Zapáskované obchody s neprodejným zbožím provází chaos. Lidé nevědí, co si mohou koupit a co ne

I takto může vypadat vládní nařízení od 27. 12. v obchodech Facebook / Globus

Dnešek je prvním dnem, kdy musejí zůstat zavřené všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží. Podle vládních nařízení smějí od neděle 27. prosince zůstat v regálech supermarketů jen potraviny nebo drogerie. Lidé v nich už ale nepořídí další věci jako třeba boty, elektroniku, oblečení nebo hobby výrobky. V prodejnách tak dnes zákazníci kroutí nevěřícně hlavami, co vše spadá do zakázaného sortimentu. Například alkohol si koupit můžete, ale dárkovou tašku na něj už ne.

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Po vánočních svátcích se od neděle 27. prosince zpřísnila opatření. Většina obchodů musí zůstat minimálně do 10. ledna až na výjimky zavřená. 

Obchody, které mohou otevřít i v pátém stupni PES:

  • prodejny potravin (povolen pouze prodej nezbytného zboží)
  • drogerie
  • optiky
  • lékárny
  • galanterie
  • prodejci pohonných hmot
  • květinářství 
  • trafiky
  • potřeby pro chovatele (zverimexy)

Restaurace mohou provozovat pouze výdejní okénka, která musejí zavřít nejpozději ve 21 hodin. 

Zapáskované regály v hypermarketech Kaufland Facebook / Kaufland

S přípravami musely řetězce začít již včera

Dnešnímu otevření supermarketů předcházela velká akce – s přípravami totiž většina velkých řetězců začala již v sobotu odpoledne. „Přes noc a nad ránem jsme páskou museli ohradit regály s oblečením, hračkami a také sezónní zboží, jako jsou vánoční ozdoby. Navíc jsme ohraničili i kuchyňské spotřebiče či elektrotechniku. Vše budeme během neděle hlídat, aby lidé z toho nic nebrali. Některé zboží proto v dopoledních hodinách dáme pryč úplně a necháme jen prázdné regály. Pozor si dáme také na pokladnách,“ popsal, jak probíhaly přípravy, manažer ranní směny v obchodním domě Tesco v pražských Letňanech.

Alkohol si v obchodech koupíte, tašku na lahev nebo přání k narozeninám nikoli Facebook / Kaufland

Alkohol si v obchodech koupíte, tašku na lahev ale ne

I přesto, že některé velké obchody s potravinami měly celé tři dny zavřeno, žádné fronty se v obchodech u pokladen podle našich informací během dne netvoří. Námi oslovení zákazníci se pozastavovali nad logikou zákazu některých druhů zboží. „Nechápu, co si mám myslet o tom, že si tady můžu koupit víno nebo sekt, ale tašku na lahev ne. Stejně tak přání k narozeninám nebo balicí papír jsou zapáskované jako neprodejné,“ kroutí nevěřícně hlavou zákaznice zlínského Kauflandu nad zbožím, které je v regálech zapáskované. 

Alkohol je navíc teď před Silvestrem velmi často v regálech v akci. 

Sekt na novoroční přípitek

Několik lidí si vzalo z regálu zboží, které bylo označeno jako neprodejné. Ale nemohla jsem jim ho prodat, protože mě nepustí kasa,“ směje se sympatická prodavačka z Kauflandu v Teplicích. Ve stejném obchodě si můžete koupit například mop na podlahu, lopatu na sníh nebo posypovou sůl, ale regál s dámskými silonovými punčochami je označen cedulí s textem – neprodejné zboží.

Stejně tak papírenské zboží, jako jsou propisky, tužky nebo nůžky na papír spadají do neprodejného zboží, tudíž na jejich nákup musíte v kamenných prodejnách zapomenout minimálně do 10. ledna.

 V obchodech si nekoupíte punčocháče, ale mop na podlahu nebo lopatu na sníh ano Facebook / Kaufland Teplice

Sociální sítě se plní fotografiemi, kde si lidé navzájem ukazují, jak to vypadá v obchodech v jejich okolí. Nutno říct, že rozdíly jsou velké. Někde se volně nabízejí k prodeji kalendáře, hračky nebo dřevěné brikety, zatímco v jiných obchodech je tento druh zboží zapáskovaný a do hobby marketů, kde se mimo jiné dřevěné brikety rovněž prodávají, mají přístup jen lidé s živnostenským listem.

Na Facebooku se šíří zpráva, že se nedají koupit sáčky do košů, alobal nebo pečicí papír. Vše zmíněné jsme viděli volně v prodeji v několika obchodech, jedná se tedy nejspíš o poplašnou zprávu, kterou vyvolala fotografie z minulého týdne ze Slovenska.

Někde se dají koupit i brikety, jak ukazuje fotka ze sociální sítě Facebook / Billa Trutnov

Oblečení ani elektroniku v obchodech nekoupíte

Tesco vyřešilo prodej oblečení ve svých provozovnách zapáskovaným prostorem, kam zákazníci nemají přístup. 

Tesco vyřešilo prodej oblečení ve svých provozovnách zapáskovaným prostorem, kam zákazníci nemají přístup Facebook / Tesco

Noční zákaz vycházení ovlivnil otevírací dobu obchodů

Ode dneška platí zákaz nočního vycházení, a to od 21:00 do 05:00 hodin. Obchody tak jsou nuceny upravit otevírací dobu. Některé nechávají otevřeno až do 21 hodin, ale například Billa své prodejny uzavírá nejpozději ve 20:30, aby zaměstnanci stihli do 21 hodin opustit prodejny. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz