Zákaz vhazování letáků do schránek. Doručovatelky zuří

hromada letáků

Znáte to jistě také. Přijdete domů po dlouhém dni a první, co na vás vyskočí, je přecpaná schránka různých nabídek, letáků a reklamních kampaní. Není to nic příjemného, protože všichni narazíme minimálně na několik letáků, které vyhodíme rovnou.

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Pohoršující letáky

Nevím, jak vám, ale mně osobně letáky někdy pořádně rozruší! Jsem vegetariánka. A když mi třikrát týdně přijde leták určený jen masožravcům, nejsem nadšená. Porcované kuře ve slevě! Prosím, ne! Podobně na tom mohou být celiaci. Otevřou sedm letáků a… Aha! Pro nás tu nic nemají…

Tolik odpadu!

Přijímáním letáků, které nevyužíváme, navíc zvětšujeme svou odpadovou stopu. Produkujeme na svou osobu mnohem více odpadu, než by bylo nutné. A vlastně ani nezáleží na tom, jestli noviny později vytřídíme, nebo zda jsou z recyklovaného papíru. Už to, že produkt nám k ničemu není, je zbytečné. Představte si, o kolik by byl váš dům čistší bez všech těch kupiček papíru.

Letáky úřadují v naší mysli

Jak si ukážeme, letáky mají velký vliv nejen na nepořádek v domácnosti, ale také na nepořádek v naší hlavě. Podívejme se, co všechno provádí!

Utrácení ve velkém

No ne! Dneska mají v elektru Black Friday! Tam musím být! Dostaneme minimálně dva letáky, ve kterých uvidíme ty obrovské slevy na všechny spotřebiče a drobnou elektroniku. Co na tom, že nic nepotřebujeme, a před otevřením letáku jsme o žádném podobném výletu vůbec neuvažovali. Pojedeme tam, protože leták je lákavý a co kdyby náhodou… A domů už se vracíme s minimálně jedním výrobkem.

Falešné sny

Falešný sen o dokonalém domově dokáží vykouzlit zejména letáky s nábytkem. Slevy nám dávají naději, že přesně takový krásný domov budeme mít, protože si ho můžeme lehce koupit. Pak máme dojem, že nežijeme na dostatečné úrovni a ženeme se za něčím, co neexistuje. A úplně zbytečně.

přeplněná schránka není milým uvítáním

Jak se zbavit letáků?

Krabice nás (ne)zachrání

Pokud žijeme v panelovém domě či činžáku, pod schránkami často bývá velká banánová krabice, kam nájemníci odhazují všechny letáky, které nechtějí. Dost často si pak obsah krabice berou rodiče jako sběr papíru pro svá dítka. I to je řešení. A vcelku moudré. Netaháme si zbytečnosti domů.

Chytré samolepky!

Doručovatelky reklamních prospektů jsou nucené respektovat naše přání. Pokud si tedy na schránku nalepíme lístek, že o letáky nestojíme, žádné již nedostaneme. Není tajemstvím, že roznos letáků je dobře placená služba, proto není divu, že se lidem, kteří plní schránky letáky, vzkaz NEVHAZOVAT LETÁKY nelíbí. Kupi.cz má vlastní samolepky, které žádají o nevhazování propagačních prospektů do našich schránek. Nálepka je hezky čitelná a díky pestrému logu příjemně barevná. Nejen, že ji nelze přehlédnout, ale schránka tím získá veselost. Fádní text “Nevhazujte letáky” nikoho neohromí.

Kde si můžu vyzvednout svou samolepku?

Samolepky jsou zdarma pro všechny, kdo po nich touží. Vyzvednout si je můžete v každém kraji v určitých městech, kde jsou výdejní místa. Stačí si své nejbližší najít na stránkách Kupi.cz a až budete mít cestu kolem, určitě si ji vyzvedněte! 

letáky lze omezit, stačí chytrá nálepka

Tip na závěr

Vždy sáhněte po samolepce na schránku, která je k tomu určená. Nalepit na ni obyčejnou lepicí pásku nebo ji počmárat lihovým fixem nemusí dopadnout dobře. Po pásce zbude lepidlo a fix nemusí pustit, až se po čase zažere do materiálu. Zvlášť, máte-li plastovou schránku. Kovové jsou mnohem odolnější.

Věděli jste, že...

  • Domácnosti v ČR dostanou ročně do schránky 60–80 tisíc tun reklamních letáků.
  • Zhruba 30–40 tisíc tun jsou letáky na potraviny.
  • Výroba papíru je energeticky velmi náročná? (Výroba 5 listů papíru pohltí stejné množství energie jako hodina svícení 80W žárovkou…)
  • V ČR činí papír 22 % domovního odpadu.
  • Papírenský průmysl produkuje obrovské množství odpadu? (Znečišťuje vodu, vypouští emise do ovzduší, velká část produkce končí na skládkách…)
  • Sběr a likvidaci letáků si platíme sami v poplatku za svoz komunálního odpadu.
  • Online přehled všech letáků najdete na Kupi.cz
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz