikon nebo paraben na posledním místě, pak ho v produktu opravdu moc není a není nutné se obávat jeho používání. Jestliže však máte citlivou pokožku a konvenční kosmetika vám nedělá dobře, pak vaši pleť může poškodit i stopové množství.

Konzervanty prodlužují trvanlivost

Konzervanty mají za úkol zabránit tomu, aby se rozmnožily organismy, které by mohly ohrozit naše zdraví. Hlavně se ale používají k prodloužení trvanlivosti kosmetických produktů. Pokud je jejich množství v přípravcích jen minimální, není třeba se jim až tak urputně vyhýbat.

Je také dobré vědět, že škodlivé účinky se mnohonásobně zvyšují, je-li v některých produktech obsaženo více konzervantů současně. Výrobci jich více najednou užívají celkem často, jejich účinky se z technologického hlediska totiž doplňují – některé účinkují lépe proti bakteriím, jiné proti plísním.

Obecně tedy platí, že čím větší množství a kombinace konzervantů přípravek obsahuje, tím je pravděpodobnější, že dojde k projevu dráždivých, alergizujících či toxických účinků.

Zvolit přírodní krém? Podívejte se na složení a zjistěte, zdali nejde pouze o reklamu Anna Shvets / Pexels

Parabeny potlačují vznik bakterií a plísní

Parabeny jsou hojně využívány nejen v kosmetice, nýbrž také ve farmacii. Mají baktericidní a fungicidní účinky a najdete je v šamponech, zubních pastách, krémech, dekorativní kosmetice a lubrikantech. Průběžně jsou parabeny podrobovány řadě studií, ale výsledky zatím nejsou stoprocentně průkazné. Jde navíc o látku tělu cizí, v přírodě se těžce odbourává a mimo jiné může ve zvýšeném množství způsobovat alergie.

  • Parabeny slouží jen coby konzervanty, dekorativní kosmetice nedodávají žádné důležité látky ani pleť nijak nevyživují.
  • Jednoduše řečeno se díky nim pouze prodlouží trvanlivost produktu, nicméně nepřibydou žádné jiné benefity. 
  • Škodlivějšími konzervanty než parabeny jsou například formaldehyd, Triclosan nebo syntetické halogen organické sloučeniny, které na obalech najdete například pod názvem Bromochlorofen

Silikony zjemňují, ale příroda si s nimi neporadí

Tyto syntetické sloučeniny křemíku najdeme ve složení přímo pod názvem silicone nebo pod jiným názvem s příponami icon, cone, siloxane, silane a další. Silikony vyhlazují, zlepšují roztíratelnost a zjemňují. V devadesátých letech zažila kosmetika se silikony boom – rozvíjely se šampony 2v1, krémy se snadněji roztíraly a aplikace makeupů díky nim tak nedřela. 

Silikony dnes najdeme například v bázích pod makeup. Jednou za čas jejich používání nevadí, avšak při pravidelném užití vysušují a zanáší póry. Ženy s citlivou pletí mohou mít druhý den po silikonové bázi výsev pupínků. 

  • Stejně jako parabeny jsou i silikony neodbouratelné a zatěžují životní prostředí.
  • Jejich výroba je finančně nenáročná, čehož výrobci kosmetiky využívají – často se tak setkáte vlasovou péčí nebo šampony ředěnými silikony. Objem se zvětší, ale náklady na výrobu jsou nízké. 
Syntetické látky účinkují i v malém množství Canva

Tenzidy pění a zároveň odmašťují

K nevhodným ingrediencím se také řadí uměle syntetizované tenzidy, díky kterým přípravky krásně pění, ale zároveň silně odmašťují povrch kůže a způsobovat mohou i další problémy. Jako silně dráždivé se uvádějí například lauret sulfát sodný nebo lauryl sulfát amonný. Zodpovědnější výrobci je proto nahrazují jemnější verzí v podobě amfoterních tenzidů.

Profesionálové přírodní kosmetice příliš nefandí

Výroba kvalitní přírodní kosmetiky je v porovnání s tou konvenční dražší – extrahovat z přírodních zdrojů šetrně látky, které mají podobné vlastnosti, jako mají třeba silikony a parabeny, je náročné a výrobní proces se samozřejmě promítne do ceny.

Přírodní kosmetika ovšem v žádném případě není sázkou na jistotu. Neobsahuje sice uměle vytvořené látky, avšak i takový přírodní pleťový olej nebo krém nabitý přírodními extrakty a výtažky dokáže na pleti nadělat paseku, pokud je nevhodně zvolený. Na kteroukoli látku, včetně těch zcela přírodních, můžete být přecitlivělí.

Konvenční kosmetika navíc podléhá trendům, a to především ta dekorativní – právě širokou škálu pigmentů a výrazných, dlouhotrvajících barev pak zajišťují umělé látky. Přírodní přípravky na ně v tomto ohledu zpravidla nestačí, i proto je tedy například řada profesionálů nevyužívá.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz