Regály oblepené křiklavými páskami: Takto mají vypadat obchody v Česku od 27. prosince

Zapáskované zboží si na Slovensku koupit nemůžete TASR / František Iván

Sněmovna včera schválila prodloužení nouzového stavu, který bude trvat až do 22. ledna. Vláda dnes rozhodne o tom, kdy se Česko přesune do pátého, tedy nejvyššího stupně protiepidemického systému. Pravděpodobně se tak stane mezi 25. a 27. prosincem. Podle ministra Blatného by obchody měly fungovat v režimu podobném tomu na Slovensku.

Přečtěte si také

Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče
Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče

Česko je šestý den v nejvyšším stupni pohotovosti

V Česku za včerejší den přibylo 10 821 potvrzených případů nemoci covid-19. Jedná se o nejvyšší denní nárůst od 6. listopadu. Index PES dnes stoupl na 81 bodů. Jediným krajem, který tak není v pátém stupni, je Praha. Naopak nejhorší situace je v Karlovarském kraji, který má 86 bodů ze sta.

Ve hře o lockdown jsou dva termíny

Poté, co vláda včera schválila prodloužení nouzového stavu do 22. ledna, bude dnes rozhodovat kabinet o přechodu do nejpřísnějšího stupně protiepidemických opatření.

V něm se počítá pouze s otevřenými:

  • potravinami,
  • lékárnami,
  • drogeriemi,
  • ostatní obchody musejí zůstat zavřené.

Dále by platil zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný včera ve sněmovně prohlásil, že přechod do pátého stupně a s ním spojená zpřísnění protiepidemických opatření v nejvyšší míře plánuje na 27. prosinec. Původně přitom bylo v plánu datum 25. prosince. Podle ministra je důvodem k odložení termínu umožnit otestovaným lidem, aby se mohli během vánočních svátků setkávat s rodinou.

Index rizika protiepidemického systému PES dnes vzrostl na hodnotu 81 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat v průběhu vánočních svátků, řekl Blatný poslancům v rámci svého projevu, ve kterém žádal o podporu prodloužení nouzového stavu.

Zapáskované obchody na Slovensku TASR / František Iván

Zapáskované obchody jako na Slovensku

Ministr zdravotnictví včera prozradil, jak bude vypadat jeho návrh týkající se sortimentu v maloobchodech. Blatný by byl rád, aby se v obchodech s potravinami prodávalo pouze nezbytné zboží. Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné, uvedl ve svém včerejším projevu v poslanecké sněmovně ministr zdravotnictví.

Vypadá to, že Česko čeká podobný režim, jako je zaveden u našich východních sousedů. O tom, jak to vypadá v obchodech na Slovensku, jsme psali v minulém článku: Supermarkety na Slovensku mohou prodávat jen potraviny. Ostatní sortiment musí před zákazníky zakrýt

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz