Jak na rozkvetlý balkón a terasu? Jen hnojení nepomůže

Jedinečné petúnie nikdy neztratí kouzlo Canva

Balkóny, lodžie a terasy jsou nádherné, když jsou plné květů. Během letní sezóny jim můžeme dát zajímavou, voňavou a barevnou podobu, a získat tak krásné místo k odpočinku. Pro pěstování zvolte kvalitní nádoby a substrát. Jaké vybírat rostliny, aby balkon kvetl? Poradíme vám.

Přečtěte si také

3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?
3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?

Než vyrazíte na nákupy, rozmyslete si barevnou kompozici květů. Truhlíky můžete sladit s barvou terasy, oken i fasády, druhy balkonových rostlin vysazovat zvlášť nebo do skupin.

Jak vybrat truhlík a substrát

V samozavlažovacím truhlíku květiny nemusíte zalévat tak často jako v klasickém. Truhlík musí mít odtokové otvory a misku. Tmavé truhlíky se na slunci rychle zahřejí a kořeny rostlin mohou začít odumírat, proto volte světlejší odstíny. Vhodný je substrát pro balkonové rostliny nebo pro samozavlažovací truhlíky. Při výsadbě přidejte do půdy granule, tablety nebo tyčinky a během vegetace živiny doplňujte rozpustnými hnojivy na balkonové rostliny v zálivce. Na trhu jsou i hnojiva určená pro konkrétní druhy rostlin. A nezapomeňte ani na dostatečný přísun železa, v opačném případě jim hrozí chloróza a s ní spojené žloutnutí listů.

Postup sázení, zalévání a hnojení

Na dno truhlíku nasypte vrstvu substrátu, na něj rozestavte rostliny a obsypte zeminou. Truhlík naplňte 2 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny snadno zalévaly. Substrát přimáčkněte, jinak vám při první zálivce slehne. Prvních 14 dnů květinám stačí živiny ze substrátu, pak začněte přihnojovat. Na začátku zvolte hnojivo pro podporu růstu s označením Start. Jak rostliny povyrostou, zvolte hnojivo s označením květ a plod do každé zálivky pro bohaté kvetení. Na hnojení balkonových květin můžete použít i kopřivy vyluhované 14 dnů ve vodě, které odpudí mšice. Pokud je venku chladno a prší, zálivku omezte. Odkvetlé květy pravidelně odštipujte. A jaké květiny zvolit?

Muškáty jsou častou chloubou balkónů Pixabay

Pelargonie a verbeny

Pelargonie neboli muškáty mohou být klasické, převislé, pyskaté nebo maceškovité. V parných dnech odolávají suchu, nepoškozuje je déšť jako některé kultivary petúnií. Snadno se množí řízky, pokud se vám je nepodaří přezimovat. Zvolte substrát pro muškáty / pelargonie a hnojivo na muškát, například Kristalon. Přezimovat lze i verbeny, které existují v široké škále odrůd a barev.

Petúnie a jejich odrůdy

Petúnie patří k nejoblíbenějším letničkám do truhlíků a závěsných nádob. Snadno se pěstují a jsou k dostání v pestré škále variant i barev. Ať už zvolíte kultivary Conchitas, Calibrachoa, Carilons, Doubloon, Microtunie, Million Bells, Surfinia, Supertunia, Minipetunia nebo klasické petúnie, z jejich květů budete nadšeni. Existují druhy vzpřímené i rostliny s dlouhými převisy.

Surfinie a petúnie vyžadují péči, za kterou se vám odvděčí mnoha květy Canva

Aksamitníky neboli afrikány a lobelky

Atraktivní kultivary této letničky rozhodně stojí za vyzkoušení. Jejich předností je nenáročnost a velmi dlouhá doba kvetení. Charakteristický pach aksamitníků byl už u mnoha kultivarů odstraněn, dokonale však zahání obtížný hmyz.

Lobelky jsou drobné letničky, které se hodí do truhlíků, sesazovaných nádob i do závěsných košů. Kvetou od června až do prvních mrazíků.

Begonie 

Neuvěřitelně krásné balkónové květiny, které hýří všemi barvami, mohou být vzpřímené i převislé a jejich květy jednoduché nebo plné. Dají se pěstovat i na mírně zastíněných místech. Jsou trochu křehké a vyhovuje jim chráněné stanoviště.

Kombinace různých druhů v jedné nádobě

Jestliže chcete pěstovat více druhů v jednom truhlíku, vybírejte ty s podobnými nároky na živiny a vláhu. Kvetoucí letničky můžete doplnit rostlinami se zelenobílými, stříbřitými, zlatavými nebo purpurovými listy, jako je Plectrantus neboli molice a Coleus neboli africká kopřiva. Fantazii se meze nekladou. Můžete střídat truhlíky v jedné barvě květů nebo v nich rostliny vzájemně kombinovat.

A jaký je náš tip? Vyzkoušejte třeba hnojivo na balkónové rostliny Barborka nebo Kristalon pro plod a květ, které najdete v akčních letácích na stránkách Kupi.cz

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz