Pokud není úklid vaše hobby, těmto kusům nábytku se raději vyhněte

Lesklé povrchy opravdu nejsou praktické Mark McCammon / Pexels

Vymazlený designový dům či byt je snem snad většiny z nás. Ale s krásným nábytkem a dekoracemi jde ruku v ruce i udržování pořádku. Nechcete být otrokem svého domu? Vyhněte se nábytku, který se špatně udržuje.

Přečtěte si také

Vaječný koňak: Recept na likér s dlouholetou tradicí
Vaječný koňak: Recept na likér s dlouholetou tradicí

Bílá barva a lesklé plochy prozradí všechno

Bílá matná linka nebo obývací stěna je krásná, čisté linie dodávají domu nádech vzdušnosti. S dekoracemi v barvě dřeva pak snadno vytvoříte moderní a žádaný scandi styl, ovšem pozor – na bílé barvě je vidět opravdu všechno a každá šmouha a otisk ruky bude patrný už z velké dálky. Bílá barva vám zkrátka nic neodpustí. 

To stejné platí i u bílé a černé ve vysokém lesku. Lesklý nábytek vypadá luxusně a nepotřebuje mnoho doplňků, co nicméně potřebuje, je pravidelné leštění. Máte-li lesklou linku, po každém vaření ji musíte zkontrolovat a všechny mastné fleky vyleštit. Obzvláště na černé barvě se totiž vyjímají opravdu dobře. 

Tip: Pokud chcete světlý interiér a bílá vás odrazuje, sáhněte po béžových odstínech nebo alespoň po krémové barvě. Interiér zůstane světlý, ale fleky nebudou tolik patrné. 

Bílá barva je skutečně zárukou elegance a lehkosti, práce s ní ovšem bude až až Canva

V otevřených poličkách nic neskryjete

Možná se vám už stalo, že se ohlásila nečekaná návštěva a vy jste doma neměli úplně uklizeno, tak jste rychle nastrkali nepořádek do skříně či jiné skrýše. Tento luxus si však nebudete moct dovolit u otevřených poliček – vypadají krásně, ale jen tehdy, když jsou uklizené, případně jsou v nich precizně vyskládány knihy.

Pomoci si můžete různými dózami a krabičkami, do nichž nastrkáte menší předměty. I úložné boxy mohou vypadat designově a zapadnout do celkového interiéru.

Sklo a zrcadla přitahují šmouhy

Zrcadla a skleněné plochy jsou přímo magnetem na fleky. Konferenční stolek se skleněnou deskou je super moderní, avšak po jednom televizním večeru s brambůrkami a pitím bude osahaný a celý ulepený, takže druhý den budete muset nastoupit s hadrem a leštit.

To samé platí i u zrcadel – zrcadlová plocha na dveřích šatní skříně je hezká, ale pravidelným otevíráním ji prostě upatláte a otisky prstů vás budou vytáčet k nepříčetnosti. Zrcadlo pověste raději na stěnu, kde se do něj budete jen dívat, a skříň nechte pouze dřevěnou.

Tip: Na všechny skleněné povrchy se vybavte do zásoby vhodným čisticím přípravkem v akci – úklid vám s ním půjde mnohem lépe.

Na pohled krásná dekorace, ale jinak zrádný lapač prachu Lisa Fotios / Pexels

Květiny jsou lapače prachu

Byt plný rostlin působí příjemně a útulně, málokdo si ovšem uvědomí, že květinám padají listy a sedá na ně velké množství prachu – za několik měsíců se obalí šedou vrstvou a vy budete muset zasáhnout. Pravidelné otírání malých lístků je otravné, proto kytku, pokud to je možné, klidně osprchujte. I tak se jí ale budete muset pravidelně věnovat.

Dobrým kompromisem mohou být rostliny s velkými listy, které snadno setřete jedním tahem prachovkou. Květinové stolky jsou designové, avšak jejich údržba je náročná. Sbírání opadaných listů a věčně rozlitá voda od zalévání vás budou provázet každý den. 

Pomůže vám zatočit se špínou i prachem

Ani děti, zvířata a pořádek nejdou příliš dohromady

Pořádkumilovní lidé nejspíš zažijí lehký šok, když si pořídí potomka nebo čtyřnohého miláčka. Děti zaberou celý prostor a všechno si potřebují osahat, na všem jsou otisky ručiček, dětské jídlo a obsah každé poličky je vytahaný ven. Navíc budete muset udělat bezpečnostní opatření, která opravdu nejsou designová. Protiskluzové nálepky a ochrany rohů neoslní nikoho, ale mít je musíte.

Nábytek před dětmi neochráníte a pár let budete utírat fleky a uklízet. Gauč naštěstí můžete zakrýt přehozem a zabránit tak polití nebo potřísnění. A stěny, ty dnes jdou natřít omyvatelnou barvou, takže až se vaše dítě stane jeskynním mužem a bude chtít ozdobit stěnu nějakou malůvkou, jednoduše ji umyjete.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz