Dá se vyjít s minimální mzdou v Česku? Kolik utratíme za nákup základních potravin

Dá se vyjít s minimální mzdou v Česku? Kolik utratíme za nákup základních potravin Canva

Průzkum cen potravin v poměru k minimální mzdě odhalil, že Čechům v porovnání s minulým rokem zůstane více peněz. Cena potravin sice vzrostla, ale minimální mzda vzrostla ještě více. Kolik za potraviny průměrně utratíme a jak si vedeme v porovnání s dalšími zeměmi?

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Minimální mzda

Minimální mzda byla zavedena proto, aby chránila zaměstnance před nepřiměřeně nízkou mzdou. Její zvyšování však často doprovází vášnivé diskuze. Některé politické strany v jejím zavádění totiž vidí:

 1. ochranu zaměstnance, kterému vzrostou příjmy – tudíž s navýšením základní mzdy souhlasí
 2. přítěž pro zaměstnavatele, kterému vzrostou náklady – tudíž s navýšením minimální mzdy nesouhlasí (anebo souhlasí, avšak s menším procentuálním nárůstem, než je navrhováno)

V České republice minimální mzdu pobírá zhruba 150 000 zaměstnanců a v současné době činí 15 200 Kč/měsíc. Oproti kalendářnímu roku 2020 vzrostla o 600 Kč (11,6 %). Pokud bychom měsíční mzdu přepočítali na hodinovou, jedná se o 90,50 Kč a v čistém vyjádření jde o 13 528 Kč/měsíc.

Aby vám zbylo více, nakupujte za akční ceny

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Spotřební koš potravin

Společnost Picodi analyzovala, kolik utrácíme za potraviny a kolik následně zaměstnancům s minimální mzdou zbývá na útratu. Pro potřeby výzkumu se rozhodla, že do spotřebního koše zahrne následující potraviny:

 • mléko (10 litrů)
 • chléb (10 bochníků po 500 g)
 • rýži (1,5 kg)
 • vejce (20 ks)
 • sýr (1 kg)
 • drůbež a hovězí (6 kg)
 • ovoce (6 kg)
 • zeleninu (8 kg)

I když seznam je krátký a poměrně jednoduchý, tyto produkty pokryjí doporučený příjem sacharidů, bílkovin, vlákniny a minerálů u dospělého člověka a jejich ceny se stále monitorují na celém světě,“ odůvodnila společnost Picodi svůj výběr.

V České republice za tyto potraviny utratíme v průměru 2 345 Kč, přičemž zhruba polovina z této částky spadá na drůbeží hovězí maso. Z minimální mzdy nám po odečtení výdajů na jídlo zůstane 11 183 Kč (téměř 83 %).

V porovnání s rokem 2020 utratí Češi za potraviny o 5,49 % více. I tak si ovšem polepší, protože jednak vzrostla minimální mzda, ale ještě k tomu došlo ke změně výpočtu daně z příjmů. Za předpokladu, že budete pobírat stejnou hrubou mzdu, vám tedy čistá mzda vzroste.

Cena potravin ve zkoumaném spotřebním koši v porovnání s rokem 2020 vzrostla o 5,49 % Picodi

Mezinárodní srovnání

Jak si Češi stojí v porovnání se zbytkem světa? Ze zkoumaných 56 zemí se Česko umístilo na 20. místě – je před námi tedy 19 států, kde osobám po nákupu potravin zůstane poměrově více peněz.

 • Na prvních příčkách v žebříčku stojí Velká Británie, Austrálie a Irsko, ve kterých se za potraviny utratí méně než 8 % minimální mzdy.
 • Na opačné straně stojí Kazachstán, kde se za jídlo utratí 67,6 %, následován Uzbekistánem a Nigérií, kde minimální mzda nestačí na pokrytí nákupu potravin (jinými slovy výdaje na jídlo představují více než 100 %).

Jak nakupovat, aby vám zbylo co nejvíce peněz?

Odpověď je jednoduchá. Využívejte Kupi.cz – stránku, kde najdete tisíce letáků, které jsou plné zboží v akci. Když si budete vybírat, kde nakupujete, určitě snížíte výdaje na potraviny a ze mzdy vám zbude více peněz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz