Zábavní pyrotechniku na Silvestra pořídíte už jen online: Hitem jsou tiché ohňostroje

Vybíráme zábavní pyrotechniku na Silvestra: Hitem jsou tiché ohňostroje Kupi.cz

Závěr roku je spojen s rachejtlemi, petardami a dělobuchy. Letošní oslava konce roku však bude jiná – musíme se obejít bez bujarých oslav a na mnohých místech platí zákaz odpalování amatérské pyrotechniky. Zákaz vycházení, který platí od 21 hodin, a omezení maloobchodu silvestrovské oslavy ještě více komplikuje. Pokud i vy patříte k těm, kteří nemají rádi hluk z ohňostrojů, vyzkoušejte jeho tichou variantu.

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Jak se na amatérskou pyrotechniku dívá zákon?

Každé město si samo stanovuje, kde se smí a nesmí odpalovat dělobuchy. Třeba v Praze nebo Liberci už třetím rokem platí vyhláška, která odpalování amatérské pyrotechniky zakazuje po celý rok s výjimkou Silvestra a 1. ledna.

Praha, která kvůli pandemii koronaviru nebude letos promítat ani videomapping, umístila na své webové stránky mapu s vyznačenými místy, kde platí zákaz odpalování petard. Podobné podmínky platí i pro obyvatele Znojma nebo Zlína – a radnice mnoha dalších českých měst o podobných vyhláškách uvažují také.

Tichý ohňostroj

Velké oblibě se v posledních letech těší ohňostroj bez hluku – ideální varianta, která neuškodí zvířatům a zároveň uspokojí milovníky oslav. Nevydává totiž žádný hluk, ale pouze světelné efekty. Na výběr jsou třeba světelné fontány, výšlehy nebo ohňopády.

  • Tiché ohňostroje jsou dostupné v internetových obchodech. Třeba Mall.cz prodává tichý ohňostroj Silent 60 ran, a to za 649 Kč. K dostání byly i supermarketech, Lidl je prodával pod názvy Dr. Mlčoch a Tichošlápek.

Pro ohňostroj už jen do e-shopu

Nezapomeňte, že na základě vládních omezení platí od 27. prosince zákaz nedělního maloobchodního prodeje a v obchodech bude omezen rozsah spotřebního zboží. Zábavní pyrotechniku tak pořídíte už jen online, například Alza a Mall vám ji doručí ještě letos.

Na co si dát při nákupu zábavní pyrotechniky pozor!

Obecně si dejte pozor na tržnice, kde koupíte i pumy s kilogramem trhaviny, které spadají do 4. kategorie pyrotechniky. Tedy takové, která nesmí být volně prodávána a je životu nebezpečná. Takového prodejce obejděte obloukem! 

Při nákupu ohňostrojů vždy dbejte na to, aby:

  • na obalu výrobku byla informace o schváleném prodeji v České republice nebo Evropské unii
  • obal nikde nebyl porušený 
  • na přebalu byl český návod a vyznačené datum spotřeby
Praha zrušila všechny akce i novoroční ohňostroj Canva

Velká města na poslední chvíli ruší ohňostroje, zakazují i používání pyrotechniky

Praha zrušila všechny akce i novoroční ohňostroj

Letos nejenom že nebude žádný ohňostroj, ale ani videomapping. Platit bude i vyhláška, která omezuje používání amatérské pyrotechniky,“ varuje primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a odkazuje na již zmíněnou mapu míst se zákazem odpalování. Na dodržování nové vyhlášky v ulicích Prahy bude o silvestrovské noci dohlížet více než 300 strážníků a dvě stovky policistů. „Strážník nebo policista může příkazem na místě uložit pokutu až do výše 10 000 korun,“ říká ředitel městské policie hlavního města Praha Eduard Šuster.

Brno na Silvestra oslavy zrušilo

V Brně byl poslední novoroční ohňostroj v roce 2016, letošní silvestrovské a další navazující oslavy ovšem vedení města zrušilo už v létě. Hlavním důvodem byla nejistá situace kolem pandemie koronaviru.

Ostrava ruší tradiční novoroční ohňostroj

Také Ostrava oznámila zrušení ohňostroje, který se poslední roky konal v nejlidnatějším obvodu Ostrava-Jih. „Přestože radnice tradiční novoroční ohňostroj připravila, z důvodu epidemické situace musíme tuto každoroční krásnou podívanou s lítostí zrušit. Nezbývá než doufat, že si ušlý zážitek vynahradíme, až to bude možné,“ píše se na webových stránkách města.

V Olomouci ohňostroj na poslední chvíli taky zrušili

Též vedení Olomouce rozhodlo o zrušení ohňostroje ve městě, a to bez náhradního programu. „Ohňostroj na přivítání nového roku byl po dohodě vedení města zrušen, nepočítá se ani s nějakou náhradní variantou,“ sdělila mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Novoroční ohňostroj nebude ani ve Zlíně

V souvislosti s pandemií covid-19 se rozhodlo i vedení města Zlín zrušit novoroční ohňostroj 1. ledna 2021. „Společné setkání a přivítání nového roku ohňostrojem, třeba i s hrníčkem punče, se mezi Zlíňany stalo velmi oblíbeným zvykem. Bohužel, letos nás epidemie koronaviru v mnohém omezila a dle predikcí se nedá očekávat, že by ohňostroj bylo možné v mezích vládních opatření omezující shromažďování velkého počtu osob uspořádat. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli tentokrát novoroční ohňostroj s předstihem zrušit,“ sdělil primátor města Zlín Jiří Korec.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz