Mít autokameru v autě se rozhodně vyplatí. Existuje hned několik důvodů, proč si ji pořídit

Profesionální řidiči považují autokameru za nezbytnou součást své výbavy Canva

Kamera do auta je jedním z novějších bezpečnostních prvků, jehož pořízení by měl každý řidič skutečně zvážit. Můžete se díky ní vyhnout mnoha malérům nejen na silnici, ale také při parkování, nebo dokonce pokud auto necháte někde stát mimo svůj dohled – i tehdy jej totiž některé kamery dokážou spolehlivě ohlídat.

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Řidiči od nehod ujíždí až v 10 % případů

Momentů, kdy jste zalitovali, že nevlastníte autokameru, jste zažili možná už několik. Nemusí jít přitom hned o to nejhorší, tedy dopravní nehoduprokazování své neviny.

Na silnicích však mnohdy čelíme velmi neukázněným řidičům, kteří ohrožují na životě nejen sebe, ale především i ostatní – poslední kapkou je třeba úmyslné vybržďování či najíždění. V konečném důsledku pak může dojít i k nehodě a zraněním či ztrátám na životech. Pachatel ovšem od nehody často ujede, a to až v 10 % případů.

Řidičů, kteří nedávají pozor na cestu a raději se věnují mobilnímu telefonu, je na silnicích bohužel mnoho Canva

Usvědčit viníka nehody je díky kameře velice snadné

Díky autokamerám je však jen otázkou času, kdy se toto vysoké procento sníží. Pokud totiž havarovaný řidič (či klidně i řidič jedoucí zrovna kolem) vlastnil autokameru, usvědčení viníka by bylo velmi snadné a rychlé. Stejně tak by ovšem bylo snazší i naopak prokazování neviny při nezaviněné srážce.

  • I proto bývá autokamera například u profesionálních řidičů naprostou samozřejmostí – v kabině je pro ně stejně důležitá jako rádio či navigace.

Auto je v bezpečí i na parkovišti

Kamera se ale může hodit i pokud zrovna nikam nejedete – vrátíte se k zaparkovanému autu a do očí vás uhodí škrábanec, nabourané světlo či poškození vozidla v důsledku vandalismu.

Pachatel či lísteček s vysvětlením a kontaktem samozřejmě chybí – a spoléhat se na to, že získáte záznam z kamery na parkovišti, se nemusí vyplatit a vy skončíte s nepořízenou. Spravedlnosti se pak nedovoláte a budete muset škodu uhradit z vlastní kapsy.

I v těchto případech nicméně lze pachatele za pomoci autokamery usvědčit. Některé totiž hlídají auto, i když je zrovna zaparkované – jakmile zaznamenají vibrace, zapnou se a začnou nahrávat.

Ušetří peníze za pokuty a zvýší bezpečnost

Kam nemůže policista, tam postaví radar – a pokud se zrovna nesoustředíte, může se snadno stát, že projedete měřený úsek rychleji, než je správné a bezpečné. Autokamera vás však na vysokou rychlost v místě, kde se má jet pomaleji, upozorní – a stejně tak i na přítomnost radaru. Vyhnete se tak možným postihům, a navíc preventivním zpomalením podpoříte i bezpečnost na silnicích.

Kamera do auta upozorní i na radary – vyhnete se tak postihům, a navíc předejdete vlastní nebezpečné jízdě Canva

Chraňte vozidlo zepředu i zezadu

Přední a zadní kameru lze koupit samostatně, anebo o něco výhodněji v setu – respektive jako duální kameru. Doporučit lze například vynikajicí duální kamery značky Mio.

  • Pokud uvažujete rovnou o duální kameře, chybu určitě neuděláte koupí MiVue 798 Dual, která se třeba v Datartu prodává za 6 290 Kč.
  • Tento set se skládá z přední kamery Mio MiVue 798 (samostatně stojí 4 590 Kč) a zadní kamery MiVue A30, kterou lze koupit také samostatně za 1 790 Kč. Přední kamera má velice kvalitní obraz ve 2,5K QHD a zorný úhel 150°.

Jde to i levněji

  • Za zvážení koupě stojí i starší model, a to Mio MiVue 792, který seženete za cenu kolem 3 000 Kč. Spokojit se však musíte s méně kvalitním obrazem (byť ve full HD) a se záběrem 140°. 
  • Pokud ale nechcete sahat tak hluboko do kapsy, svými funkcemi i cenou vás potěší třeba autokamera Niceboy PILOT XRS. Přestože je relativně levná, disponuje full HD rozlišením a zabírá úhel 150°. V akci ji teď navíc seženete i za 1 790 Kč.
Díky autokameře se může řidič pokochat nádhernou přírodou i zpětně Jan Alexander / Pixabay

Zaznamená vzpomínky z cest

Na závěr se hodí zmínit také jeden pozitivnější důvod, proč se kameru do auta vyplatí pořídit. Jakmile vám to koronavirová situace dovolí, určitě budete chtít vyrazit na dovolenou k moři do Chorvatska, Španělska nebo na hory do Itálie či třeba Francie.

Možná tedy oceníte, když se budete moci svojí cestou zpětně pokochat – řidič totiž z nádherných scenerií kolem sebe zpravidla příliš nemá, jelikož se soustředí na cestu. Díky autokameře si to však může vynahradit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz