Přesun do pátého stupně plánuje Blatný na 25. prosince: Zavřou se obchody i služby bez výjimek

Od 25. prosince se zavřou s největší pravděpodobností všechny obchody a služby Canva

Na dnešní tiskové konferenci potvrdil ministr zdravotnictví, že přesun do pátého stupně plánuje na 25. prosince. Výjimky pro služby a obchody nebudou žádné. Zavřely by se všechny obchody s výjimkou těch, které jsou potřebné pro zajištění základních životních potřeb, ale také služby. V novém roce by ani žáci nezasedli do školních lavic, s výjimkou prvních a druhých tříd základních škol.

Přečtěte si také

COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice
COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice

Jednat se bude ve středu

Rizikový index systému PES se drží už čtvrtý den na hodnotě 76, což podle parametrů Ministerstva zdravotnictví znamená přechod k nejtvrdším opatřením. Premiér Andrej Babiš již o víkendu řekl, že se vláda bude přechodem zabývat až ve středu. O den dříve, tedy v úterý 22. prosince, se bude projednávat také prodloužení nouzového stavu. Ten je zatím vyhlášen do 23. prosince.

Minulý týden na tiskové konferenci slíbil ministr zdravotnictví Jan Blatný, že i kdyby platil na Štědrý den nouzový stav, mohou mít prodejny otevřeno i 24. prosince až do 12 hodin tak, jak jsme zvyklí, a to bez výjimek. Prozatím tak platí vánoční otevírací doba, jejíž přehled najdete v našem článku Aktuální otevírací doba na Vánoce 2020: Jak bude otevřeno na Štědrý den

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes potvrdil, že navrhne nejpřísnější stupeň 5 proti šíření koronaviru od 25. prosince. Svůj návrh má v plánu předložit vládě ve středu. Pokud bude žádost Blatného ve sněmovně schválena, znamenalo by to, že se den po Štědrém dni zavře většina obchodů s výjimkou potravin, lékáren či drogerií. Ve stejný den by začal platit také zákaz vycházení od 21 hodin do páté hodiny ranní, a to i na Silvestra. 

Rizikový index systému PES se drží už čtvrtý den na hodnotě 76. Tabulka k 21. 12. 2020 Ministerstvo zdravotnictví ČR

„V případě, že budeme nuceni přejít do pátého, tedy nejvyššího stupně, neplánuji v něm prosadit žádné změny nebo výjimky. Pátý stupeň bude podle pravidel PES,varoval dnes na tiskové konferenci ministr Blatný. 

Co by platilo od pátku 25. prosince?

  • S pátým stupněm by se do České republiky vrátil zákaz vycházení po 21. hodině až do 5 hodin ranních.
  • Kromě speciálních a mateřských škol a prvních a druhých ročníků základních škol by se všichni žáci od ledna vrátili k distanční výuce.
  • Snížil by se také počet osob povolených na svatbách, pohřbech nebo bohoslužbách, a to na 15 osob.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz