Český startup vypěstuje tisíce salátů na pár metrech čtverečních. I v zimě a s minimem vody

Přebrané, otrhané a nevábně vyhlížející listy salátu v obchodě? S novým českým startupem by tomu mohl být konec ejaugsburg / Pixabay

Stalo se vám někdy, že jste přišli do obchodu s plánem koupit čerstvý, šťavnatý a křupavý salát, ale místo takového jste našli už jen přebrané, otrhané a nevábně vyhlížející listy. Zase na vás nezbylo. Nezoufejte, máme dobrou zprávu – čerstvých salátů by brzy mohlo být dost pro všechny. Češi z farmy v Zápech u Prahy totiž našli způsob, jak na pouhých 150 metrech čtverečních pěstovat přes pět tisíc rostlin.

Přečtěte si také

Počasí neovlivníte, náladu ano. Obojí spolu ale souvisí, venkovní teplota se odráží na psychice
Počasí neovlivníte, náladu ano. Obojí spolu ale souvisí, venkovní teplota se odráží na psychice

Až 5 400 rostlin na pouhých 150 metrech čtverečních

Je libo načervenalý barlach, čechratou bonardu, karamelový caravel, křupavý chrispy nebo máslový hilbert? To jsou prémiové saláty z hydroponického skleníku, které pěstují Češi z technologického startupu Gardenix ze skupiny Greativity group na farmě v obci Zápy u Prahy.

  • „Vymyslet jména pro naše saláty byl tak trochu oříšek," popisuje neobvyklá jména salátů Šimon Břeský, CEO Gardenix, a dodává, že nakonec se inspirovali čistě emocí, která na ně ze salátů jejich vzhledem a chutí působila

Startup se specializuje na udržitelné zemědělství, přičemž pěstební kapacita jeho hydroponického skleníku dokáže pojmout až 5 400 rostlin na pouhých 150 metrech čtverečních.

Lze tak vypěstovat nádherné saláty, které díky kořenovému balu můžete jíst čerstvé i několik dnů Gardenix

Čerstvá zelenina k dostání i v zimě

Kromě prémiových salátů na farmě pěstují také listovou zeleninu a bylinky – zaměstnanci jsou tak schopni týdně sklidit až 1350 kusů lokální čerstvé zeleniny v jakoukoli roční dobu.

Jde to díky hydroponické technologii NFT

Tohle všechno je možné díky velice efektivní a k přírodě velmi šetrné hydroponické technologii NFT (Nutrient Film Technique). Díky ní mají rostliny neomezený přístup vody, kyslíku a živin, nehrozí tedy, že by pošly na uschnutí či naopak přelití. Pro pěstování navíc není nutné používat ani pesticidy či herbicidy.

  • Do češtiny by se tento pojem dal přeložit jako „technika živého filmu“, která spočívá v uzavřené cirkulaci veškerých živin, které rostliny pro svůj růst potřebují.

„V neposlední řadě je to také důmyslnou optimalizací prostoru a pěstebního procesu, kterou je náš hydroponický systém charakteristický. Spojení efektivního využití pěstební plochy a správně načasovaného přesunu rostlin v určité fázi jejich vegetačního cyklu nám umožňuje pěstovat více než 50 rostlin na 1 m² plochy hydroponického systému," dodává Břeský.

Hydroponický skleník můžete postavit kdekoli Gardenix

Spotřeba vody je o 95 % nižší než při běžném pěstování

NFT technologie je mimořádně šetrná, protože všechny procesy se odehrávají pouze v omezeném prostředí skleníku, takže žádným způsobem nedochází k zásahu do okolní půdy ani vodních toků. A přestože rostliny mají nepřetržitý přístup k vodě, její spotřeba je díky recirkulaci až o 95 % nižší než při konvenčním pěstování.

Za hranicemi jsou v hydroponickém pěstování dál

Hydroponicky s v Česku zatím pěstují jen rajčata v obrovských sklenících ve Velkých Němčicích na Jižní Moravě, v zahraničí jsou však tyto systémy využívány v mnohem větším rozsahu.

Nejznámější jsou hydroponické farmy v Holandsku, ale ve velkém se hydroponie objevuje i ve Spojených státech nebo Anglii. Velký rozmach zažívá tato metoda také v regionech, které trápí nedostatek vody – týká se to zejména oblasti Perského zálivu, severovýchodní Afriky nebo části bývalého Sovětského svazu (Uzbekistánu). 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz