Banky v Česku vsázejí na virtuální karty. Bez plastu v peněžence zaplatíte i v kamenných obchodech

Banky v Česku vsázejí na virtuální karty. Bez plastu v peněžence zaplatíte i v kamenných obchodech Canva

Za chvíli se nám peněženky odlehčí o další kartičku – a to o jednu z nejdůležitějších. Plastové platební karty začnou nahrazovat karty virtuální, které oproti těm fyzickým nabízí řadu výhod. Již nyní je nabízí Twisto či Creditas, brzy novinku zavede i Česká spořitelna. Jak virtuální karty fungují a které další české banky se k tomuto trendu přidají?

Přečtěte si také

Stravenky slaví už 76 let a stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům
Stravenky slaví už 76 let a stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům

S virtuální kartou od banky bude možné platit v e-shopech i v kamenných obchodech

Doposud až na pár výjimek existovaly virtuální karty jen pro platby na internetu. Nabízí je např. Revolut či Twisto, z bank Komerční banka (e-Card) či Česká spořitelna s aplikací Poketka.

Nyní banky začínají vydávat všestranné virtuální karty, které bude možné nahrát do aplikací jako Google Pay, Apple Pay či Fitbit. A to znamená, že s nimi bude možné platit i v kamenných prodejnách pomocí mobilního telefonu (pokud takovou technologii podporuje) nebo vybírat z bankomatů, které povolují bezkontaktní přístup.

Žádný plast ani riziko ztráty. Digitální karty nabízí řadu výhod

Virtuální platební karta existuje jen v podobě čísla, které klient po vytvoření najde ve svém internetovém bankovnictví nebo bankovní aplikaci. Jejich výhodou je pohodlnost a bezpečnost používání. Lze si je kdykoliv vytvořit a jedním kliknutím také zrušit. Po každém opakovaném vytvoření karty se vám vygeneruje její nové číslo. To se hodí například v případech, kdy hrozí nebezpečí zneužití platebních údajů – jsou tedy ideální pro placení zboží v podezřelých zahraničních i tuzemských e-shopech.

Po vytvoření virtuální karty ji můžete začít ihned používat a není třeba čekat, až vám přijde poštou. Nikdo vám ji také nemůže ukrást a nehrozí, že ji někde ztratíte. Lze ji vždy snadno zablokovat i odblokovat.

S virtuální kartou od banky vám k placení postačí pouze mobilní telefon, plastovou kartičku potřebovat nebudete Freepik

Virtuální kartu zřizuje Creditas či Twisto, za chvíli přibude Česká spořitelna

Již několik let nabízí virtuální kartu, kterou lze přidat do Apple Pay nebo Google Pay a platit s ní i v kamenných prodejnách, banka Creditas. A od září 2020 také česká společnost Twisto, která ji zpřístupňuje v rámci svých dvou zpoplatněných tarifů – Twisto Standard a Premium.

Během několika dní u nás začne vydávat plnohodnotné virtuální karty také Česká spořitelna (ČS). Novou virtuální kartu budou moci všichni klienti ČS využívat skrze digitální bankovnictví George, její zřízení i vedení bude zdarma. Na základní účet si budou klienti moci založit jednu virtuální kartu, pokud jich však budou chtít mít více (např. pro různé druhy plateb), na pobočce si zřídí účet s tzv. vyšší úrovní služeb. I v tomto případě ale bude jejich vydání a používání zdarma.

Virtuální kartu od České spořitelny lze přidat do Apple Pay nebo Google Pay a platit s ní i v kamenných prodejnách Česká spořitelna

Virtuální karty plánuje i ČSOB a v budoucnu Komerční banka. Air Bank a mBank zatím ne

Plnohodnotné virtuální karty budou představovat i ostatní banky. Další v pořadí by měla být ČSOB, v budoucnu možná i Komerční banka (ta má nyní pouze virtuální kartu pro platby na internetu). Air Bank a mBank zatím o všestranné digitální kartě neuvažují, svým zákazníkům ale umožňují ihned po zřízení účtu využívat internetové bankovnictví a digitalizovat si svou kartu do mobilní aplikace.

Češi si na placení mobilem začínají zvykat

Ačkoliv virtuální placení není mezi Čechy moc rozšířené, na nově vznikající služby si zákazníci rychle zvykají. Podle údajů České spořitelny se od začátku letošního roku do října zvýšil počet uživatelů platících chytrým mobilním zařízením o více než 70 %. Oblibu Čechů platit virtuálně potvrzuje i firma Twisto. Podle mluvčího firmy Twisto Jana Hustáka až 80 % lidí, kteří mají virtuální kartu v Google či Apple Pay, s ní platí každý měsíc.