Umíte si vybudovat finanční polštář? Poradíme vám, jak přestat žít od výplaty k výplatě

První krok ke zdravým financím je, abyste měli přehled o svých příjmech a výdajích Canva

Osobní výdaje, buďme k sobě pro jednou upřímní, bývají pro mnohé z nás velkou neznámou. Nehlídáme, za co utrácíme, a pak se divíme. „Jak to, že mám zase tak málo peněz?“ ptáme se sami sebe při každé druhé návštěvě bankovního účtu. Pojďme si v tom jednou provždy udělat pořádek. Nabízí se hned několik osvědčených metod, které vám pomohou vybudovat si finanční rezervu.

Přečtěte si také

Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?
Fenomén zvaný superpotraviny: výmysl moderní doby, nebo zdraví prospěšná bomba?

Vyšší příjmy než výdaje

Vezměte si papír a tužku a sečtěte si za leden své příjmy. Následně od nich odečtěte své výdaje. Pokud se dostanete do minusových čísel, jste tu správně – je potřeba s tím něco udělat. 

Tento základní přehled vám do začátku stačí. Postupem času ho však můžete klidně propracovat, což povede k tomu, že získáte přesný přehled o tom, kde vás tlačí bota.

Začněte budovat finanční rezervu

Abyste začali více šetřit, můžete se vydat 3 různými cestami:

  • zvýšit příjmy
  • snížit výdaje
  • kombinace obou – tedy zvýšit příjmy a zároveň snížit výdaje

Cesta ke zvýšení přijmu nemusí nutně znamenat, že dáte ve své práci ihned výpověď nebo že si přiberete ještě noční brigádu. Nejjednodušší je připravit si správné argumenty a probrat svou situaci se šéfem. Každá koruna v rozpočtu se počítá, tak proč to nezkusit.

Pokud se snažíte své výdaje snížit, pak je rozhodně dobré vědět, za co platíte. Některé budou nutné (například bydlení nebo jídlo), avšak na spoustě dalších by rozhodně šlo ušetřit (především se může jednat o různé dárky, zbytečně drahé oblečení, útratu za alkohol, tabákové výrobky apod.).

Jak uspořit?

Abyste už na konci příští měsíční bilance skončili v plusu, je nejjednodušší nastavit si trvalý příkaz a pravidelně (ideálně hned při přijmu výplaty) si něco málo odkládat třeba na spořicí účet. Věřte, že když peníze neuvidíte dostupné na svém běžném účtu, budete se chovat úplně jinak, než kdyby tam na vás svítily.

  • Lepší než posílat pevnou částku je stanovit si určité procento ze mzdy – například 10 %.
  • Pokud vyděláváte 20 000 Kč, měsíčně si na spořicí účet pošlete 2 000 Kč. To znamená, že po roce budete mít našetřeno 24 000 Kč – více než 1 výplatu.

Zkuste přitom myslet na to, že našetřeno byste měli mít alespoň tolik prostředků, abyste s nimi vystačili na tři měsíce. „Tato rezerva vám slouží pro případ ztráty práce, nemoci nebo nenadálých životních situací. To, co uspoříte nad rámec vytvořené finanční rezervy, můžete použít třeba na dovolenou, dárky nebo nový automobil,“ dodává Marek Reichl z Providentu.

Je více cest, kterými se můžete vydat, abyste ušetřili více peněz Unsplash

Jak vytvořit rozpočet

Pro efektivní správu vlastních financí je dobré mít připravený rozpočet a vzorně ho plnit. Jasně uvidíte, ve kterém měsíci budete potřebovat více peněz (například v období prázdnin) a kdy naopak budete mít prostor si více šetřit. Pokud následně budete jednotlivé kategorie plnit, dospějete k tomu, že šetříte přesně tak, jak chcete.

  • Pokud nemáte stanovený rozpočet, půjdete se najíst do restaurace klidně 5x do měsíce. Budete si říkat, že jste přece neutratili zase tolik – zbývá vám pořád spoustu peněz.
  • Když si ale řeknete, že máte měsíční rozpočet ve výši 500 Kč, po dvou návštěvách už vám dojde, že do restaurace můžete zase až příští měsíc. A ušetříte o to víc.

Dále je důležité, abyste si uvědomili, že existují relativně stabilní příjmy a výdaje, a pak i ty, které se měsíc co měsíc mohou lišit. Příjmy ze zaměstnání nebo třeba výdaje na bydlení jsou zafixované. Lehce je nezměníte. Je proto lepší zaměřit se na jiné kategorie – snadno lze ušetřit například za nákup oblečení či potravin

Nákup potravin tvoří značnou část měsíčních rodinných výdajů. Sledováním slevových a akčních letáků na Kupi.cz dokážete tuto částku snížit až o 30%. 

TIP: S mobilní aplikací Kupi.cz už vám žádná sleva neuteče.

Jak sledovat své výdaje

Abyste měli své výdaje pod kontrolou, můžete použít mobilní aplikace. Každý příjem a výdaj si zapisujte a díky přehledům lehce uvidíte, díky čemu jste mohli ušetřit více peněz. Vyzkoušejte například aplikaci Spendee, eÚčty.cz nebo Wallet.