Vláda se chystá od července zakázat jednorázové plastové nádobí, příbory i brčka

Vláda se chystá od července zakázat jednorázové plastové nádobí, příbory i brčka Freepik

Vláda schválila na pondělím zasedání návrh zákona o zákazu jednorázových plastových výrobků, jako jsou brčka, plastové příbory, vatové tyčinky apod. Pokud návrh schválí parlament, začne platit již letos v létě. Co všechno se v takovém případě přestane v Česku prodávat a využívat a jaké další změny chystaný zákon přinese?

Přečtěte si také

Cybex představil první autosedačku s airbagem na světě. Je až o 50 % bezpečnější než obyčejné sedačky
Cybex představil první autosedačku s airbagem na světě. Je až o 50 % bezpečnější než obyčejné sedačky

Konec některých plastů v restauracích, na festivalech i v koupelně

Návrh, který vychází z evropské směrnice schválené v roce 2019, předložil vládě ministr životního prostředí Richard Brabec. V souladu se směrnicí by měl nový zákon přispět k omezení plastového odpadu v mořích a v oceánech, jenž ohrožuje přírodní prostředí i lidské zdraví.

Co všechno by zákon v Česku zakázal:

  • jednorázové plastové talíře, krabičky a nádoby na potraviny,
  • jednorázové plastové příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky i míchátka),
  • plastová brčka,
  • plastové vatové tyčinky,
  • plastové tyčky a kloboučky k balonkům,
  • nádoby na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu,
  • výrobky z oxo-rozložitelných plastů.

Jednorázové plastové výrobky by se přestaly vyrábět již letos, používat příští rok

Zákon by měl vejít v platnost již tento rok v létě – od 1. července 2021 by se zakázalo uvádět vybrané výrobky na trh a vyrábět je. Obchodníci a restauratéři by potom měli rok na jejich doprodání. To znamená, že úplný zákaz uvádění vybraných jednorázových plastů do oběhu by začal platit v červenci roku 2022.

Návrh zákona zakazuje používání jednorázových plastů, jako jsou plastové talíře, obaly a příbory, brčka, vatové tyčinky i tyčky na balonky Freepik

K zakázaným plastům musí existovat vhodná a cenově dostupná alternativa

Jak návrh zdůvodnil sám Brabec: „Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí.“ Češi totiž ročně vyhodí kolem 1,8 miliardy kusů těchto jednorázových plastových výrobků.

Aby však mohly být některé jednorázové plasty zakázány, musí k nim existovat dostupné, vhodné a udržitelné alternativní varianty, které jsou současně cenově přijatelné. Podle Brabce by neměl být problém výše zmíněné plastové výrobky v dnešní době nahradit, protože k nim existuje řada opakovaně použitelných alternativ. Mezi nejčastější patří papír.

  • Na změny přicházející s novým zákonem jsou již nyní připraveny některé řetězce s občerstvením (např. Tesco zcela vyřadilo jednorázové plasty ze svých jídelních koutků, obdobně postupuje i Globus a papírová brčka či příbory využívají i fastfoody jako McDonald´s).
  • Do papírových či znovupoužitelných obalů balí již nyní i některé restaurace, které nechávají své jídlo rozvážet.
Návrh zákona se týká i plastových lahví, povinně by měly mít víčko připevněné k obalu Freepik

Změní se i PET lahve a obaly výrobků obsahující plasty

Návrh zákona také uvádí některé požadavky na samotné výrobky z plastu. Od července 2024 by například měly mít plastové lahve a jiné nádoby na nápoje do objemu 3 litrů povinně připevněná víčka k obalu, aby je nebylo možné po otevření úplně odejmout (týkat by se to mělo i mlék nebo džusů s plastovým uzávěrem).

Výrobci budou mít také nově povinnost značit výrobky obsahující plasty a informovat o jejich správné likvidaci. Spadají sem určité produkty, jako jsou vlhčené ubrousky, hygienické vložky a tampony nebo tabákové výrobky s filtry. U nich budou muset navíc výrobci upozornit spotřebitele na možné dostupné ekologičtější a opakovaně použitelné alternativy. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz