ČOI varuje před nebezpečnými látkami v panenkách: Hračky, které na Vánoce rozhodně nekupujte!

Ne všechny hračky jsou pro děti vhodné Pixabay

Co koupit dětem na Vánoce? Hračky bývají mnohdy jasnou volbou, tím totiž nemáte co pokazit. Holce panenku, klukovi nějaké autíčko nebo figurku superhrdiny. Jenomže právě tímto se toho dá pokazit hodně. Ač nevědomky totiž můžete dítěti koupit hračku, která obsahuje nebezpečné látky. Zrovna nedávno bylo nařízeno některé z nich kvůli nadměrnému množství ftalátů z českého trhu stáhnout. Raději se tedy podívejte do své vánoční skrýše, jestli jste právě tyto hračky dětem nekoupili.

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Panenka s obsahem 37,4 % DEHP

První hračkou je cca 30 cm vysoká panenka, která je oděná v bílých šatech s barevnými motivy, má hnědé vlasy a pohyblivé paže a zabalená je v růžovo-fialovém kartonu, přes který je napsáno Beauty Fashion. Poznáte ji podle čárového kódu číslo 8599173000198, zemí původu je Čína.

Právě u této panenky bylo naměřeno opravdu vysoké množství ftalátů, a to 37,4 % DEHP hmotnosti výrobku.

Malé dílky jsou možná menším zlem než 37,4 % DEHP RAPEX

Dva typy panenek s obsahem 37,9 % DEHP

Ještě vyšší množství ftalátů bylo ovšem naměřeno u druhého typu panenek, které se vyrábí ve dvou variantách, a to 37,9 % hmotnosti výrobku. Obě jsou uloženy v růžovo-bílém kartonu, na kterém je napsáno Melbex, Top model.

Panenky se jedna od druhé liší v barvě šatů. Zatímco jedna má tmavě růžové šaty a klobouček, druhá má klobouček i šaty světle růžové. Zbytek doplňků (náhradní šaty, kabelka a hřeben) jsou stejné.

Tyhle panenky poznáte podle čárového kódu číslo 0086109574345, zemí původu je i zde Čína.

Tyhle panenky poznáte podle čárového kódu 0086109574345 RAPEX

Ftaláty se používají ke změkčování plastů

Ftaláty, respektive Bis(2-ethylhexyl)-ftalát (DEHP), se při výrobě hraček používají ke změkčování plastů. Změkčený plast můžeme na hračkách hezky vidět například na hlavičce panenky, která jde snadno prstem promáčknout. Tyto látky se však používají i v mnoha dalších výrobcích, ať už jde o zdravotnické pomůcky, podlahové krytiny, tapety a mnohé další. U těch může podíl DEHP činit 20–60 % hmotnosti výrobku.

V hračkách může být jen 0,1 % DEHP hmotnosti výrobku

U hraček je Evropskou unií ovšem povoleno jen 0,1 % DEHP hmotnosti výrobku, což ty z nich, které se objevují v Systému rychlého varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX), bohužel zpravidla nesplňují.

Při testování vlivu ftalátů na zdraví potkanů a myší se ukázalo, že jim DEHP poškozuje reprodukční systém, ledviny a játra, přičemž v játrech se ftaláty ukázaly být jako karcinogenní. Nicméně je nutno podotknout, že tato zvířata byla vystavena opravdu vysokým dávkám ftalátů – a není zcela jisté, zda je účinek na zdraví lidí podobný. Vstřebávání a rozklad DEHP je totiž u lidí odlišné než u potkanů a myší.

Nebezpečí nehrozí jen u panenek, ale i u dalších hraček a výrobků. Obzvláště teď před Vánoci buďte tudíž obezřetní Polesie Toys / Pexels

Zvláště u dětí není radno nákup hraček podceňovat

I když tedy nelze s jistotou tvrdit, že stejné zdravotní potíže mohou postihnout i lidi, není radno nic riskovat – a tím spíše ne u dětí, které spoustu předmětů klidně i strkají do pusy. Pravděpodobnost, že takové hračky mohou narušit dětský reprodukční systém, je i podle Evropské unie nasnadě. Právě „causing possible damage to their reproductive system“ totiž RAPEX uvádí jako argument pro stažení z trhu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz