Souhlasíte se zálohou na PET láhve? Pořiďte si domácí výrobník limonád

Ochucené sycené nápoje se nemusí jenom kupovat v obchodě, jejich domácí výroba je jednoduchá.

V dnešní době lidé pijí raději kupované nápoje, než aby si natočili vodu z kohoutku. Každý k tomu má jiný důvod. Nejčastěji je důvodem chuť. Vodu s příchutí si doma z kohoutku jednoduše nenatočíte! Přemýšleli jste však nad tím, jaké dopady může konzumace balených ochucených vod mít? A teď nemyslíme jenom ty ekologické, ale třeba i náklady na rodinný rozpočet.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

V průměru za rok, každý Čech spotřebuje okolo 120 litrů sycených nápojů a 50 litrů balené vody. Patříme tedy spíše k průměru než ke špičce, oproti konzumaci piva na osobu u nás. Pojďme ale zpět k baleným ochuceným nápojům.

Jde to i levněji

Pokud jste například fanoušci Coca Coly a pravidelně si tento nápoj v litrové láhvi kupujete každý týden v balení po šesti kusech o průměrné ceně v akci 20 Kč / litr. Měsíčně zaplatíte za sladké pití kolem pětistovky. Není to nijak extrémní cena, přesto se dají náklady na nápoje stlačit na zlomek ceny.

V poslední době si totiž lidé pořizují stále oblíbenější domácí výrobníky sody, které sice znamenají vyšší počáteční investici, ta se nicméně za pár měsíců vrátí. Pokud vezmeme v úvahu například výrobník sody Jet Sodastream, který se dá nejvýhodněji v akci pořídit za cenu kolem 1 000 Kč, jednoduchým výpočtem zjistíme, že se nám investice do samotného přístroje vrátí do dvou měsíců. Nezapočítáváme sice náklady na sirupy, které je potřeba k domácí výrobě ochucených vod, ale i tak, se jedná o velmi rychlou návratnost investice.

Hlavními výhody domácích výrobníků limonád:

  • nízké náklady (průměrné náklady na 1 l ochucené vody jsou 2 – 3 Kč) 
  • možnost namíchat si takovou příchuť, která vám bude nejvíc chutnat
  • netaháte těžké PET láhve
  • výměna prázdných bombiček u Sodastreamu - ve většině velkých obchodů, vám je vymění za plné u pokladny - stačí se jen zeptat! 
Proč se tahat s balíky ochucené vody, když si ji můžeme připravit doma.

Potřebné příslušenství

Součástí balení výrobníků sody je i příslušenství. 

Tím prvním je láhev, ve které se voda sytí. Může být buď plastová nebo skleněná. Zvláště v případě, že doma máte malé děti, doporučujeme vybrat plastovou, která má často i zajímavý design. Nicméně pokud preferujete vyšší kvalitu, je lepší volbou láhev vyrobená ze skla.

Při výrobě nápojů doma budete zcela jistě potřebovat i bombičku, která je naplněna oxidem uhličitým. Ta zajišťuje nasycení nápoje. Při doporučené maloobchodní ceně 199 Kč za novou plynovou náplň až na 80 litrů domácí perlivé vody - vás jeden litr vlastní "sody" vyjde u Sodastreamu na cenu již od 2,57 Kč. A to vše v pohodlí domova a bez tahání těžkých balíků protivných plastových lahví i vynášení hromad plastového odpadu.

Poslední věcí, kterou budete potřebovat pro výrobu limonády doma jsou sirupy. Můžete si vybrat z nepřeberného množství příchutí a zvolit tu, která vám nejvíce zachutná. Ty nejčastěji dostupné jsou například cola, jahoda, jablko nebo limetka. Mezi ty netypické, ale velmi vyhledávané patří chutě jako Energy pro sportovce, Mojito nebo ledový čaj s příchutěmi. 

Doporučujeme:

  • Sodastream Spirit One Touch - výrobník sody se třemi stupni perlivosti. Připravte si nápoj přesně tak perlivý, jak ho máte rádi. Jemná, střední, nebo silná perlivost vody je řízená chytrou elektronikou v luxusním designu (3 000Kč)
  • Výrobník sody myDRINK Tescoma - součástí balení je i citrusovač pro nápoje z čerstvě vymačkaných citrusových plodů a dokonce umí i šumivý sekt (1 999 Kč) 


Záloha na PET lahve

Jestliže jsme vás stále ještě nepřesvědčili, že se bez PET láhví obejdete, zkusíme to aktuální informací: 

Zaveďme zálohování PET láhví a plechovek, jako to mají jinde v Evropě, vyzval vládu institut...

Zálohovaná "petka" by neznamenala znovu naplnitelnou láhev, ale stávající typ láhve, který by byl při prodeji zatížený zálohou. Zákazníci by museli po vypití plastový obal skladovat doma v neporušeném stavu. Následně by je museli dopravit zpět do prodejny, kde by obdrželi svoji zálohu. Už by tak nestačilo plastové láhve zmačkat a vyhodit je v pytli do nejbližšího žlutého kontejneru.

Zálohované plastové láhve přitom nejsou v Česku žádnou novinkou. Už v devadesátých letech minulého století se na našem trhu prodávaly 1,5litrové láhve od nápojů Coca-Cola, Lift, Fanta nebo 7-UP - za které zákazníci zpětně dostali deset korun. Rozdíl oproti aktuálně diskutovaném systému byl v tom, že se vysbírané láhve tehdy opětovně naplňovali. Z důvodu nezájmu veřejnosti a vysokým provozním nákladům se láhve přestali zálohovat. 

Podmínky EU splňujeme

Momentálně Česká republika patří mezi nejpečlivější země Evropy v třídění použitých PET láhví. Díky zaběhlému systému se žlutými kontejnery se sesbírá více než 80 % PET láhví uvedených na trh, a tak již nyní splňuje navrhovanou směrnici Evropské komise. Podle ní má být do roku 2025 zajištěn zpětný sběr minimálně 77 % plastových PET lahví uvedených na trh.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz