Supermarkety na Slovensku mohou prodávat jen potraviny. Ostatní sortiment musí před zákazníky zakrýt

Supermarkety na Slovensku mohou prodávat jen potraviny Facebook

Na Slovensku platí od včerejšího dne zákaz vycházení. Zavřely se všechny obchody s výjimkou těch, které jsou potřebné pro zajištění základních životních potřeb. Supermarkety na Slovensku tak mohou zůstat otevřené, ale smí prodávat pouze potraviny, ostatní sortiment musí být zakrytý. Na sociálních sítích lidé sdílí fotografie zapáskovaných regálů a palet překrytých plachtami. 

Přečtěte si také

Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník
Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník

Bez odzdob či hraček

Na Slovensku od soboty koupíte jen to nejnutnější. U našich východních sousedů začaly platit pravidla podobná lockdownu. Kromě obchodů jsou omezené také služby

Novou vládní vyhláškou se začaly řídit i všechny slovenské řetězce. V praxi to vypadá tak, že pokud chcete na poslední chvíli koupit například ozdoby na stromek nebo hračku, máte smůlu. I v těchto velkých supermarketech se smí prodávat pouze potraviny, drogerie a léky.

Tip: Aktuální akční letáky pro Slovensko najdete na stránkách Kupino.sk.

Řetězce tak postupně zatarasily, označily páskou nebo překryly všechen sortiment, který má být zákazníkům nepřístupný. Na sociálních sítích lidé zveřejňují fotografie, kde ukazují zapáskované regály. Vlnu bouřlivých komentářů rozpoutává fotografie, kde jsou vánoční ozdoby za křiklavými páskami a nápisem, že se jedná v rámci vládních restrikcí o neprodejné zboží.

Cokoli s vánočním motivem se nesmí prodávat, protože se jedná pouze o sezónní zboží, které není nezbytně nutné pro život. Zapomenout tak musí naši sousedé nejen na nákup ozdob, ale také balicího papíru nebo papírových tašek s vánoční tematikou. 

Vánoční zboží si na Slovensku kvůli omezením pro maloobchod nekoupíte Facebook

Před Vánoci mají problém i slovenské hospodyňky, které se nezásobily dostatečným množství pečicího papíru nebo alobalu. Ty totiž nespadají do sortimentu potřebného k uspokojení základních potřeb, a tudíž se nesmějí prodávat. Stejně tak se mohou Slováci jen dívat na regály s domácími potřebami nebo nářadím pro kutily.

Také regály s vánočními dekoracemi musí zůstat zapáskované Facebook

Slovenská aliance moderního obchodu a Svaz obchodu jsou proti této vyhlášce, kterou považují za omezující a protizákonnou. Předseda aliance moderního obchodu Martin Krajčovič se k celé věci vyjádřil pro slovenská média takto: „Dodnes nezazněl z hlediska protiepidemických opatření jediný argument, na základě kterého je možné takto regulovat maloobchod. Všechny ostatní regulace z hlediska hospodářské soutěže jsou nelegální. Jediný úřad, který může regulovat hospodářskou soutěž, je Protimonopolní úřad Slovenské republiky, a ne úřad hlavního hygienika,“ apeluje na vládu Krajčovič. 

Nezbývá než čekat, jak se situace vyvine u nás. Zítra by se totiž měli sejít zástupci vlády a rozhodovat o přesunu Česka do pátého stupně PES – a s ním i o dalším zpřísňování opatření. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz