Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy ze Slovenska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy ze Slovenska Canva / SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve čtvrtek vydala na svých stránkách varování před konzumací doplňku stravy, který obsahuje velmi vysokou dávku amygdalinu. Podle slov mluvčího inspekce tato látka dokáže v těle po požití metabolizovat na kyanovodík a kyanidy, čímž se, velmi obecně řečeno, doplněk stravy v těle mění na prudký jed.

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Inspektoři důrazně varují před konzumací doplňků stravy Amygdalín B17 25 g, výrobce a prodejce: Tachyon Technology pharm., spol. s r. o., Vančurova 1, 83101 Bratislava, Slovensko. V odebraném vzorku z e-shopu tachyonsupplement.eu našla laboratoř velké množství látky, která se po požití mění na prudce jedovatý kyanovodík a kyanidy.

Co bylo zjištěno při laboratorních testech?

 V odebraném vzorku výrobku, který je možné koupit na slovenském webu za české koruny (740 Kč) a s doručením do ČR, potvrdil laboratorní rozbor v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 1 760 miligramů (mg), což odpovídá množství až 104 mg kyanovodíku po metabolizaci.

Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) se ovšem život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5–3,5 mg na 1 kg tělesné váhy, tj. například u 70 kg vážícího člověka v intervalu 35–245 mg.

Inspektoři důrazně varují před konzumací doplňků stravy Amygdalín B17 25g, výrobce a prodejce: Tachynon Technology pharm spol. sro. SZPI

SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, aby předmětný doplněk stravy nekonzumovali,“ sdělují inspektoři veřejnosti. Inspekce již taktéž odeslala potřebné informace do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), díky čemuž mohou na Slovensku podniknout potřebná opatření a celou záležitost dořešit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz