Vláda v pondělí projedná další zpřísnění opatření. Podle Blatného se do Vánoc obchody nezavřou

Vláda zatím neplánuje zavírat obchody Canva

V Česku se opět zvedá počet nakažených. Během středy bylo pozitivně testováno na covid 6 402 lidí. Stoupající trend tohoto týdne stále drží již pátým dnem skóre systému PES na 64 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni rizika. Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že vláda se bude zpřísněním dalších opatření zabývat v pondělí. Podle dat ministra by se obchody do Vánoc zavírat neměly. 

Přečtěte si také

Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem
Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Na tiskové konferenci, která se konala po mimořádném jednání vlády ve čtvrtek ráno, oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný, že pokud budou čísla i nadále růst, dojde ke zpřísnění protiepidemických opatření a Česko se přesune do čtvrtého stupně v systému PES. V tomto stupni se počítá i se zavřenými obchody. Blatný však ujistil novináře, že obchody zavírat nechtějí. Kabinet se zpřísněním bude zabývat v pondělí. 

V případě, že se situace bude nadále vyvíjet negativně, zejména mám na mysli vývoje v nemocnicích, tak je možné, že v pondělí bude rozhodnuto o změně. Dopředu říkám, že když by k takové změně došlo, tak by byl dostatečný časový postup, aby se na to všichni mohli připravit,” uvedl Blatný dnes krátce po osmé hodině ranní. 

Index rizika protiepidemického systému PES je už několikátý den na hodnotě 64 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Podle slov ministra by se po přesunu do 4. stupně už nezavíraly malé obchody. „I kdyby došlo ke změně a vrátili jsme se do čtverky, počítáme s tím, že malé obchody nezavřeme, aby byly zrovnoprávněné malé obchody vůči velkým řetězcům,“ řekl Blatný. 

Prosinec: Nouzový stav do Vánoc a lanovky v provozu 

Kromě prodloužení nouzového stavu, který nově platí do 23. prosince 2020, ministr oznámil, že je upraven zákaz provozu vleků a lanových drah. Aktuálně se týká výhradně vleků, které jsou určeny pro účely lyžařského sportu. Ostatní lanovky mohou být v provozu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz