Po přečtení tohoto článku už nikdy žádnou starou nebo rozbitou vánoční ozdobu nevyhodíte

Červená skleněná ozdoba se tříští o zem vedle stromečku Canva

Vánoce už klepou na dveře a vy máte starosti, jak všechno do Štědrého dne stihnout? A do toho se ve všech centrech mačkají davy lidí. Že byste nejraději nikam nechodili, ale potřebujete dokoupit dekorace na stromeček? Máme pro vás tipy, jak si refreshnout staré ozdoby, nebo si nové jednoduše vyrobit.

Přečtěte si také

Teploty klesají, ale zájem o termoprádlo a krbová kamna rekordně roste
Teploty klesají, ale zájem o termoprádlo a krbová kamna rekordně roste

Staré, nebo nové?

Chtěli byste letos změnit vánoční výzdobu, avšak kvůli davům se nechystáte do obchodů? Anebo vás ani nezaujal výběr z našich supermarketů? Nezoufejte – dáme vám tipy, jak ozdoby na Vánoce vyřešit.

Bude to chtít chvilku času a trochu kutilství, cenově je to ovšem nesrovnatelný rozdíl. A navíc můžete do některých řešení zapojit i děti! Inspirovat se dá i letošními hity Vánoc – přírodními tóny, bílou barvou, perletí a dřevem.

Kompromis? Upravte si základní ozdoby z obchodů

Ze starých nové

Projděte si vše, co máte a roztřiďte si ozdoby na ty, které jsou dřevěné, bílé, perleťové, ze dřeva, slámy aj. Vše si dejte na jednu stranu a na druhou stranu vše ostatní.

Ve vybraných obchodech si pořiďte tekuté lepidlo, dále štětec a několik dekoračních věcí – např. třpytky, perleť, malé hvězdičky a další sypané dekorace. Staré ozdoby pak lepidlem potřete, zasypte třpytkami či jinými dekoracemi a nechejte alespoň 12 hodin proschnout.

  • Ideálně zvolte lepidlo značky Herkules – jednak dobře drží a po proschnutí taktéž zprůhlední, díky čemuž třpytky krásně vyniknou.
Modrá vánoční koule posetá korálky a hvězdičkami Canva

Rozbité skleněné ozdoby?

Rozbité skleněné ozdoby už zpravidla dohromady neslepíte, na zdobení se však přesto hodí – můžete si z nich totiž připravit zdobicí drť, kterou posypete jiné ozdoby. Jak na to?

  • Vmíchání drti do lepidla je důležité – kdybyste jí totiž ozdoby pouze zasypaly, mohla by odpadávat a někomu ublížit.
  • Předběžným smícháním s lepidlem bude nicméně celistvá a hezky obalená, díky čemuž se spíše nevydrolí a neodpadne na podlahu.

Do dvou sáčků vložte rozbité ozdoby a válečkem je několikrát přejeďte, abyste získali úplnou drť či jemný prach. Směs následně v malé nádobce důkladně promíchejte se lžicí tekutého lepidla (ideální je opět Herkules). Výsledek pak štětečkem naneste na dřevěné či jiné ozdoby, ale taktéž na špalíčky skořice či na suché perníčky.

Stromek si nezapomeňte doladit světýlky

Zahrajte si na sprejery

V hobby marketech, ale i domácích potřebách nebo hračkách lze zakoupit barevné spreje. Kupte si bílý, zlatý, stříbrný nebo jaký se vám bude hodit a staré ozdoby si jednoduše přestříkejte. Můžete použít i zakrývání papírem nebo fólií pro vrstvení barvy a překrývání jednotlivých barevných částí.

Rozbité zlaté ozdoby Canva

Návod na krásné „porcelánové“ ozdoby ze škrobu

Chcete si vyrobit vlastní zajímavé ozdobičky, které vypadají stylově a které jen tak někdo nemá? Vyzkoušejte náš postup, který vás zaručeně nadchne – a pokud chcete, přizvěte i děti, ať vám pomohou.

Budete potřebovat:

  • 1 hrnek jedlé sody
  • ½ hrnku kukuřičného škrobu – nezaměňovat s bramborovým
  • ½ hrnku studené vody

Postup:

  1. Škrob a jedlou sodu nasypte do pánvičky s nepřilnavým povrchem, promíchejte a přilijte vodu. Pozvolna míchejte a nechejte zahřívat – hmota začne během chvilky hrudkovatět. Na mírném plamenu ji však dále míchejte, dokud se nespojí.
  2. Poté ji opatrně přelijte na talíř a nechte vychladnout – bude velmi horká, takže pozor na spálení!
  3. Ještě teplou hmotu několikrát propracujte jako běžné těsto a můžete začít vykrajovat, tvořit, plést aj. Můžete do ní taktéž obtisknout různé struktury, například vlákna od hrubého svetru, která dodají ozdobám šmrnc. Nezpracovanou hmotu uchovejte v sáčku mimo lednici.
  4. Po utvoření nechejte výrobky důkladně proschnout na suchém místě a během schnutí ještě několikrát otočte, aby se nezkroutily. A po vyschnutí se pak pusťte do dekorování dle své fantazie – nejlépe zvolte barvy či barevné fixy.

Pokud vás nápady a tipy na recyklaci starých či výrobu nových dekorací zaujaly, budeme moc rádi, pokud byste s námi chtěli své zkušenosti sdílet. Popište nám do komentářů, jak se vám tvoření povedlo. A pokud se nebudete pouštět do žádných změn, nevadí – užijte si hlavně klidné svátky!