Jak na rozkvetlý balkón a terasu? Jen hnojení nepomůže

Jedinečné muškáty nikdy neztratí kouzlo

Balkóny, lodžie a terasy jsou nádherné, když jsou plné květů. Během letní sezóny jim můžeme dát zajímavou, voňavou a barevnou podobu a získat krásné místo k odpočinku. Pro pěstování zvolte kvalitní nádoby a substrát. Jak vybírat rostliny, aby byl balkon plný květů? Poradíme vám.

Přečtěte si také

Tesco nabízí „válečnou“ zásilku potravin až k vám domů. Nápad je to dobrý, ale má své mouchy
Tesco nabízí „válečnou“ zásilku potravin až k vám domů. Nápad je to dobrý, ale má své mouchy

Než vyrazíte na nákupy, rozmyslete si barevnou kompozici květů. Truhlíky můžete sladit s barvou terasy, oken i fasády, druhy balkonovek vysazovat zvlášť nebo do skupin.

Jak vybrat truhlík a substrát

V samozavlažovacím truhlíku květiny nemusíte zalévat tak často jako v klasickém. Truhlík musí mít odtokové otvory a misku. Tmavé truhlíky se na slunci rychle zahřejí a kořeny rostlin mohou začít odumírat, proto volte světlejší odstín. Vhodný je substrát pro balkonové rostliny nebo substrát pro samozavlažovací truhlíky. Při výsadbě přidejte do půdy granule, tablety nebo tyčinky. Během vegetace živiny doplňujte rozpustnými hnojivy na balkonové rostliny v zálivce. Na trhu jsou i hnojiva určená pro určité typy rostlin. Rostlinám dodejte dostatek železa proti chloróze, při které žloutnou.

Postup sázení, zalévání a hnojení

Na dno truhlíku nasypte vrstvu substrátu, na něj rozestavte rostliny a obsypte zeminou. Truhlík naplňte 2 centimetry pod horní okraj tak, aby se rostliny snadno zalévaly. Substrát přimáčkněte, jinak vám při první zálivce slehne. Prvních 14 dnů květinám stačí živiny ze substrátu, pak začněte přihnojovat. Na začátku zvolte hnojivo pro podporu růstu s označením Start. Jak rostliny povyrostou, zvolte hnojivo s označením plod a květ do každé zálivky pro bohaté kvetení. Na hnojení balkonových květin můžete použít i kopřivy vyluhované 14 dnů ve vodě, které odpudí i mšice. Pokud je venku chladno a prší, zálivku omezte. Odkvetlé květy pravidelně odštipujte. A jaké květiny zvolit?

Pelargonie a Verbeny

Pelargonie mohou být klasické, převislé, pelargonie pyskaté nebo maceškovité. V parných dnech odolávají suchu, nepoškozuje je déšť jako některé kultivary petunií. Snadno se množí řízky, pokud se vám je nepodaří přezimovat. Zvolte Substrát pro muškáty / pelargonie a hnojivo na muškát Kristalon. Přezimovat jdou i Verbeny, které jsou v široké škále odrůd a barev.

Petunie a jejich odrůdy

Petunie patří k nejoblíbenějším letničkám do truhlíků a závěsných nádob. Snadno se pěstují a mají pestrou škálu odrůd i barev. Ať už zvolíte kultivary Conchitas, Calibrachoa, Carilons, Doubloons, Microtunie, Million Bells, Surfinie, Supertunie, Minipetunie nebo klasické Petunie, z jejich květů budete nadšeni. Existují druhy vzpřímené i rostliny s dlouhými převisy.

Truhlíky na balkoně

Aksamitníky neboli afrikány a Lobelky

Atraktivní kultivary této letničky stojí za vyzkoušení. Jejich předností je nenáročnost a velmi dlouhá doba kvetení. Charakteristický pach byl už u mnoha kultivarů odstraněn, dokonale však zahání obtížný hmyz. Lobelky jsou drobné letničky, které se hodí do truhlíků, sesazovaných nádob i do závěsných košů. Kvetou od června až do prvních mrazíků.

Begonie 

Neuvěřitelně krásné hlíznaté balkonovky, které hýří všemi barvami mohou být vzpřímené i převislé a jejich květy jednoduché nebo plné. Dají se pěstovat i na mírně zastíněných místech. Jsou trochu křehké a vyhovuje jim chráněné stanoviště.

Kombinace různých druhů v jedné nádobě

Rostliny musí mít podobné nároky. Kvetoucí letničky můžete doplnit rostlinami se zelenobílými, stříbřitými, zlatavými nebo purpurovými listy, jako je Plektrantus neboli molice a Koleus neboli africké kopřivy. Fantazii se meze nekladou. Můžete střídat truhlíky v jedné barvě květů, nebo v nich rostliny vzájemně kombinovat.

A jaký je náš tip? Vyzkoušejte třeba substrát pro samozavlažovací truhlíky Floria nebo háky na truhlíky, které najdete v akčních letácích na stránkách Kupi.cz