Nezávislý test kvality rozinek v nich objevil neurotoxický pesticid, který je zakázaný v celé EU

Nejsou rozinky jako rozinky. Těm s obsahem pesticidů a zbytky plísní je lepší se raději vyhnout Canva

Sušené hroznové bobule jsou tradiční součástí vánočního pečení, které projdou kuchyní snad každého z nás. Tím spíše je ale vhodné pozastavit se nad jejich obsahem – a umět vybrat ty správné a kvalitní. I rozinky totiž mohou skrývat zdraví škodlivé látky. Které značky obsahují pesticidy a co dalšího zjistil jejich nezávislý test? 

Přečtěte si také

Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli
Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli

Je libo vánočku s pesticidy? 

Nezávislé předvánoční testy pořadu A dost! probíhaly v nejlepších laboratořích u nás, tedy laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Důkladné testování odhalilo, které rozinky obsahují škodlivé látky, a které dokonce neurotoxický pesticid, který je zakázaný v celé Evropské unii.

Rozinky, sušené plody hroznu, jsou oblíbenou pochoutkou nejen zasyrova, ale i při pečení. Populární přísadou se stávají především během vánočních svátků – lidé si je hojně dopřávají jak v cukroví, tak při pečení tradiční vánočky. Ne vždy je ovšem zřejmé, co kupujete. Kromě sladkých sušených hroznů totiž může balení obsahovat ještě něco – nežádoucí mix látek, které by rozinky rozhodně obsahovat neměly.

Nezávislé testy odhalily hned několik značek rozinek, které obsahovaly stopy pesticidů Tafilah Yusof / Pixabay

Škodlivé pesticidy

Pesticidy jistě není třeba příliš představovat. Jde o chemické látky, které jsou používány k ochraně rostlin, obilovin a plodů – hubí totiž živočišné i rostlinné škůdce, kteří by jinak ohrozily zásoby potravin a krmiv. Některé druhy testovaných rozinek neobsahovaly pesticidy vůbec, jiné však klidně i mix až 26 druhů.

 • Vysoký obsah, co se týče množství druhů pesticidů, vykázaly rozinky Belbake Sultanas z Lidlu. Podle odborníků sice žádný z nich nepřekročil legislativní limit, přesto ale nejde o výrobek s předpokladem bezpečnosti. V rozinkách jich bylo zjištěno 26 druhů, tedy nejvíce z celého testu.
 • Vysoký obsah pesticidů měly také rozinky IBK trade (19) a rozinky Metro Chef (17).
 • Dalšími testovanými rozinkami byla značka Aro s 9 pesticidy – s jedním z nich dokonce došlo k překročení průměrného limitu. Pokud ale dojde k odečtení nejistoty měření, což je běžná praxe, zákonný limit nakonec splněn byl.
 • Testovány byly i slovenské rozinky značky Dr. Ensa, které obsahovaly kromě 5 pesticidů i jeden neurotoxický: chlorpyrifos – jeho limit ovšem z hlediska měření normu splňoval.
 • Testování se nevyhnuly ani bio rozinky Country Life. Ty obsahovaly 6 druhů zbytků pesticidů.

Ostatní testované bio rozinky byly čisté – konkrétně se jednalo o druhy značky Poex a bio rozinky Alnatura. Všechny produkty prošly testem na zhruba 400 typů látek, tato dvojice však obstála bez potíží.

 • K testování je nicméně vhodné dodat, že legislativní limity nestanovují normy pro součet hodnot všech pesticidů, nýbrž pouze pro každou jejich hladinu zvlášť. 

Toxické produkty plísní

Pesticidy nejsou jedinými látkami, které mohou rozinky obsahovat. Jak dopadlo testování na toxické produkty plísní?

 • Nálezové byly rozinky Dr. Ensa – vysoký obsah kyseliny mykofenolové ukazuje na výrobu z plesnivé surovin, případně při výrobě k plesnivění došlo.
 • Tuto látku objevili odborníci také v rozinkách IBK trade a bio rozinkách od Country Life.
 • Rozinky Poex a Alnatura vyšly z testování opět čisté.
 • Nevhodné látky neobsahovaly ani rozinky Albert, nalezeny v nich však byly 2 druhy pesticidů.
 • Čisté na toxické produkty plísní byly také rozinky Tesco Thomson, které však pesticidů nesly hned 12 druhů. 

Do vánočky či cukroví zvolte kvalitu

Kupte se slevou Rozinky Poex.

Porovnat slevy

Sledovat informace z etiket výrobků nestačí – k výběru kvalitních surovin napomohou i nezávislé testy Canva

Jak vidíte, i když je na kilogram rozinek potřeba usušit 4,4 kilogramy hroznových bobulí, ne vždy jsou sušené bobulky to jediné, co se k vám v balení dostane. Proto je dobré sledovat nezávislé testy a nekupovat zajíce v pytli či – lépe řečeno – chemický koktejl nevhodný pro vás i vaše blízké. 

Tip: Sledujte složení rozinek – a pokud jsou konzervovány oxidem siřičitým, nezapomeňte je důkladně opláchnout.