Designové i funkční. Víte, jak si zdravě a stylově rozsvítit kuchyň?

Centrální osvětlení se může skládat z několika svítidel, čímž je efektivně i designově podtržena třeba pracovní či společenská zóna ostrůvku dokaryan / Pixabay

Dostatečné osvětlení hraje prim při budování jakékoli místnosti. Svítidla a jejich rozmístění určují nejen to, jak se budete v prostoru cítit, ale ovlivňují i komfort při práci. Navíc jsou důležitá pro zachování zdraví vašeho zraku. Proto je dobré vědět, že se třeba vhodná světla nad kuchyňskou linku a nad jídelní stůl liší. Pomůžeme vám se v nich lépe vyznat.

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Kuchyni se právem říká srdce domova. Pod kuchyňskými světly vaříme, jíme, čteme (nejen z kuchařek) a někdy i pracujeme. Je proto důležité tuto místnost správně osvětlit, tak, abychom si zbytečně nenamáhali a neničili oči.

Na ergonomii záleží

Začneme ergonomií. Záleží totiž na výšce stropu, velikosti prostoru a využití místnosti. Jaké osvětlení v kuchyni volit? Kromě hlavního světla, kterým může být stropní svítidlo nad jídelním stolem, kuchyňským ostrůvkem či nad středem místnosti, je třeba vybrat také praktické osvětlení pracovních ploch. Co se týče ergonomie, každá pracovní plocha by měla poskytovat dostatek světla pro práci. Pracujte tedy s každým zákoutím kuchyně – od varné desky až po mycí centrum.

Tip: Centrální svítidlo se nemusí skládat z jediného kusu – velmi efektní je také dvojice či trojice designových svítidel v řadě, která perfektně rozsvítí prostor. Rozzáří ostrůvek či jídelní stůl nejen světlem, nýbrž i coby designová dominanta místnosti.

Centrální a doplňkové osvětlení kuchyně

Pokud vaše kuchyně disponuje jen hlavním svítidlem, je dobré zvážit pořízení dalších doplňujících světelných prvků. Centrální stropní svítidlo totiž zpravidla nedokáže osvítit ta zákoutí kuchyně, která využíváte při práci. Čím kuchyni vybavit a jaká světla se hodí? Oblíbená jsou LED bodová svítidla, některá navíc s nastavitelným proudem a směrem svícení, která jsou nejen funkční, ale i úsporná. Neméně populární jsou také LED panely či pásky, které mohou svítit na pracovní či varnou desku.

A jaký je nejdůležitější rozdíl mezi hlavním a doplňkovým svítidlem? Hlavní stropní svítidlo by mělo vynikat vysokým výkonem – do místností nad 20 m² vybírejte svítidla s výkonem nad 20 W. Co se týče již zmíněné ergonomie, v moderní kuchyni se neztratí ani detailní osvětlení – osvětlení skříněk a úchytů vám usnadní orientaci ve večerních či nočních hodinách. 

Při správně zvoleném výkonu svítidel mohou místnost klidně osvětlovat úsporné LED stropní bodovky Curtis Adams / Pexels

Praktičnost versus design

Zdá se vám, že funkčnost a design nejdou dohromady? To už naštěstí dávno neplatí. Prodejci pružně reagují na potřeby interiérů, proto dnes můžete svobodně koupit stylové osvětlení, které s přehledem splní nároky na praktičnost. A z jakých typů a odstínů svícení vybírat? Pracovní plochy v kuchyni by měly být kvalitně osvětleny bílým světlem, které nahrazuje běžné denní světlo a pomůže vám se soustředit při práci. Pozor – pokud je kuchyně otevřená a spojená s obývacím pokojem, pak je dobré osvětlení sladit pro obě místnosti.

Pro ty správné chvíle pohody ve vaší domácnosti

Co když si však chcete vychutnat večer při intimnější atmosféře? Pak je dobré mít na paměti, že lze pořídit buď doplňková svítidla, nebo vsadit na oblíbený stmívatelný efekt u některého ze stávajících osvětlení. Díky nim hravě proměníte náladu v kuchyni – a společné chvíle v srdci vašeho domova mohou začít. 

Tip: Jak může vypadat správně osvětlená kuchyň? To vám odhalí třeba aktuální leták XXLutz – online plánování kuchyní, ve kterém kromě inspirace najdete i produkty v akci. Závěsná i LED svítidla ve slevě nabízí také Sconto a zvýhodněné ceny přináší i akční leták Möbelix.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz