Kde koupit zábavní pyrotechniku na poslední chvíli? Záchranou jsou výdejní okénka či služba Makro

Zábavní pyrotechniku koupíte na poslední chvíli pouze přes výdejní okénka. Na prodejně ji nenajdete ani v Makru Kupi.cz

Od 27. 12. se smí v obchodech prodávat pouze zboží, které spadá do základních potřeb. Zákaz prodeje se vztahuje i na zábavní pyrotechniku, která se nyní nesmí prodávat v supermarketech ani v kamenných obchodech. Po tom, co ministerstvo potvrdilo, že domácí oslavy se konat mohou, začali Češi řešit, kde by na poslední chvíli mohli nakoupit petardy. Makro je velkoobchod, a tak se na něj zákon o maloobchodním prodeji nevztahuje, i přesto vám tam ohňostroj jen tak neprodají.

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Co vše se musí dodržovat na Silvestra?

  • Po 21 hodině platí zákaz nočního vycházení až do 5. hodiny ranní
  • Shlukovat se mohou přes den maximálně 2 osoby (nevztahuje se na rodinné příslušníky)
  • Na webových stránkách velkých měst existují mapky a seznamy míst, kde je pod pokutou zákaz odpalování zábavní pyrotechniky 

Doma není počet lidí omezen

Na webu ministerstva se píše, že v současném stavu je výrazně omezen volný pohyb, a proto není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný však krátce poté, co tvrdil, že plánovaný novoroční oběd premiéra u prezidenta Miloše Zemana s rodinami může bez problému proběhnout a nebrání mu ani protikoronavirová opatření, vysvětlil znění vyhlášky„Pokud se setkají dvě rodiny v soukromí, nejedná se o porušení protiepidemických opatření,“ doplnilo posléze ministerstvo zdravotnictví. 

Ohňostroj koupíte i na poslední chvíli v kamenných obchodech přes výdejní okénko Kupi.cz

ČOI prodej pyrotechniky z výdejních okének schvaluje

Přestože supermarkety nesmějí zábavní pyrotechniku v rámci vládních restrikcí prodávat, existuje způsob, jak si koupit ohňostroj třeba i na poslední chvíli, jen pár hodin před půlnocí. „Prodej přes e-shopy s výdejním okénkem, tedy i prodej pyrotechniky –⁠ přes e-shopy a výdejní okénka –⁠ může být,“ potvrdil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Zkuste letošní hit – tiché ohňostroje

I ti prodejci, kteří nemají své vlastní e-shopy, tak využili situace a do výloh obchodů umístili zboží, které si mohou zákazníci vybrat a následně zakoupit ve výdejním okénku. Na dveřích prodejen jsou umístěny informační tabule, kde se dočtete, kam zavolat a vytvořit si objednávku, kterou si můžete vyzvednout už do 15 minut.

  • Prodejci ale musí dodržovat zákon, na což dohlíží ČOI. Vedle prodeje povolené pyrotechniky se to týká například ověřování věku nakupujících.
  • „V letošním roce bylo prozatím provedeno 136 kontrol pyrotechniky, 47 kontrol zatím vyhodnoceno jako zjištění porušení zákona, s prodejci bude vedeno také správní řízení pro porušení zákona, následně bude rozhodnuto také o pokutě,“ sdělil mluvčí inspekce.
Koupit si ohňostroj není možné ani v supermarketech. Jedinou možností je výdejní okénko Canva

Tržiště mají letos smůlu

Největší podíl v prodeji zábavní pyrotechniky mají každoročně tržiště. Vláda však v současném nejpřísnějším pátém stupni PES kromě výjimek trhy zakázala. Koupit si ohňostroj není možné ani v supermarketech, a tak těm, kteří chtějí vstoupit do nového roku za světelného burácení, nezbývá, než hledat na internetu nebo v okolí svého bydliště.

Prodává Makro zábavní pyrotechniku? 

Jak Kupi.cz potvrdila tisková mluvčí velkoobchodu Romana Nýdrle, pyrotechniku si v Makro prodejnách nenakoupíte. „Ačkoliv jsme velkoobchod a regulace maloobchodu se nás netýká, považujeme za rozumné vzhledem k současné epidemické situaci pyrotechniku od 27. 12. neprodávat. Ostatní sortiment s výjimkou sezónní nabídky hraček, které jsme taky stáhli z prodeje, zůstává beze změny,“ sdělila Nýdrle. Dále nicméně doplnila, že pokud zákazník Makro využívá službu Klikni a vyzvedni, pak si pyrotechniku samozřejmě objednat může

  • 31. 12. má Makro otevřeno od 6 do 18 hodin ve všech svých pobočkách 

Po čem sáhnout v Makru?

Alza i Mall petardy a ohňostroje do Silvestra nedodají

Pokud vás napadlo objednat si ohňostroj nebo petardy v internetových obchodech Alza nebo Mall, budete zklamáni. Mall totiž již dva dny uvádí na svých stránkách termín dodání nejdříve mezi 4. a 5. lednem 2021 a podobně je na tom i Alza, která slibuje dodání pyrotechniky až 12. ledna.

Je dobré vědět:

Zábavní pyrotechnika se řadí do kategorií F1 až F4 podle stupně nebezpečí a úrovně hluku.

Zatímco výrobky zařazené do F1 představují velmi malé nebezpečí, s výrobky kategorie F4 mohou manipulovat jen lidé s odbornou způsobilostí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz