Pokud není úklid vaše hobby, těmto kusům nábytku se raději vyhněte

Lesklé povrchy opravdu nejsou praktické Mark McCammon / Pexels

Vymazlený designový dům či byt je snem snad většiny z nás. Ale s krásným nábytkem a dekoracemi jde ruku v ruce i udržování pořádku. Nechcete být otrokem svého domu? Vyhněte se nábytku, který se špatně udržuje.

Přečtěte si také

Řetězce snižují produkci odpadu, začínají balit maso do papíru
Řetězce snižují produkci odpadu, začínají balit maso do papíru

Bílá barva a lesklé plochy prozradí všechno

Bílá matná linka nebo obývací stěna je krásná, čisté linie dodávají domu nádech vzdušnosti. S dekoracemi v barvě dřeva pak snadno vytvoříte moderní a žádaný scandi styl, ovšem pozor – na bílé barvě je vidět opravdu všechno a každá šmouha a otisk ruky bude patrný už z velké dálky. Bílá barva vám zkrátka nic neodpustí. 

To stejné platí i u bílé a černé ve vysokém lesku. Lesklý nábytek vypadá luxusně a nepotřebuje mnoho doplňků, co nicméně potřebuje, je pravidelné leštění. Máte-li lesklou linku, po každém vaření ji musíte zkontrolovat a všechny mastné fleky vyleštit. Obzvláště na černé barvě se totiž vyjímají opravdu dobře. 

Tip: Pokud chcete světlý interiér a bílá vás odrazuje, sáhněte po béžových odstínech nebo alespoň po krémové barvě. Interiér zůstane světlý, ale fleky nebudou tolik patrné. 

Bílá barva je skutečně zárukou elegance a lehkosti, práce s ní ovšem bude až až Canva

V otevřených poličkách nic neskryjete

Možná se vám už stalo, že se ohlásila nečekaná návštěva a vy jste doma neměli úplně uklizeno, tak jste rychle nastrkali nepořádek do skříně či jiné skrýše. Tento luxus si však nebudete moct dovolit u otevřených poliček – vypadají krásně, ale jen tehdy, když jsou uklizené, případně jsou v nich precizně vyskládány knihy.

Pomoci si můžete různými dózami a krabičkami, do nichž nastrkáte menší předměty. I úložné boxy mohou vypadat designově a zapadnout do celkového interiéru.

Sklo a zrcadla přitahují šmouhy

Zrcadla a skleněné plochy jsou přímo magnetem na fleky. Konferenční stolek se skleněnou deskou je super moderní, avšak po jednom televizním večeru s brambůrkami a pitím bude osahaný a celý ulepený, takže druhý den budete muset nastoupit s hadrem a leštit.

To samé platí i u zrcadel – zrcadlová plocha na dveřích šatní skříně je hezká, ale pravidelným otevíráním ji prostě upatláte a otisky prstů vás budou vytáčet k nepříčetnosti. Zrcadlo pověste raději na stěnu, kde se do něj budete jen dívat, a skříň nechte pouze dřevěnou.

Tip: Na všechny skleněné povrchy se vybavte do zásoby vhodným čisticím přípravkem v akci – úklid vám s ním půjde mnohem lépe.

Na pohled krásná dekorace, ale jinak zrádný lapač prachu Lisa Fotios / Pexels

Květiny jsou lapače prachu

Byt plný rostlin působí příjemně a útulně, málokdo si ovšem uvědomí, že květinám padají listy a sedá na ně velké množství prachu – za několik měsíců se obalí šedou vrstvou a vy budete muset zasáhnout. Pravidelné otírání malých lístků je otravné, proto kytku, pokud to je možné, klidně osprchujte. I tak se jí ale budete muset pravidelně věnovat.

Dobrým kompromisem mohou být rostliny s velkými listy, které snadno setřete jedním tahem prachovkou. Květinové stolky jsou designové, avšak jejich údržba je náročná. Sbírání opadaných listů a věčně rozlitá voda od zalévání vás budou provázet každý den. 

Pomůže vám zatočit se špínou i prachem

Ani děti, zvířata a pořádek nejdou příliš dohromady

Pořádkumilovní lidé nejspíš zažijí lehký šok, když si pořídí potomka nebo čtyřnohého miláčka. Děti zaberou celý prostor a všechno si potřebují osahat, na všem jsou otisky ručiček, dětské jídlo a obsah každé poličky je vytahaný ven. Navíc budete muset udělat bezpečnostní opatření, která opravdu nejsou designová. Protiskluzové nálepky a ochrany rohů neoslní nikoho, ale mít je musíte.

Nábytek před dětmi neochráníte a pár let budete utírat fleky a uklízet. Gauč naštěstí můžete zakrýt přehozem a zabránit tak polití nebo potřísnění. A stěny, ty dnes jdou natřít omyvatelnou barvou, takže až se vaše dítě stane jeskynním mužem a bude chtít ozdobit stěnu nějakou malůvkou, jednoduše ji umyjete.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz