Sjezdovky bez vleků? Nevadí, vyzkoušejte skialpy

Skialpinismus se blíží původnímu stylu lyžování. Kouzlo sportu objevuje čím dál více nadšených milovníků zimy Canva

Zatímco milovníci zimních sportů toužebně vyhlíželi sníh, pandemie způsobila, že vleky na horách zůstaly stát. Zavřené sjezdovky však nevadí začínajícím i zkušeným skialpinistům. Milovníci zimy si tuto aktivitu snadno nejen oblíbí, ale i osvojí.

Přečtěte si také

Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?
Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?

Kopec si sjedete na lyžích, ale šlapat nahoru musíte po svých. Skialpinismus patří mezi stále oblíbenější zimní aktivity. Kouzlo tohoto sportu tkví právě ve dvojím zápřahu – nejen, že si užijete jízdu na lyžích, ale i pořádný výšlap. Tento sport je navíc vhodný i pro děti.

Jak vypadá vhodný terén?

Ideální podmínky? Hory, sníh a dobré počasí. Terén je v podstatě stejný jako pro lyžování, proto můžete vyrazit nejen do lyžařských areálů. Vyšlápnout můžete v blízkosti sjezdovky, ale i po ní. A pokud nemáte vlastní skialpy, je nejlepší čas na jejich půjčení.

  • Pozor si však dejte na riziko laviny – vždy vyrazte ven s pokorou k přírodě.
  • Pokud se pustíte do sportu tam, kde hrozí lavinové nebezpečí, vybavte se lavinovými pomocníky, jako jsou sonda, vyhledávač, lopata či speciální ABS batoh.

Tip: Kvalitní termo prádlo, zimní oblečení a sportovní výbava nejen pro skialpinismus: to vše najdete akčních letácích prodejen Sportisimo, Decathlon, A3 Sport či Intersport na Kupi.cz. Nebojte, i během pandemie lze akční zboží nakoupit: prodejci umožňují doručení domů i vyzvednutí na místě.

Skialpinismus snoubí túru s lyžováním, nepřijdete tak ani o pomalou chůzi a magické zimní výhledy Gustav Lunborg / Pexels

Vybavení? Skialpové lyže a kvalitní boty

A jak to bude probíhat v praxi? Oblečete se jako na každý jiný zimní sport. Důležité jsou v tomto případě zvolené boty, vhodné pro skialpové lyže – bývají lehčí než lyžařské a vzadu jsou opatřeny páčkou, kterou je bota zajištěna při sjezdu.

Lehčí jsou ostatně také samotné skialpové lyže – jsou přizpůsobené k chůzi s volnou patou, a uchycují se na ně ještě tulení pásy, které umožňují bezpečnou chůzi do kopce. Neztratí se pak samozřejmě ani bezpečná helma, lyžařské brýle a hole – v tomto případě nepohrdnete těmi teleskopickými.

Kam vyrazit na skialpy?

Výhodou skialpinismu je především vaše svoboda – spojíte kouzlo horské túry a pohodového sjezdu na lyžích. Vyrazit lze v podstatě kamkoli, na internetu najdete spoustu skialpinistických tras a tipů.

Několik stezek najdete například v Beskydech, Dolní Moravě, ale i v Krušných horách. Pozadu nejsou ani Krkonoše, množství tras vede v okolí Špindlerova Mlýna. Zkrátka a dobře – můžete si najít takové místo, kde se i vy necháte tímto sportem okouzlit. Nebo už se stalo?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz