Znáte legendární chilli z obrázku? Dechberoucí příběh pálivé omáčky Sriracha

Sriracha je omáčka s příběhem huyfongofficial / Facebook

Pokud milujete ostré jídlo a asijské restaurace, určitě jste už narazili na červenou sklenici s omáčkou Sriracha. Ta neodmyslitelně patří k východní kuchyni, ale znají ji na celém světě – jde o jednu z nejznámějších chilli omáček a také o tu nejoblíbenější. Sriracha má ovšem také velmi zajímavý příběh. Pojďme se na něj podívat blíže.

Přečtěte si také

Děti koupání milují, ale příliš mýdla dráždí jejich pokožku. Připravujete jim koupel správně?
Děti koupání milují, ale příliš mýdla dráždí jejich pokožku. Připravujete jim koupel správně?

Kde se zrodil fenomén Sriracha? 

O vzniku původní omáčky se vedou spory. Nejpravděpodobněji byla poprvé připravena v Thajsku ve městě Sri Racha, a to ženou jménem Thanom Chakkapak. Asociace milovníků této omáčky však s tou verzí příběhu nesouhlasí a tvrdí, že ji poprvé připravila barmská komunita pracující na místní pile.

  • Svou verzi považují za pravdivou, protože ji potvrdil pamětník z města. Jeho babička měla ve svém obchodě údajně prodávat i přísady na omáčku, pro něž si chodil i jistý barmský zákazník.
  • I ona po jeho vzoru nakonec začala tuto vlastní verzi chilli omáčky doma připravovat. A její další zákazník dokonce začal surovin nakupovat ještě více a první „Sri Racha“ omáčku začal i prodávat.

Příběh o prapůvodní omáčce je zamotaný a dnes už asi těžko najdeme pravdu, nicméně omáčka Sriracha získala jméno po městě svého vzniku a říká se jí tak dodnes.

Co patří do správné Sriracha omáčky?

Složení této omáčky je až geniálně jednoduché a připravit si ji můžete i doma. Do základní verze patří chilli pasta, ocet, česnek, sůl a cukr. Po celém světě existuje nespočet různých variant, základní ingredience ovšem zůstávají stejné – mění se jen jejich poměr a další suroviny jsou volitelné. Například v Thajsku je pak o něco pálivější, kyselejší a řidší než ve zbytku světa.

Omáčku vyrábí více firem Paul Narvaez / Flickr

Kde koupit originální Srirachu?

Kromě množství variant vyrábí Srirachu i spousta firem. Je zajímavé, že ani největší producent této omáčky, společnost Huy Fong Food, si nikdy neopatřila ochrannou známkou a výrobci tak mohou směle používat toto slavné jméno. Omáčku Sriracha koupíte jak v supermarketech, tak ve specializovaných prodejnách. Průměrná cena půlkilového balení je kolem 100 Kč.

A pokud budete cestovat po Asii a zejména po různých marketech v Thajsku, kde se prodává pověstné pouliční jídlo, určitě narazíte i na domácí omáčku vyrobenou přímo místními trhovci. Neváhejte a ochutnejte ji – každá je originální a dvě omáčky nikdy nechutnají stejně. 

Když Sriracha nevoní místním obyvatelům

Největší továrna na výrobu omáčky Sriracha je nyní v Kalifornii ve městě Irwindale, kam byla přemístěna z jedné čínské čtvrti v Los Angeles. Továrna zpracuje za rok neuvěřitelných 45 milionů kg chilli papriček a zvládne vyprodukovat dvacet milionů lahví omáčky Sriracha s ročním obratem přes 60 milionů dolarů – a to vše bez jakékoliv reklamy.

Ne všichni jsou však z úspěchu továrny nadšeni. Při zpracování chilli totiž vzniká nepříjemný, štiplavý zápach, který zaháněl obyvatele nedalekého Irwindalu do domovů, především v létě, kdy se zpracovává největší množství papriček. Obyvatelé nakonec podali na továrnu žalobu, spor se nicméně uzavřel příměřím a firma nepříjemný problém vyřešila. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz