Vybíráte zahradní nábytek? Který typ se kam hodí

zahradní nábytek je součástí zahrady.

Zahradní nábytek se hodí na každou zahradu, terasu i balkón. Měl by být pěkný i praktický. Abyste se v sortimentu lépe vyznali a uměli si dobře vybrat, máme pro vás pár tipů, rad a zajímavých postřehů. Podle čeho vybírat zahradní nábytek a jak se o něj starat? Podívejme se, jak na to.

Přečtěte si také

Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat
Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat

Mezi venkovní vybavení zahrady patří posezení, lehátka nebo zahradní houpačky. Před nákupem si promyslete, kam svůj nábytek umístíte, jak má být velký, pro kolik osob a z čeho bude vyroben. Myslete také na jeho snadnou údržbu, která je nezbytná pro dlouhou životnost. Asi se vám nechce každý rok kupovat nový, že?

Jak vybírat

Pod širé nebe a částečně zastřešená místa vybírejte odolnější materiály, které mohou být vystaveny slunci, větru a dešti. Na zastřešená místa si můžete dovolit i luxusnější kousky, jako je zahradní nábytek Springfield Hartman (UNI HOBBY 39 990 KČ). Při výběru myslete na jakém povrchu bude nábytek stát. Na dřevěných prknech, dlažbě či na trávníku? Na balkon můžete dát klidně stůl a židle s tenkými kovovými nožkami - ty by se ale do trávníku zapichovaly, zkrátka do terénu se moc nehodí. Na trávu se naopak skvěle hodí plastové židle a stoly, jejichž nohy jsou přizpůsobeny travnatému povrchu už z výroby. Na dlažbu vaší terasy si můžete dát klasický dřevěný zahradní nábytek.

Volba materiálu

Dřevěný zahradní nábytek je klasika, se kterou prostě nikdy nešlápnete vedle. Může být ze smrku, borovice, dubu, buku i exotického teaku. Rozdíly jsou hlavně v tvrdosti dřeva - to udává jeho životnost. Zahradní sety jsou krásné a většinou lze dokoupit i lehátko nebo další prvky.

Setkali jste se na dřevěném nábytku se značkou FSC? Tento certifikát zákazníkům zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.

Plastový zahradní nábytek je sice na ústupu, přesto má své místo zejména na chatách nebo při cestách karavanem. Výhodou je jeho lehká váha, snadná údržba a odolnost. U levnějších výrobků může dojít k blednutí barev. Nábytek vyrobený ze směsi tvrdých plastů, nebo v kombinaci s umělým ratanem dobře vypadá a má i delší životnost. Umělý ratan je vysoce odolný vůči okolnímu prostředí a bývá nejčastěji pořizován milovníky designových kousků pro svůj luxusní vzhled. Ratan existuje umělý a přírodní. Ten první je odolný vůči ultrafialovému záření, vodě i všem povětrnostním vlivům. A je nenáročný na údržbu. Přírodní ratan pochází z tropů jihovýchodní Asie. Vlákna jsou dužinou popínavé palmy - pedigu. Přírodní ratan je pevný, ohebný a tvrdý. Jeho přírodní barva je světlá, dá se velmi dobře barvit a mořit. Povětrnostní vlivy ratan poškozují. Doporučuje se proto nenechávat jej na zahradě po celý rok, nebo za deště a sněhu.

Kovový zahradní nábytek se může zdát sice na první pohled studený, skvěle jej však zkombinujete s barevnými poduškami a polštáři. V Jysku na ně mají velmi často 50% slevy. Nejvýhodněji však nakoupíte po sezóně, kdy se slevy umí vyšplhat až k 80 %. Nejčastěji je kovový nábytek vyroben z hliníku, který je odolný a má nenáročnou údržbu. Používá se i ocel, ta je oblíbená pro svou vysokou nosnost. Na desky stolů se používá velmi elegantní plechová mřížovina.

Ratan je oblíbený na kryté terasy a zimní zahrady.

Údržba zahradního nábytku

Aby vám zahradní nábytek dělal dlouhou dobu radost, je třeba mu věnovat základní péči. Na nábytek z plastu stačí vzít vlhký hadřík. V hobby marketech seženete čistič na plastový nábytek, který si poradí s rozlitým červeným vínem, nebo mastnotou po grilování. Údržba nábytku z kovu je také snadná. Stačí ho občas omýt a dřevěné či plastové části očistit třeba saponátem či mýdlovou vodou. U dřeva je důležitý ochranný nátěr, impregnace, speciální oleje či lazury, balzámy s včelím voskem, nebo třeba teakový olej - záleží z čeho je vaše posezení vyrobeno. Tvrdé a exotické dřevo se napouští olejem, buk se lakuje a dub lze natřít lakem na podlahu. Měkké dřevo snadno ochráníte tenkou vrstvou lazury. Na stránkách Kupi.cz jsme našli v letákové akci UNI HOBBY balení péče o zahradní nábytek Carlson za 239 Kč. Součástí balení výhodného setu je: přípravek na čištění, olej impregnační, houbička a hadřík.

Ochranné obaly a krycí plachty

Pokud se nechcete během sezóny tahat s těžkým nábytkem a stěhovat jej z místa na místo, dobrým pomocníkem jsou krycí plachty a ochranné obaly. Mohou skrýt zahradní lehátko, slunečník, lavice, houpačku i celou zahradní soupravu. Určitě se vyplatí si jednu plachtu pořídit i na gril!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz