PES ukazuje už čtyři dny skóre 76. Vláda bude o zpřísnění opatření jednat až ve středu

Ve středu se rozhodne, jestli Česko spadne zpět do 5. stupně protiepidemického systému Canva

V České republice se situace ohledně covid-19 stále zhoršuje. Index rizika je už čtvrtý den v řadě na 76 bodech ze 100, což odpovídá pátému stupni pohotovosti. Testy v neděli odhalily v Česku 3 364 pozitivních případů koronaviru. Nakažených přibývá i mezi zdravotníky. Kdyby se vláda řídila pravidly systému PES, měla by se opatření již zpřísňovat. Kabinet o tom měl původně jednat dnes, ale podle premiéra Andreje Babiše se o zpřísnění rozhodne až těsně před Štědrým dnem.

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Situace v České republice se zhoršuje a odborníci volají po zpřísnění restrikcí. Česko přitom přešlo ze třetího do čtvrtého stupně teprve v pátek, a to ještě s výjimkami pro obchody a služby.

  • S pátým stupněm by se do České republiky zřejmě vrátil zákaz vycházení po 21. hodině až do 5 hodin ranních.
  • Kromě speciálních, mateřských, prvních a druhých ročníků základních škol by se všichni žáci od ledna vrátili k distanční výuce.
  • Snížil by se také počet osob povolených na svatbách, pohřbech nebo bohoslužbách, a to na 15 osob. 
Tabulka protiepidemického systému PES k datu 21. 12. 2020 Ministerstvo zdravotnictví ČR

V Česku roste počet nakažených i mezi zdravotníky, koronavirem jich onemocnělo již přes pět tisíc. Podle premiéra Andreje Babiše je jediným řešením očkování. 

Z krajů se podle aktuálních dat systému PES drží ve čtvrtém stupni rizika pouze Praha, Jihočeský a Jihomoravský kraj. Zbytek republiky má na mapce ministerstva fialovou barvu, tedy nejpřísnější stupeň opatření. Podle pravidel stačí tři po sobě jdoucí dny s vysokým číslem skóre PES, aby se pátý stupeň vyhlásil pro celou zemi.

Tabulka protiepidemického systému se zkratkou PES Ministerstvo zdravotnictví ČR

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček už v sobotu uvedl, že Česko podle něj míří ke zpřísnění protiepidemických opatření a přesun do nejvyššího stupně pohotovosti je tedy jen otázkou času. 

Ve středu se rozhodne, jestli půjde Česko do pátého stupně 

Vláda se otázkou přesunu do nejvyššího stupně systému PES bude zabývat na svém středečním zasedání. O den dříve, tedy v úterý 22. prosince, se bude projednávat také prodloužení nouzového stavu. Ten je zatím vyhlášen do 23. prosince.

Minulý týden na tiskové konferenci slíbil ministr zdravotnictví Jan Blatný, že i kdyby platil na Štědrý den nouzový stav, mohou mít prodejny otevřeno i 24. prosince až do 12 hodin tak, jak jsme zvyklí, a to bez výjimek. Prozatím tak platí vánoční otevírací doba, jejíž přehled najdete v našem článku: Velké řetězce s potravinami změnily otevírací dobu svých prodejen na Štědrý den.  

O vývoji a případných změnách v otevíracích dobách obchodů vás budeme informovat. 

Aktuálně Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od dnešního poledne nebudou česká letiště přijímat žádné lety z Velké Británie. Lidé, kteří přicestovali z Británie, kde strávili alespoň 24 hodin, musejí do domácí karantény. Po 5 až 7 dnech by měli absolvovat PCR test, který rozhodne o ukončení, nebo prodloužení této 10denní karantény. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz