Češi si letos cukroví raději koupili. K pečení je nepřesvědčilo ani levnější máslo v akcích

Češi si cukroví raději koupili. K pečení je nepřesvědčilo ani levnější máslo v akčních letácích Canva

Díky koronavirovým opatřením, kdy s menšími přestávkami zůstávají zavřené restaurace, lidé daleko častěji vaří a pečou doma. Dalo se tedy předpokládat, že se Češi po horečném šití roušek a přípravách domácího pečiva začnou předhánět i v pečení cukroví. Opak je ale pravdou – řetězce hlásí rekordní zájem o hotové, ručně dělané cukroví, stoupl dokonce i prodej hotových těst.

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Globus hlásí největší množství objednávek hotového cukroví a těst 

Obrovský úspěch letos mají v Globus pekárnách s hotovým vánočním cukrovím. „Máme velké množství zákazníků, kteří se pro tento sortiment vracejí, protože vědí, že sázíme na kvalitní suroviny a ruční zpracování. Například u cukroví máme v letošním roce také vyšší objednávky zákazníků o 200 procent oproti loňsku,“ říká Lutfia Volfová, vedoucí externí komunikace Globus.

„Jsme jediným řetězcem na trhu, který vyrábí ručně cukroví a dokáže přijímat objednávky zákazníků stejně jako třeba malé cukrárny. Větší zájem oproti roku 2019 je i o koupi hotových máslových těst, kterých zdejší cukráři připravují hned 8 druhů. Zákazníci letos kupují i víc ručně pletených vánoček,“ dodává Volfová. 

Kam ještě skočit pro cukroví?

Rekordy v prodeji hotového cukroví jsou překvapivé hlavně pro nadšené pekaře a cukráře. Máslo, jedna z nejdůležitějších surovin pro pečení, totiž před Vánoci zlevnilo.

Globus hlásí rekordy v prodeji hotových těst o Vánocích Globus

Máslo zlevňuje, hitem je ovšem Ghí v akci

Jednou ze základních a zároveň nejdražších surovin na vánoční pečení je máslo. Dobrou zprávou pro české spotřebitele je, že tento produkt po vypuknutí máselné krize v roce 2018 neustále zlevňuje. „Oproti loňsku klesla akční cena másla cca o 13 % a oproti roku 2018 dokonce o 17 % na průměrných 34,50 Kč. Nákupem v akci je možné ušetřit průměrných 33 %,“ uvádí Petr Miklík, analytik retailových cen Kupi.cz. 

Překvapením letošního roku je podle něj i to, že se zvyšuje poptávka po prémiových variantách surovin. „Nabídka přepuštěného másla Ghí vzrostla, a to se projevilo i na promočních aktivitách, jejichž počet několikanásobně vzrostl,“ uvádí Miklík. Nejčastěji je podle dat Kupi.cz Ghí k mání ve větším balení než klasické máslo, konkrétně 450 ml a litr. „Akční cena u těchto másel startuje na 104 Kč za 450 g. Litrové přepuštěné máslo Ghí lze koupit za přibližně 345 Kč,“ říká Miklík.

Pečení cukroví se letos vyplatí i díky slevovým akcím na máslo Canva

Lidé mají zájem o domácí pekárny

Podle dat ze srovnávače Zboží.cz je v meziročním srovnání o 46 % vyšší zájem i o produkty určené na pečení. Poptávka je hlavně po domácích pekárnách. „Zájem o ně stoupl dokonce o 383 %. Plechy na pečení vykazují růst o 61 % a ostatní potřeby na pečení pak 40% nárůst zájmu nakupujících. V souvislosti s tím se vyhledávají častěji i přísady na pečení,“ říká Jan Kriegel, manažer nákupního rádce Zboží.cz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz