Bylinné zubní pasty. Co v nich musí být, aby nešlo jen o reklamní trik?

Vyplatí se důvěřovat bylinkám? Joshua Hoehne / Unsplash

Hlídat si kvalitu potravin už jsme se celkem naučili, umíme si ale stejně dobře zaostřit i na kvalitu kosmetiky? Ruku na srdce – kolikrát jste se za poslední rok zajímali o složení své zubní pasty? Možná věříte, že když se na obalu té vaší skví velkým písmem „bylinná“, nemůže vašemu chrupu přece nijak uškodit. Jak je to ale doopravdy?

Přečtěte si také

Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata
Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata

Jak poznat tu pravou?

Zubní pasta je běžnou součástí každé domácnosti. Někdo používá od mládí stále stejnou značku, někdo jde po slevách a jiný se nechá nalákat reklamou na zářivý úsměv. Pokud však v obchodě sáhnete po pastě s bylinkou na obalu, a automaticky si myslíte, že jde o typ s výtažkem z bylin, nejspíš se pletete.

Už při prvním pohledu na složení snadno odhalíte, zda je přízvisko „bylinná“ pravdivé. Její složení by mělo obsahovat alespoň jeden bylinný extrakt. Ten je uveden pod označením ext nebo herbal extract – pouze taková pasta je opravdu bylinná a má léčivé účinky přidané rostliny. 

Většina levných past má ovšem ve složení pouze esence, které se ve složení označují coby oleje, tedy oil. Těchto olejových esencí je v zubních pastách jen malé množství a nemají prakticky žádný léčivý efekt

Jaké byliny obsahují?

  • Velmi častou součástí zubních past je řepík lékařský. Ten se používá k léčbě chorob dutiny ústní a zevně také na obtížně se hojící rány. Maminky malých dětí se s ním setkávají při léčbě opruzenin u miminek.
  • Šalvěj lékařskou není třeba dlouho představovat – jde o aromatickou bylinku, která se používá ke kloktání a zmírnění obtíží s bolestí v krku.
  • Zklidňující efekt má v zubních pastách také heřmánek pravý, který pomáhá uklidnit podrážděné a rozbolavělé dásně a nepůsobí agresivně, ale naopak hýčká celou dutinu ústní.
  • Setkat se lze i s extrakty z hřebíčku, který působí antisepticky a má také mírné analgetické vlastnosti. Osvědčenou babskou radou na bolavé zuby je právě jeho žvýkání, i zubní pasta s hřebíčkovým extraktem ovšem může bolavým dásním ulevit.
Bylinky fungují, pokud je umíte správně využívat Joanna Stołowicz / Unsplash

Kdy sáhnout po bylinné zubní pastě?

Většina lidí sáhne po bylinné zubní pastě, protože nechce používat zbytečně chemické produkty. V současnosti jsou moderní i non toxic domácnosti a vyrábění si kosmetických a čisticích prostředků doma. Pokud jste nakloněni přírodní cestě, ale nechcete si nic vyrábět, jsou rostlinné pasty ideální volba. 

Pokud máte citlivé a bolavé zuby, může pro vás být bylinná zubní pasta řešením problémů. Příliš agresivní pasty s abrazivními částicemi nejsou vhodné na citlivé a krvácející dásně.

  • Pokud máte citlivé zuby nebo sklon k tvorbě koutků či aftů, ve složení se zaměřte také na sodium lauryl sulfát (SLS) – pěnící složku, která může podráždit dutinu ústní. Tuto složku obsahuje většina zubních past z drogerie, výjimkou je například značka Elmex

Bylinkové zubní pasty mají příjemnou vůni a mohou vyřešit i páchnoucí dech, který může být zapříčiněn nevalnou hygienou úst nebo zkaženými zuby. Nezapomínejte minimálně jednou týdně přejet kartáčkem také jazyk, kde ulpívá velké množství bakterií. 

Jste členem klubu Dr. Max? Ti ji mají za zvýhodněnou cenu

Dentální hygiena to jistí

Pokud si nejste jistí, jakou zubní pastu zvolit s ohledem na své aktuální potíže, navštivte dentální hygienu. Svému chrupu dopřejete poctivou péči – zkušený profesionál vám doporučí výrobek přesně pro vás a od ověřené značky, například od tradiční české Herbadent.

Na paměti však mějte, že ani sebelepší zubní, bylinková pasta vás nezachrání před lékařským ošetřením. Bolestivý zub nebo krvácení dásní rozhodně nepodceňujte – může jít o banalitu, která časem vyústí ve velký problém.