Dá se vyjít s minimální mzdou v Česku? Kolik utratíme za nákup základních potravin

Dá se vyjít s minimální mzdou v Česku? Kolik utratíme za nákup základních potravin Canva

Průzkum cen potravin v poměru k minimální mzdě odhalil, že Čechům v porovnání s minulým rokem zůstane více peněz. Cena potravin sice vzrostla, ale minimální mzda vzrostla ještě více. Kolik za potraviny průměrně utratíme a jak si vedeme v porovnání s dalšími zeměmi?

Přečtěte si také

Váháte při výběru potravin? Jedno logo vám může mnohé napovědět
Váháte při výběru potravin? Jedno logo vám může mnohé napovědět

Minimální mzda

Minimální mzda byla zavedena proto, aby chránila zaměstnance před nepřiměřeně nízkou mzdou. Její zvyšování však často doprovází vášnivé diskuze. Některé politické strany v jejím zavádění totiž vidí:

 1. ochranu zaměstnance, kterému vzrostou příjmy – tudíž s navýšením základní mzdy souhlasí
 2. přítěž pro zaměstnavatele, kterému vzrostou náklady – tudíž s navýšením minimální mzdy nesouhlasí (anebo souhlasí, avšak s menším procentuálním nárůstem, než je navrhováno)

V České republice minimální mzdu pobírá zhruba 150 000 zaměstnanců a v současné době činí 15 200 Kč/měsíc. Oproti kalendářnímu roku 2020 vzrostla o 600 Kč (11,6 %). Pokud bychom měsíční mzdu přepočítali na hodinovou, jedná se o 90,50 Kč a v čistém vyjádření jde o 13 528 Kč/měsíc.

Aby vám zbylo více, nakupujte za akční ceny

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Spotřební koš potravin

Společnost Picodi analyzovala, kolik utrácíme za potraviny a kolik následně zaměstnancům s minimální mzdou zbývá na útratu. Pro potřeby výzkumu se rozhodla, že do spotřebního koše zahrne následující potraviny:

 • mléko (10 litrů)
 • chléb (10 bochníků po 500 g)
 • rýži (1,5 kg)
 • vejce (20 ks)
 • sýr (1 kg)
 • drůbež a hovězí (6 kg)
 • ovoce (6 kg)
 • zeleninu (8 kg)

I když seznam je krátký a poměrně jednoduchý, tyto produkty pokryjí doporučený příjem sacharidů, bílkovin, vlákniny a minerálů u dospělého člověka a jejich ceny se stále monitorují na celém světě,“ odůvodnila společnost Picodi svůj výběr.

V České republice za tyto potraviny utratíme v průměru 2 345 Kč, přičemž zhruba polovina z této částky spadá na drůbeží hovězí maso. Z minimální mzdy nám po odečtení výdajů na jídlo zůstane 11 183 Kč (téměř 83 %).

V porovnání s rokem 2020 utratí Češi za potraviny o 5,49 % více. I tak si ovšem polepší, protože jednak vzrostla minimální mzda, ale ještě k tomu došlo ke změně výpočtu daně z příjmů. Za předpokladu, že budete pobírat stejnou hrubou mzdu, vám tedy čistá mzda vzroste.

Cena potravin ve zkoumaném spotřebním koši v porovnání s rokem 2020 vzrostla o 5,49 % Picodi

Mezinárodní srovnání

Jak si Češi stojí v porovnání se zbytkem světa? Ze zkoumaných 56 zemí se Česko umístilo na 20. místě – je před námi tedy 19 států, kde osobám po nákupu potravin zůstane poměrově více peněz.

 • Na prvních příčkách v žebříčku stojí Velká Británie, Austrálie a Irsko, ve kterých se za potraviny utratí méně než 8 % minimální mzdy.
 • Na opačné straně stojí Kazachstán, kde se za jídlo utratí 67,6 %, následován Uzbekistánem a Nigérií, kde minimální mzda nestačí na pokrytí nákupu potravin (jinými slovy výdaje na jídlo představují více než 100 %).

Jak nakupovat, aby vám zbylo co nejvíce peněz?

Odpověď je jednoduchá. Využívejte Kupi.cz – stránku, kde najdete tisíce letáků, které jsou plné zboží v akci. Když si budete vybírat, kde nakupujete, určitě snížíte výdaje na potraviny a ze mzdy vám zbude více peněz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz