Nepropustí vodu ani nečistoty. Nano impregnace dokonale ochrání váš textil i obuv

Impregnace udrží kožené i semišové boty v suchu NastyaSensei / Pexels

Moderní technologie nám do života přináší netušené možnosti – a nano materiály či nano impregnace jsou toho typickým příkladem. O co se vlastně jedná? A proč by vám tento jedinečný způsob ochrany textilu, kůže i dalších materiálů rozhodně neměl utéct?

Přečtěte si také

Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy
Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy

Z výzkumných stanic do běžných životů

Také si pod pojmem nano představíte spíše vyspělé technologie v průmyslu, vědě či institucích, jako je NASA? Ano, většina nových technologií byla původně vytvořena pro průmyslové nebo vědecké účely, ale stejně vznikly i počítače či internet. Dříve nebo později se však moderní technologie vždy dostanou i mezi běžné smrtelníky.

Nanotechnologie je obor, který pracuje s velmi malými částicemi – zcela konkrétně je nanometr jedna miliardtina metru, tedy zhruba tisícina lidského vlasu. Že si to nedovedete představit? Nevadí! Používat nanotechnologie v běžném v životě můžete i tak.

Nano ochrana spolehlivě izoluje od okolních vlivů téměř každý oděv Canva

Výhody nano impregnace

O impregnaci na obuv a oblečení jste už nejspíš slyšeli, a to zejména v souvislosti s outdoorovým oblečením, které musí odolat vlhku a skvrnám, čímž zajišťuje svému nositeli komfort i v náročných podmínkách. A stejné výhody poskytuje i nano impregnace, která jde ovšem ještě dál

Oproti té klasické, která je na úrovni molekul, pracuje nano impregnace na atomární úrovni. Vše funguje tzv. na principu lotosového květu – ten zůstane i v bahnité vodě dokonale čistý, a to díky miniaturním hrbolkům. Vědcům se tento jev podařilo využít i při tvorbě nano impregnace. 

Ochránit lze textil, kůži a většinu tkanin. Ty se pokryjí souvislou vrstvou, která připomíná tak jemné síto, že nepropustí vodu ani nečistoty. Voda po naimpregnovaném povrchu jednoduše steče dolů a materiál zůstane suchý. 

Dokonale čisté oblečení i obuv

Impregnace oblečení a bot je tu už dlouho, avšak nikdy nebyla tak dokonalá. Před nanesením ochranné vrstvy si samozřejmě odzkoušejte na málo viditelné části oblečení, že nezmění barvu nebo ji impregnace jinak nepoškodí. A pak můžete vesele vyrazit do terénu.

Zejména trekové boty a bundy s membránami jsou na výletech podrobeny zatěžkávací zkoušce. Šlápnout do louže a hned mít mokré ponožky není to pravé ořechové, a to se vám právě s nano impregnací nestane. Navíc boty nebo bundu po výletě jednoduše otřete vlhkým hadříkem a nebudete si nosit bahno do auta nebo domů.

Máte obavy o svůj nábytek z bílé kůže? Nano impregnace vám umožní pít červené víno v klidu Canva

Na potahy a čalounění

Zneklidňují vás skvrny od červeného vína, marmelád či čerstvého ovoce? Nebo trnete hrůzou pokaždé, když si u čalouněného nábytku dopřáváte špagety se sytě červenou omáčkou? I s tím vám může nano impregnace pomoci.

Nanotechnologii můžete využít i na ochranu potahů a čalounění. Neviditelný film kolem vláken odpudí veškeré nečistoty a vy se nemusíte o svůj nábytek bát. Veškeré skvrny očistíte jen pomocí hadříku a vody

Nepoškodí materiál?

Obavy, že čalounění nebo oblečení je pod nano impregnací udušené a tvoří se v něm plísně, jsou zcela zbytečné. Přestože je ochranné síto velmi husté, zůstává prodyšné a materiály mohou stále dýchat. Navíc nejde o žádné agresivní látky, které by způsobily kožní vyrážky při styku s pokožkou. 

Technologie nano impregnace má jen samá pozitiva. Ochranná vrstva vydrží na oblečení až pět vyprání a vy si bez obav budete moct užít výlety i za horšího počasí a poté si vychutnat sklenku červeného vína na svém světlém gauči. A to zní dobře, no ne?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz