Konec lanýžů v Česku? Potravinové kvóty se dotknou i nejdražší houby světa

Potravinové kvóty mohou ovlivnit nejen ceny, ale i pestrost nabídky Anna Shvets / Pexels

Omezení dovozu některých potravin čeká prodejce od ledna roku 2022 – a to i přesto, že některých českých potravin není dostatek na to, aby regály supermarketů zůstaly naplněné. Chybět tak může nejen maso, ale i ovoce a zelenina.

Přečtěte si také

Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy
Rapperka Cardi B se spojila se značkou Reebok a vznikly z toho tenisky pro silné a nezávislé ženy

Potravinové kvóty mohou zasáhnout nejen prodejce – zemědělská produkce podle odborníků nemusí stačit. Povinný podíl potravin z tuzemska má v prodejnách nad 400 metrů čtverečních ovlivnit návrh, který se minulou středu dostal do Senátu. 

Více než 150 položek by mělo být v obchodech zastoupeno ve většinovém podílu – a to minimálně z 55 procent. Přitom má kvóta každým rokem stoupat, přestože zemědělci na produkci některých tuzemských produktů už teď nestačí. V roce 2027 může být kvóta dokonce na 73 procentech.

„Problém bude v zelenině u naprosto všech druhů. I u nejsilnějších, jako je cibule, se v soběstačnosti pohybujeme na úrovni 50 procent,“ řekl Petr Hanka, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy. Potíže mohou nastat už v příštím roce – také zemědělci totiž mnohdy spoléhají na dovoz, který bude rázem omezen.

Jakou zeleninu budou muset pokrýt kvóty? Například lilek a okurky, ale i salát, chřest či květák. Existují dokonce i výpočty z roku 2019, z kolika procent je Česko schopné pokrýt poptávku – čísla bohužel nejsou příliš lichotivá. Například salátové okurky pokryje tuzemská produkce pouze z necelých 11 procent, rajčata pak z necelých 20 procent. „Osobně jsem proti zákonu. Myslím, že to zelinářům ve výsledku uškodí a budeme obviňováni z toho, že můžeme za zdražování potravin,“ dodal Hanka.

Kvóty se dotknou ovoce, zeleniny i masa v regálech supermarketů Canva

Co zákon přinese

Jak budou povinné potravinové kvóty vypadat v praxi? Hrozí zdražení i nedostatek zboží. Na možné omezení pestrosti trhu upozornil například řetězec Globus. Mluvčí Globusu Lutfia Volfová médiím sdělila: „Návrh navíc nepočítá s volatilitou či výpadky české zemědělské produkce.“

Na daných 55 procent nedosáhne jen zelenina, nýbrž také maso nebo ovoce. Zemědělci v tomto roce nejsou a nebudou schopni navýšit produkci, aby požadovaných čísel dosáhli. „Problém naplnit kvótu na příští rok bude u broskví, meruněk, jahod a malin. Na hraně budeme u komodit jako jsou hrušky, kde je v tuto chvíli soběstačnost 30 až 40 procent. Určitě to nebude problém u jablek, švestek nebo třešní, které exportujeme,“ uvedl Martin Ludvík, šéf Ovocnářské unie. Tuzemské prodeje některých druhů ovoce čeští pěstitelé pokrývají už nyní pouze z jedné pětiny.

Problém s vepřovým i lanýži

Těžko dosažitelné kvóty omezí například také prodej lanýžů – o dodavatelích vzácných hub v tuzemsku neví ani Miroslav Slavík, ředitel pěstírny hub Funghi CZ. Z lanýžů se tak může stát nedostatková položka.

Dramatická změna čeká i prodejce vepřového masa. Kvůli kvótám může vznikat nerovnováha mezi surovinami a zemědělci budou muset přijít na to, jak dodávky rozdělit, aby byl dostatek po celý rok. I přesto jsou tu na druhou stranu také zemědělci, kteří zákon vítají. Ti chtějí využít nejen dotace, ale i znásobit prodeje a uplatnění v řetězcích.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz