Slováci už nakoupí i oblečení nebo hrnce. Některé obchody strhávají pásky

Ve slovenských obchodech už nakoupíte i jiné věci než potraviny Facebook

Podobně jako v České republice, i na Slovensku byla přijata řada opatření, která měla za cíl minimalizovat možnosti shlukování. Ještě před Vánoci tak zakázala slovenská vláda hypermarketům prodávat cokoli jiného než potraviny a drogerii. Regály s jakýmkoli jiným sortimentem se musely tzv. zapáskovat. To už ale neplatí. Jak se situace na Slovensku změnila a kdy k tomu dojde i u nás?

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Co je považováno za životně nezbytnou potřebu?

5. února přijala slovenská vláda usnesení, ve kterém upravila, co je považováno za nezbytnou životní potřebu. Důležitou roli v něm hraje slůvko „především“. Díky němu je totiž možné zahrnout do „životních potřeb" podstatně více věcí.

V usnesení se mimo jiné píše, že nezbytnou životní potřebou jsou „především nákup nebo obstarávání potravin, léků a zdravotních prostředků a pomůcek, hygienických a drogistických věcí, krmiv a dalších potřeb pro zvířata, zabezpečení péče o děti, o domácí zvířata, doplnění pohonných hmot.

Na Slovensku už můžete v obchodech nakupovat i oblečení Profimedia

Obchody přenesly zodpovědnost na zákazníka

Některé prodejny si usnesení vyložily po svém a rozhodly se odstranit pásky z uzavřených regálů. Slováci už si tak koupí například oblečení, hrnce, kancelářské potřeby apod. – zkrátka vše, co považují za životně nezbytnou potřebu. Aby odpovědnost přešla na spotřebitele, umístily obchodní řetězce k nepotravinářskému sortimentu upozornění, že „nákupem těchto věcí souhlasí zákazník s tím, že se jedná o nezbytnou životní potřebu“.

Situace v České republice

V českých obchodech prozatím pásky zůstávají. Momentálně je ale otázkou, jestli se vládě podaří znovu prodloužit nouzový stav. Pokud by pro tento návrh nenašla mezi dalšími stranami podporu, je velmi pravděpodobné, že si v obchodech už brzy nakoupíme tak, jak jsme byli zvyklí před omezením.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz