Změny v odpadech v roce 2021: Víc popelnic na tříděný odpad a podpora recyklace

Barevných popelnic letos přibude Unsplash

S novým rokem má česká vláda opět větší ambice třídit a následně recyklovat. Přibude barevných popelnic, které tak bude mít většina lidí přímo u domu. Změny mají přispět k naplnění plánů recyklace komunálního odpadu a omezení skládek. Projednávat se letos bude i zákaz jednorázových plastů nebo konec využívání uhlí v energetice.

Přečtěte si také

1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu
1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

Odpad jako surovina

Česko si v celosvětovém měřítku vede velmi dobře a znovu využívá více než 40 % odpadu. Zbytek se dostane na skládky. Evropský cíl je ale ještě vyšší, do roku 2035 by měl podíl recyklovaného odpadu činit 65 % a skládkování má skončit úplně.

Nové zákony směřují Českou republiku k postupnému odklonu od skládkování, protože stále ještě hodně skládkujeme. Je jasné, že musíme víc materiálu využívat, víc recyklovat a musíme také víc energeticky využívat odpad. Odpad je surovinou,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skládky v České republice zdražují, přesto v nich zatím končí polovina odpadu Unsplash

Za skládky i popelnice si připlatíme

Cena za skládkování vzrostla z 500 na 800 korun za tunu odpadu a počítá se s dalším zdražováním. Slevy přitom mohou získat jen města a obce, které dostatečně třídí. Zvýšila se i maximální možná částka za vyvážení popelnic, a to z původních 1 000 na 1 200 korun ročně na obyvatele. Zákon ale umožňuje také platit jen za odpad, který domácnosti reálně vyprodukují. Cena je šest korun za kilogram, případně koruna za litr.

V řadě měst a obcí budou muset přijmout velmi razantní, zásadní změny. Budou muset posílit třídění,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Papír třídit umíme, horší je to s bioodpady nebo kovem Unsplash

Potíže máme s tříděním kovů a bioodpadu

Asociace odpadových firem kritizuje nedostatečnou podporu recyklace ze strany členských států Evropské unie. Aby ani část odpadu nekončila na jedné hromadě, bude potřeba ještě hodně práce. Odborníci se shodují, že největší problém nyní představují kovy a bioodpad, zatímco třídění plastů, skla a papíru už zvládáme poměrně dobře.

Zákaz jednorázových plastů a odklon od uhlí

Vláda bude letos projednávat i zákaz plastových brček a dalších jednorázových plastů nebo ukončení využívání uhlí v energetice do roku 2038. Zatím ale není jasné, zda novinky schválí, pokud je vůbec do voleb stihne projednat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz