Velké obchody budou muset povinně prodávat české potraviny. Pokuty za porušení budou v milionech

Velké obchody budou mít povinnost prodávat české potraviny Kupi.cz

Ve středu rozhodla vláda, že už od příštího roku budou muset tvořit 55 % potravin v obchodech jen ty českého původu. V roce 2028 se pak počítá, že na pultech obchodů bude až 73 % domácích potravin. Co to bude znamenat pro českého zákazníka a jaká pokuta hrozí obchodníkům za porušení podmínek?

Přečtěte si také

Pivaři během pandemie přešli na bublinky. Obliba sektů vzrostla dvojnásobně
Pivaři během pandemie přešli na bublinky. Obliba sektů vzrostla dvojnásobně

Za hlasité kritiky opozice rozhodli poslanci, že od příštího roku budou muset většinu potravin v obchodech tvořit české produkty. Sněmovna včera schválila zákaz prodeje potravin dvojí kvality. V praxi to bude znamenat, že za prodej potravin dvojí kvality, tedy zaměnitelných s výrobky v jiných státech EU, ale s jiným složením, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun.

  • Dolní komora ale původní vládní návrh zmírnila tak, že bude muset jít o podstatně odlišné složení či vlastnosti.
  • Výjimky musí být zdůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován. 

Kvóty na české potraviny od roku 2022

Ministr zemědělství Miroslav Toman vyzval poslance, aby mysleli na vlast, pokud jde o české potraviny. Nebál se ani konkrétního příkladu, a to že když si dávají poslanci ve sněmovně kávu, lijí do ní německé mléko. I to je podle něj důkazem toho, že zákon je potřeba.

V prodejnách o rozloze více než 400 m² by se tak mělo od příštího roku prodávat:

  • minimálně 55 % potravin z české produkce,
  • každý další rok by poměr rostl o 3 % 
  • v roce 2028 by se jednalo až o 73 %
Velké obchody budou mít povinnost prodávat české potraviny Kupi.cz

„Je pravda, že v posledních letech dala spousta zahraničních řetězců českým produktům větší prostor, ale vzhledem k jejich struktuře centrálních skladů a řešení společného nákupu nemohou nikdy nahradit český nezávislý obchod. Ten je mnohem více propojen s lokálními a regionálními producenty,“ komentoval přijetí zákona předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

„Je to signál českým zemědělcům, že jsme na ně nezapomněli, že je podporujeme a chceme, aby měli odbyt pro svoje potraviny v ČR,“ říká poslanec Radim Fiala.

Jaké budou výjimky?

Kvóty se mají týkat potravin, které se dají v tuzemsku vyprodukovat. V mnoha případech v nich ale podle opozice Česko není soběstačné. Jedná se například o květák, brokolici, jahody či vepřové maso.

  • Podle jiných hlasů je však právě podpora soběstačnosti českých zemědělců žádoucí, o čemž svědčí i koronavirová krize. Místní zemědělci totiž mohou dokázat produkovat potraviny za stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.

Kvóty se taktéž nebudou týkat maloobchodních prodejen – prodejny do 400 m² a specializované prodejny se nového nařízení bát nemusí.

Novelu zákona nyní dostane k dalšímu projednání Senát.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz