Zapáskované obchody s neprodejným zbožím provází chaos. Lidé nevědí, co si mohou koupit a co ne

I takto může vypadat vládní nařízení od 27. 12. v obchodech Facebook / Globus

Dnešek je prvním dnem, kdy musejí zůstat zavřené všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží. Podle vládních nařízení smějí od neděle 27. prosince zůstat v regálech supermarketů jen potraviny nebo drogerie. Lidé v nich už ale nepořídí další věci jako třeba boty, elektroniku, oblečení nebo hobby výrobky. V prodejnách tak dnes zákazníci kroutí nevěřícně hlavami, co vše spadá do zakázaného sortimentu. Například alkohol si koupit můžete, ale dárkovou tašku na něj už ne.

Přečtěte si také

Velká papírová krize je tu! Cena papíru letí vzhůru a výrobci nestíhají vyrábět obaly
Velká papírová krize je tu! Cena papíru letí vzhůru a výrobci nestíhají vyrábět obaly

Po vánočních svátcích se od neděle 27. prosince zpřísnila opatření. Většina obchodů musí zůstat minimálně do 10. ledna až na výjimky zavřená. 

Obchody, které mohou otevřít i v pátém stupni PES:

  • prodejny potravin (povolen pouze prodej nezbytného zboží)
  • drogerie
  • optiky
  • lékárny
  • galanterie
  • prodejci pohonných hmot
  • květinářství 
  • trafiky
  • potřeby pro chovatele (zverimexy)

Restaurace mohou provozovat pouze výdejní okénka, která musejí zavřít nejpozději ve 21 hodin. 

Zapáskované regály v hypermarketech Kaufland Facebook / Kaufland

S přípravami musely řetězce začít již včera

Dnešnímu otevření supermarketů předcházela velká akce – s přípravami totiž většina velkých řetězců začala již v sobotu odpoledne. „Přes noc a nad ránem jsme páskou museli ohradit regály s oblečením, hračkami a také sezónní zboží, jako jsou vánoční ozdoby. Navíc jsme ohraničili i kuchyňské spotřebiče či elektrotechniku. Vše budeme během neděle hlídat, aby lidé z toho nic nebrali. Některé zboží proto v dopoledních hodinách dáme pryč úplně a necháme jen prázdné regály. Pozor si dáme také na pokladnách,“ popsal, jak probíhaly přípravy, manažer ranní směny v obchodním domě Tesco v pražských Letňanech.

Alkohol si v obchodech koupíte, tašku na lahev nebo přání k narozeninám nikoli Facebook / Kaufland

Alkohol si v obchodech koupíte, tašku na lahev ale ne

I přesto, že některé velké obchody s potravinami měly celé tři dny zavřeno, žádné fronty se v obchodech u pokladen podle našich informací během dne netvoří. Námi oslovení zákazníci se pozastavovali nad logikou zákazu některých druhů zboží. „Nechápu, co si mám myslet o tom, že si tady můžu koupit víno nebo sekt, ale tašku na lahev ne. Stejně tak přání k narozeninám nebo balicí papír jsou zapáskované jako neprodejné,“ kroutí nevěřícně hlavou zákaznice zlínského Kauflandu nad zbožím, které je v regálech zapáskované. 

Alkohol je navíc teď před Silvestrem velmi často v regálech v akci. 

Sekt na novoroční přípitek

Několik lidí si vzalo z regálu zboží, které bylo označeno jako neprodejné. Ale nemohla jsem jim ho prodat, protože mě nepustí kasa,“ směje se sympatická prodavačka z Kauflandu v Teplicích. Ve stejném obchodě si můžete koupit například mop na podlahu, lopatu na sníh nebo posypovou sůl, ale regál s dámskými silonovými punčochami je označen cedulí s textem – neprodejné zboží.

Stejně tak papírenské zboží, jako jsou propisky, tužky nebo nůžky na papír spadají do neprodejného zboží, tudíž na jejich nákup musíte v kamenných prodejnách zapomenout minimálně do 10. ledna.

 V obchodech si nekoupíte punčocháče, ale mop na podlahu nebo lopatu na sníh ano Facebook / Kaufland Teplice

Sociální sítě se plní fotografiemi, kde si lidé navzájem ukazují, jak to vypadá v obchodech v jejich okolí. Nutno říct, že rozdíly jsou velké. Někde se volně nabízejí k prodeji kalendáře, hračky nebo dřevěné brikety, zatímco v jiných obchodech je tento druh zboží zapáskovaný a do hobby marketů, kde se mimo jiné dřevěné brikety rovněž prodávají, mají přístup jen lidé s živnostenským listem.

Na Facebooku se šíří zpráva, že se nedají koupit sáčky do košů, alobal nebo pečicí papír. Vše zmíněné jsme viděli volně v prodeji v několika obchodech, jedná se tedy nejspíš o poplašnou zprávu, kterou vyvolala fotografie z minulého týdne ze Slovenska.

Někde se dají koupit i brikety, jak ukazuje fotka ze sociální sítě Facebook / Billa Trutnov

Oblečení ani elektroniku v obchodech nekoupíte

Tesco vyřešilo prodej oblečení ve svých provozovnách zapáskovaným prostorem, kam zákazníci nemají přístup. 

Tesco vyřešilo prodej oblečení ve svých provozovnách zapáskovaným prostorem, kam zákazníci nemají přístup Facebook / Tesco

Noční zákaz vycházení ovlivnil otevírací dobu obchodů

Ode dneška platí zákaz nočního vycházení, a to od 21:00 do 05:00 hodin. Obchody tak jsou nuceny upravit otevírací dobu. Některé nechávají otevřeno až do 21 hodin, ale například Billa své prodejny uzavírá nejpozději ve 20:30, aby zaměstnanci stihli do 21 hodin opustit prodejny. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz