Český startup vypěstuje tisíce salátů na pár metrech čtverečních. I v zimě a s minimem vody

Přebrané, otrhané a nevábně vyhlížející listy salátu v obchodě? S novým českým startupem by tomu mohl být konec ejaugsburg / Pixabay

Stalo se vám někdy, že jste přišli do obchodu s plánem koupit čerstvý, šťavnatý a křupavý salát, ale místo takového jste našli už jen přebrané, otrhané a nevábně vyhlížející listy. Zase na vás nezbylo. Nezoufejte, máme dobrou zprávu – čerstvých salátů by brzy mohlo být dost pro všechny. Češi z farmy v Zápech u Prahy totiž našli způsob, jak na pouhých 150 metrech čtverečních pěstovat přes pět tisíc rostlin.

Přečtěte si také

Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %
Vzrůstá obliba audioknih. Loni vyšlo 442 nových titulů a prodej stoupl o 12,4 %

Až 5 400 rostlin na pouhých 150 metrech čtverečních

Je libo načervenalý barlach, čechratou bonardu, karamelový caravel, křupavý chrispy nebo máslový hilbert? To jsou prémiové saláty z hydroponického skleníku, které pěstují Češi z technologického startupu Gardenix ze skupiny Greativity group na farmě v obci Zápy u Prahy.

  • „Vymyslet jména pro naše saláty byl tak trochu oříšek," popisuje neobvyklá jména salátů Šimon Břeský, CEO Gardenix, a dodává, že nakonec se inspirovali čistě emocí, která na ně ze salátů jejich vzhledem a chutí působila

Startup se specializuje na udržitelné zemědělství, přičemž pěstební kapacita jeho hydroponického skleníku dokáže pojmout až 5 400 rostlin na pouhých 150 metrech čtverečních.

Lze tak vypěstovat nádherné saláty, které díky kořenovému balu můžete jíst čerstvé i několik dnů Gardenix

Čerstvá zelenina k dostání i v zimě

Kromě prémiových salátů na farmě pěstují také listovou zeleninu a bylinky – zaměstnanci jsou tak schopni týdně sklidit až 1350 kusů lokální čerstvé zeleniny v jakoukoli roční dobu.

Jde to díky hydroponické technologii NFT

Tohle všechno je možné díky velice efektivní a k přírodě velmi šetrné hydroponické technologii NFT (Nutrient Film Technique). Díky ní mají rostliny neomezený přístup vody, kyslíku a živin, nehrozí tedy, že by pošly na uschnutí či naopak přelití. Pro pěstování navíc není nutné používat ani pesticidy či herbicidy.

  • Do češtiny by se tento pojem dal přeložit jako „technika živého filmu“, která spočívá v uzavřené cirkulaci veškerých živin, které rostliny pro svůj růst potřebují.

„V neposlední řadě je to také důmyslnou optimalizací prostoru a pěstebního procesu, kterou je náš hydroponický systém charakteristický. Spojení efektivního využití pěstební plochy a správně načasovaného přesunu rostlin v určité fázi jejich vegetačního cyklu nám umožňuje pěstovat více než 50 rostlin na 1 m² plochy hydroponického systému," dodává Břeský.

Hydroponický skleník můžete postavit kdekoli Gardenix

Spotřeba vody je o 95 % nižší než při běžném pěstování

NFT technologie je mimořádně šetrná, protože všechny procesy se odehrávají pouze v omezeném prostředí skleníku, takže žádným způsobem nedochází k zásahu do okolní půdy ani vodních toků. A přestože rostliny mají nepřetržitý přístup k vodě, její spotřeba je díky recirkulaci až o 95 % nižší než při konvenčním pěstování.

Za hranicemi jsou v hydroponickém pěstování dál

Hydroponicky s v Česku zatím pěstují jen rajčata v obrovských sklenících ve Velkých Němčicích na Jižní Moravě, v zahraničí jsou však tyto systémy využívány v mnohem větším rozsahu.

Nejznámější jsou hydroponické farmy v Holandsku, ale ve velkém se hydroponie objevuje i ve Spojených státech nebo Anglii. Velký rozmach zažívá tato metoda také v regionech, které trápí nedostatek vody – týká se to zejména oblasti Perského zálivu, severovýchodní Afriky nebo části bývalého Sovětského svazu (Uzbekistánu).