Tyto druhy zeleniny zasaďte už v únoru. Poradíme vám, jak nezkazit jejich výsev

Tyto druhy zeleniny a bylinek vysaďte už v únoru! Jak na to, aby vás v létě čekala bohatá úroda? Freepik

Chcete si v létě pochutnat na vlastnoručně vypěstované zelenině ze zahrádky nebo z balkonu? Pak je ten správný čas pustit se do práce! Pro některé druhy zeleniny a bylin je totiž únor tím nejlepším výsevním měsícem. Kromě toho, co zasadit, vám také poradíme, jak postupovat, aby to vyrostlo.

Přečtěte si také

Stažení výrobku: Oblíbená nemléčná rýžová kaše od Hami obsahovala bakterie salmonely
Stažení výrobku: Oblíbená nemléčná rýžová kaše od Hami obsahovala bakterie salmonely

Na co už je nejvyšší čas?

Ke klíčení potřebují semínka teplo. V této době je proto nechte klíčit v miskách na okenním parapetu, ve vytápěném skleníku nebo v zimní zahradě.

Tak můžete už v únoru začít sázet raný salát, celer, brokolici, lilek i papriky a cibuli, petrželku nebo rajčata. U bylinek se klidně pusťte do všech běžných druhů, jako je majoránka, bazalka, pažitka, petržel, tymián, rozmarýn, koriandr, máta, meduňka nebo rukola.

Trochu zimy snesou první „otužilé“ ředkvičky, které vám vyklíčí i za poměrně nízkých teplot. Ty v únoru můžete sázet i do nevytápěného skleníku nebo do venkovního teplého či poloteplého pařeniště, které je vyhřívané hnojem či kompostem.

Na konci měsíce také nezapomeňte nechat naklíčit brambory pro ranou sklizeň. Uložte je do bedýnky a tu postavte na světlé místo s teplotou kolem 10–15 °C.

Únor je ideálním měsícem pro klíčení semínek ranného salátu, brokolice, celeru, lilku, paprik, petržele i rajčat a všech běžných druhů bylinek Pexels

Jaký substrát zvolit pro výsev?

Substrát pro výsev semínek by měl být lehký. Nemusí obsahovat mnoho živin, pro klíčení nejsou tak podstatné. V obchodech seženete substráty přímo určené pro výsev nebo množení, pouze se vždy ujistěte, že obsahují výhradně organická hnojiva.

Tip: Hobbymarkety mají i v době uzavření prodejen otevřená svá zahradní centra, kde koupíte nejen substráty, ale také semínka pro výsev a další zahradnické nezbytnosti.

Výsevní substrát si ovšem můžete namíchat i doma – budete tak mít jistotu, že semínka sázíte čistě přírodní cestou. Stačí smíchat obyčejnou zeminu (ať už koupenou nebo tu ze zahrady), písek a kompost, to vše v poměru 1 : 1 : 1. Kompost může pocházet z vaší zahrady či z kuchyňského kompostéru nebo vermikompostéru s nasazenými žížalami, který lze mít i v bytě.

Rašelinové rozložitelné květníky můžete po vyklíčení semínek zasadit rovnou do zeminy, skvělou alternativou substrátu jsou i rašelinové nebo kokosové tablety (jiffy) Freepik

Domácími miniskleníky a další vychytávky

Kromě klasické zeminy si lze sázení usnadnit pořízením rašelinových či kokosových tablet (tzv. jiffů), které po namočení nabobtnají, nebo pořízením rašelinových květníků či kelímků, které jde po vyklíčení semen rovnou zasadit do země, kde se rozloží. Seženete je v hobbymarketech i na internetu.

Podobnou alternativou, která při výsadbě substrát nahradí, je čedičová vata. Tato minerální izolace se používá jako pěstební médium – dokáže účinně absorbovat a rovnoměrně rozvádět vodu, což je pro pěstování zeleniny a bylinek ideální. Je anorganická a sterilní, proto účinně chrání rostliny před hnilobou, houbami nebo bakteriemi. Pro účely pěstování se dá nejčastěji koupit ve formě předpřipraveného sadbovače.

Praktickou vychytávkou pro klíčení semínek v bytě jsou také domácí miniskleníky s ventilací a minipařeniště. Zajišťují semínkům dostatek vlhkosti, protože během topné sezóny v zimě bývá vzduch v bytech spíše suchý.

U výsevu už se nemusíte sklánět, ohýbat a hrbit

Klíčení semínek v 5 jednoduchých krocích:

  1. Na spodek květníku nebo misky nasypte hrubší písek, menší kamínky nebo oblázky, kterými vytvoříte tzv. drenážní vrstvu. Ta pomůže odvádět přebytečnou vodu a kořeny rostlinky nebudou uhnívat.
  2. Na drenážní vrstvu nasypte substrát, případně nechte nabobtnat rašelinové či kokosové tablety. Substrát nepěchujte, zemina by měla být provzdušněná a lehká.
  3. Na povrch lehce zatlačte semínka a zasypte jen nepatrnou vrstvou hlíny (u tablet není potřeba). Pro zajištění vyšší vlhkosti při klíčení můžete květník či misku přikrýt potravinářskou fólií s dírami.
  4. Zalijte vodou – používejte ale rozprašovač, který semínka nevyplaví tak, jako proud vody z vodovodu nebo konvice.
  5. Květník nebo misku umístěte na okenní parapet, kde je dostatek světla a tepla – ideálně tedy na jižní nebo východní stranu.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz