Češi loni vypili až o 2,4 milionu litrů tvrdého alkoholu méně. Chcete znát důvody?

Na alkohol v hospodách jsme v loňském roce museli zapomenout Unsplash

Zpráva jako dělaná pro Suchý únor: V loňském roce se v Česku vypilo o 2,4 milionu litrů lihovin méně. V článku vám prozradíme, proč konzumace alkoholu klesla, ale také to, jestli Češi doma raději pijí pivo, nebo víno. A když už je ten Suchý únor, dáme vám i tipy na nealkoholické nápoje v akci.

Přečtěte si také

Jak se starat o vánoční hvězdu, aby příští rok zase vykvetla
Jak se starat o vánoční hvězdu, aby příští rok zase vykvetla

Proč pijeme méně alkoholu?

Za meziročním poklesem o 4,3 % neboli v absolutním čísle 2,4 milionu litrů lihovin stojí především 2 skutečnosti, které úzce souvisejí s onemocněním covid-19:

Odliv turistů

V loňském roce došlo k uzavření hranic, kvůli čemuž výrazně ubylo turistů. Ti si přitom rádi zašli na drink, nebo si rovnou koupili suvenýr v podobě českého alkoholu. V období koronaviru ovšem přestali jezdit, takže lahve zůstávaly v regálech prodejen.

Uzavření hospod a restaurací

Vláda rozhodla o uzavření gastronomických zařízení – jenže právě v nich se konzumuje znatelný objem alkoholu. Však si vzpomeňte, kde jste rádi trávili páteční nebo sobotní večery.

  • Tuto tezi potvrzuje i Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky, podle něhož ani konec roku, který běžně bývá silný, vloni podnikatelům neudělal radost.
  • Rušily se totiž předvánoční večírky, restaurace byly otevřené pouze část prosince a po vánočních svátcích došlo ke zpřísnění, takže i Silvestr proběhl v komorním duchu.
Češi doma pijí raději víno Canva

Nepijeme tolik, ale občas si něco doma dáme

Dle průzkumu agentury Nielsen ovšem poptávka po alkoholu v maloobchodu vzrostla – to se dalo čekat, jelikož jediná možnost, kde pít alkohol, je doma. Došlo tak k meziročnímu růstu o 6 % u lihovin a piva. A také se ukázalo, že Češi doma raději pijí víno, jelikož poptávka po něm vzrostla o 11 %. 

Co tak dát si nealko pivo?

Suchý únor

Přejete si, aby číslo vypitého alkoholu ještě více klesalo? Zapojte se do Suchého únoru – a protože vás chceme podpořit, poradíme vám, po jakých nealkoholických nápojích se teď třeba podívat..

  • Až do úterý 16. února můžete v Albertu nakupovat pivo Birell za 16,90 Kč/0,5 l.
  • Pokud holdujete spíše vínu, doporučujeme vína bez alkoholu od firmy Carl Jung – sedmičku Chardonnay pořídíte za 169 Kč.
  • A pokud nemáte rádi ani pivo, ani víno, pak vás určitě nezklame, že je v Globusu a Penny Marketu 1,75 l Coca Coly za 24,90 Kč.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz