Bullet journal: Jak si kreativní diář, plánovač i zápisník v jednom vytvořit?

Propadněte trendu bullet journal! Jak si kreativní diář, plánovač i zápisník v jednom vytvořit? Freepik

Stále hledáte ideální diář nebo plánovač, který by byl rozložený přesně podle vašich představ a obsahoval všechny potřebné stránky? Pak je možná na čase si ho vlastnoručně vyrobit. Hit posledních let zvaný bullet journal je zápisník, který si vytváříte, rozvrhujete a zdobíte, jak chcete. Co všechno může bullet journal obsahovat, jak s ním začít a co si na jeho výrobu pořídit?

Přečtěte si také

Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody
Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Zápisník a diář, který vám usnadní plánování a motivuje k dosahování cílů

Na počátku každého bullet journalu (název je odvozen od slov „bullet“ = tečka a „journal“ = zápisník) je čistý notes, jehož obsah je zcela ve vaší režii.

Můžete ho přetvořit v diář, plánovač, deník (cestovatelský i osobní) nebo kreativní blok plný malůvek. Anebo ve všechno zaráz. Díky vlastnímu rozložení vám pomůže snáze dosahovat stanovených cílů a nezapomínat na důležitá data i úkoly.

Co všechno si můžete do svého bullet journalu zapisovat?

 • to-do listy
 • příjmy a výdaje, finanční plány, progres v šetření na vysněné položky
 • cestovatelské sny, místa, kam byste se chtěli podívat i vzpomínky na místa, která jste již navštívili
 • týdenní i denní jídelníčky, plán nákupu potravin
 • pracovní či studijní záležitosti
 • plánování dárků, narozeniny a svátky
 • cvičební a fitness plány,
 • seznam knih, které chcete přečíst a filmů, které chcete vidět
 • plán pravidelného úklidu domácnosti
 • tzv. „vision boardy“ neboli cíle a vize do budoucna, kterých chcete dosáhnout
 • nápady, myšlenky, citáty
 • recepty
 • a mnoho dalšího
Bullet journal může být diářem, deníkem, místem pro nápady a vzpomínky, plánovačem i studijním a pracovním pomocníkem Unsplash

Co budete na vytvoření vlastního bullet journalu potřebovat?

Nejoblíbenější i nejpraktičtější je zvolit zápisník s tečkami („dotted“). Tečky jsou praktické pro vytváření tabulek, grafů, kalendářů, plánů apod. Obsah bullet journalu budete mít díky nim přehledný a sjednocený. Můžete ale samozřejmě podle svých preferencí zvolit jakékoliv jiné rozložení stránek.

Dále se vám bude hodit černý popisovač nebo liner pro základní popisování a rozvrhování stránek, barevné fixy, linery i pastelky, washi pásky, samolepicí papírky a štítky i speciální samolepky do plánovačů a diářů (s daty, čísly, názvy měsíců či různých činností, ikonami a obrázky). Ty seženete na internetu v mnohých českých e-shopech s papírenským zbožím, které mj. nabízí právě kreativní doplňky pro tvorbu plánovačů, diářů a bullet journalů.

K založení bullet journalu se nejčastěji používá tečkovaný zápisník, barevné fixy a popisovače, plánovací samolepky i štítky Erin Smith / Flickr

Jak začít a jak bullet journal uspořádat?

Úvodní stránky by měly obsahovat měsíční přehled na celý rok, budoucí cíle a plány (vztahující se k celému roku) i vlastní legendu s ikonkami a značkami, pomocí kterých si budete v zápisníku značit hotové či rozdělané úkoly, deadliny, významné dny a události, priority, nové nápady apod.

Dobré je také očíslovat si všechny stránky zápisníku (některé se dokonce prodávají již číslované) a na začátek si sepsat obsah, abyste se ve svém bullet journalu snadněji orientovali.

Stěžejní část potom většinou tvoří vlastnoručně navržený diář – je čistě na vás, zda zvolíte týdenní, měsíční nebo kombinaci obojího. Datované stránky pravidelně prokládejte volným místem na různé poznámky a to-do listy nebo týdenní plánovače (jídelníčku, cvičení, úklidu apod.).

Pohlídejte si washi pásky, které journalu vdechnou život

Bullet journal bude vždy takový, jaký ho budete chtít mít

Výhodou bullet journalu je, že můžete začít od jakéhokoliv měsíce a zápisník mít i na více let. Některým měsícům či týdnům lze věnovat více prostoru, jiné třeba úplně vynechat. Pro každý měsíc si navíc můžete zvolit jiné barvy a motivy nebo jiný styl písma. Zkrátka vždy tak, jak budete chtít a jak to pro vás bude přehledné, užitečné a vizuálně hezké. Pro inspiraci se podívejte na internet, kde najdete plno podob a příkladů, jak bullet journal vytvářet.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz