Díky kustovnici budete mladší i štíhlejší. Jak tyto „šťastné bobule“ zařadit do jídelníčku?

Díky kustovnici budete mladší i štíhlejší. Jak tyto „šťastné bobule“ zařadit do jídelníčku? Freepik

Zářivě červené plody kustovnice čínské patří z nutričního hlediska k nejhodnotnějšímu ovoci vůbec. Jsou doslova nabité vitamíny, minerály, antioxidanty a dalšími zdraví prospěšnými látkami. Jsou vhodné pro lidi s vysokým cholesterolem a krevním tlakem, pro osoby trpící únavou nebo stresem i pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Přečtěte si také

Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?
Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?

Goji: bobule života, zdraví a krásy

Plodům kustovnice čínské se přezdívá „šťastné bobule“, protože obsahují nejen řadu vitamínů a minerálů, které mají velice příznivý vliv na naše zdraví, ale také doslova podporují dobrou náladu a snižují stres.

Jsou nejhodnotnějším zdrojem beta-karotenu a najdete v nich i významné množství vápníku, hořčíku, selenu, zinku, železa, mědi i fosforu. Překypují vitamínem C, stejně tak jako vitamínem A, E a vitamíny skupiny B. Najdete v nich celkem 18 aminokyselin (včetně osmi esenciálních, které naše tělo neumí samo vytvářet) i dostatek flavonoidů, kumarinů a beta sitosterolů, které působí protizánětlivě.

Kustovnice je také silným antioxidantem. Zpomaluje procesy stárnutí, napomáhá regeneraci buněk a chrání před volnými radikály i mnohými civilizačními chorobami.

Bobule kustovnice čínské obsahují antioxidanty, zpomalují stárnutí, snižují stres a únavu, přispívají k psychické pohodě a celkovému zdraví Freepik

Příznivé účinky goji bobulí na zdraví:

 • zlepšují stav pleti, zpomalují procesy stárnutí
 • podporují zdravou funkci ledvin a jater
 • podporují imunitní systém
 • posilují zrakový aparát
 • zlepšují činnost kardiovaskulárního systému
 • vyrovnávají hladinu cholesterolu i výšku tlaku
 • pomáhají při únavě, bolestech hlavy
 • snižují napětí a stres, zlepšují náladu a psychickou pohodu

Snažíte se zhubnout? Kustovnice vám pomůže

Plody kustovnice jsou skvělým pomocníkem při hubnutí – 2 polévkové lžíce mají asi 40 kalorií, naopak obsahují hodně vlákniny. Goji bobule snižují glykemický index, zmírňují chuť na sladké, navozují pocit nasycenosti a zrychlují metabolismus. Jsou také přirozeným zdrojem cukru a energie.

Kustovnici seženete v obchodech ve formě celých sušených plodů, sušeného mletého prášku, kapslí s extraktem i v podobě 100% šťávy Pixabay

Jak kustovnici zahrnout do svého jídelníčku? K dostání je ve 4 podobách

Aby se příznivé účinky kustovnice na naše zdraví projevily (již po několika týdnech užívání), měli by dospělí jíst zhruba dvě hrsti goji denně (to je asi 30 bobulí). Dětem mladším 10 let postačí polovina této dávky. Kustovnice není vhodná pro úplně malé děti do 18 měsíců.

Kustovnici seženete v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách i v dalších prodejnách, které nabízí doplňky stravy (kamenné i internetové). Prodává se v mnoha podobách. Můžete si tak vybrat formu, která vám bude vyhovovat nejvíce a nejsnadněji ji dokážete pravidelně zařadit do svého jídelníčku.

 • Celé sušené plody: lze je přidávat do müsli, kaší, salátů, jogurtů nebo jíst jen tak. Skvěle chutnají v kombinaci s ořechy nebo jiným sušeným ovocem. Cena za kilo sušených goji bobulí se pohybuje kolem 300–400 Kč.
 • Mletý prášek: je sice dražší než sušené plody, nabízí ale snadnější užívání. Denní dávku prášku (dle informací daného produktu) lze rozmíchat ve vodě, džusu nebo smoothie, přidat do kaše či jogurtu.
 • Kapsle: nabízí alternativní způsob konzumace této superpotraviny. Kapsle obsahují extrakt z kustovnice a většinou se užívá jedna až dvě denně. Při výběru vždy sledujte jejich složení – některé mohou obsahovat přidané rostlinné složky a vitamíny, které snižují podíl cenné kustovnice.
 • Sirup: užívá se většinou v podobě jednoho „panáku“ denně. Obdobně jako u kapslí doporučujeme sledovat složení – vždy hledejte 100% goji šťávu z lisovaných plodů.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz