Spokojené zvíře za každého počasí. Víte, jak se v zimě správně postarat o domácího mazlíčka?

I zima může být plná nezapomenutelných chvil s vaším čtyřnohým parťákem Jozef Fehér / Pexels

Zima, nízké teploty a jedna plískanice za druhou. Takové počasí nesvědčí ani našim čtyřnohým miláčkům. Co přesně potřebují, nám ale nepoví – musíme si s tím poradit sami. Přečtěte si proto, jakou péči jim v tomto období dopřát a jak se o ně správně postarat. Nechcete to přece podcenit.

Přečtěte si také

Ani mráz neuchová jídlo navždy. Jak dlouho můžete nechat potraviny v mrazáku?
Ani mráz neuchová jídlo navždy. Jak dlouho můžete nechat potraviny v mrazáku?

Bezpečí, komfort a správná zimní péče. Ať už máte kočku nebo psa, máme pro vás hned několik zásad pro zimní péči. Čím se v těchto měsících do příchodu jara řídit?

Dopřejte svým chlupatým kámošům dostatek tepla

Chlad se netýká jen lidí – tento pocit může sužovat i zvířata. Přestože se psi a kočky často pohybují venku i v zimě, měli by mít také teplé vnitřní zázemí, obzvláště, pokud mrzne – a je úplně jedno, zda jim umožníte pobyt v domě, nebo jim připravíte pelíšek v garáži či izolované boudě. Prostě a jednoduše – i mazlíčci si zaslouží hřejivé a pohodlné místečko. Koutek, kde přečkají chladné záchvěvy zimního počasí.

  • Pozor! Pokud jsou mazlíčci celoročně venku, domů je neberte, abyste jim nezpůsobili teplotní šok – bouda, chodba či garáž postačí.

Menší zvířata vybavte speciálními doplňky

Zatímco některá plemena psů snesou i ty nejnižší zimní teploty, jiné šlechtěné rasy jsou na chlad náchylnější, nejčastěji pak malá psí plemena. Pokud k nim patří i váš chlupatý miláček, nebojte se ho vyzbrojit teplým psím oblečkem. Svršky chrání nejen před větrem, ale i chladem a promoknutím. Bundy jsou navíc vhodné nejen pro psy, ale některé jsou určeny dokonce i pro kočky.

A co je důležité při výběru oblečku? Kromě správné velikosti i postupné navykání – obleček by pro zvíře neměl být stresovým faktorem. Pomůže hrst pamlsků a postupný, pomalý trénink.

Tip: Zimní oblečky a další nepostradatelnou výbavu najdete například PetCentru nebo ProfiZoo.

Hřejivý pelech ano, topná tělesa ne

Připravit psům či kočkám hřejivý a kvalitní pelech či matraci je dnes zcela běžné. Pozor si však v zimě dejte na topná tělesa – přestože lidem připadají jako běžná součást bydlení, zvířata by se o přímotop nebo jiné topidlo mohla popálit. I na to je potřeba myslet, když mazlíčky vpustíte do domu.

Psi mohou být nepostradatelným zimním společníkem, pouze menší a náchylnější plemena je třeba vybavit oblečkem. Hurá, můžete vyrazit! Filip Klínovský / Pexels

Prevence je půl zdraví

Starší mazlíčky je dobré v zimě pravidelně kontrolovat. Nebojte se zimní návštěvy veterináře, který zkontroluje nejen stav kloubů a srsti, ale i celkovou kondici zvířete. V zimě není tolik důležité podávat antiparazitika, na co je však dobré myslet, jsou doplňky stravy.

  • Pes by měl v zimě dostávat potraviny bohaté na minerály, bílkoviny a tuky.
  • Podobně jako u lidí, i mazlíčkům můžete doplnit vitaminy a minerály také náhradní formou.
  • A co se rozhodně neztratí? Lososový olej, který chrání srst i imunitu pejska či kočičky.

Tip: V zimním období mohou trpět tlapky zvířat – kontrolujte proto jejich stav a v případě suchých a popraskaných míst, za které bývá zodpovědná posypová sůl a mráz, vyberte vhodné mazání. K péči jsou vhodné krémy s kolagenem, které zakoupíte ve zverimexech. 

Šťastný chlupáč, šťastný pán

Nakonec se toho v zimě až tolik nemění. Kromě teplého pelíšku a pořádné stravy je pořád ten správný čas na dostatek pohybu a pravidelné cvičení povelů v případě psího kamaráda. A taky na všechno to mazlení a společné chvíle. Co tedy nakonec dělat v zimě? To co vždy – vyrazte ven společně a užijte si hrátky ve sněhu!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz