Velké obchody budou muset povinně prodávat české potraviny. Pokuty za porušení budou v milionech

Velké obchody budou mít povinnost prodávat české potraviny Kupi.cz

Ve středu rozhodla vláda, že už od příštího roku budou muset tvořit 55 % potravin v obchodech jen ty českého původu. V roce 2028 se pak počítá, že na pultech obchodů bude až 73 % domácích potravin. Co to bude znamenat pro českého zákazníka a jaká pokuta hrozí obchodníkům za porušení podmínek?

Přečtěte si také

Testy odhalily, které ochucené minerálky jsou plné cukru. V obchodech se jim vyhněte obloukem
Testy odhalily, které ochucené minerálky jsou plné cukru. V obchodech se jim vyhněte obloukem

Za hlasité kritiky opozice rozhodli poslanci, že od příštího roku budou muset většinu potravin v obchodech tvořit české produkty. Sněmovna včera schválila zákaz prodeje potravin dvojí kvality. V praxi to bude znamenat, že za prodej potravin dvojí kvality, tedy zaměnitelných s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun.

  • Dolní komora ale původní vládní návrh zmírnila tak, že bude muset jít o podstatně odlišné složení či vlastnosti.
  • Výjimky musí být zdůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován. 

Kvóty na české potraviny od roku 2022

Ministr zemědělství Miroslav Toman vyzval poslance, aby mysleli na vlast, pokud jde o české potraviny. Nebál se ani konkrétního příkladu, a to že když si dávají poslanci ve sněmovně kávu, lijí do ní německé mléko. I to je podle něj důkazem toho, že zákon je potřeba.

V prodejnách o rozloze více než 400 m² by se tak mělo od příštího roku prodávat:

  • minimálně 55 % potravin z české produkce,
  • každý další rok by poměr rostl o 3 % 
  • v roce 2028 by se jednalo až o 73 %
Velké obchody budou mít povinnost prodávat české potraviny Kupi.cz

„Je pravda, že v posledních letech dala spousta zahraničních řetězců českým produktům větší prostor, ale vzhledem k jejich struktuře centrálních skladů a řešení společného nákupu nemohou nikdy nahradit český nezávislý obchod. Ten je mnohem více propojen s lokálními a regionálními producenty,“ komentoval přijetí zákona předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

„Je to signál českým zemědělcům, že jsme na ně nezapomněli, že je podporujeme a chceme, aby měli odbyt pro svoje potraviny v ČR,“ říká poslanec Radim Fiala.

Jaké budou výjimky?

Kvóty se mají týkat potravin, které se dají v tuzemsku vyprodukovat. V mnoha případech v nich ale podle opozice Česko není soběstačné. Jedná se například o květák, brokolici, jahody či vepřové maso.

  • Podle jiných hlasů je však právě podpora soběstačnosti českých zemědělců žádoucí, o čemž svědčí i koronavirová krize. Místní zemědělci totiž mohou dokázat produkovat potraviny za stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.

Kvóty se taktéž nebudou týkat maloobchodních prodejen – prodejny do 400 m² a specializované prodejny se nového nařízení bát nemusí.

Novelu zákona nyní dostane k dalšímu projednání Senát.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz