V Nizozemsku bojují proti kuřákům: Zákaz prodeje cigaret v obchodech a automatech

Zákaz volného prodeje cigaret a tabákových produktů v supermarketech má přispět k omezení počtu kuřáků v Nizozemsku Canva

V Nizozemsku bude od roku 2024 zakázán běžný prodej tabákových výrobků v supermarketech. Tento krok by měl omezit počet kuřáků v zemi. Podle agentury Reuters se supermarkety podílí na prodeji cigaret zhruba 55 procenty.

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Zákazy snížily počet kuřáků o čtvrtinu

V Nizozemsku na zákaz automatů na cigarety, který nabude platnosti v roce 2022, navazuje také zákaz prodeje cigaret a tabákových výrobků v supermarketech.

Vládní statistiky uvádějí, že by se tak měl snížit počet míst, kde je možné cigarety zakoupit. Podle náměstka ministra zdravotnictví Paula Blokhuise by mělo dojít ke snížení počtu kuřáků, a tak i k úbytku zbytečných úmrtí na onemocnění a rizika spojená s kouřením.

Od roku 2008 platí v Nizozemsku i zákaz kouření v barech a restauracích, o rok později se opatření také rozšířila o zrušení kuřáckých prostor na vlakových nádražích, a od roku 2022 se budou zákazy týkat také kancelářských budov, kde dosud kuřáci mohli navštěvovat místa určená pro kouření. Oproti roku 2014 v loňském roce došlo k poklesu kuřáků starších 18 let o 26 procent.

V Nizozemsku zaznamenali díky opatřením úbytek kuřáků. Zda bude trend pokračovat, se uvidí v následujících letech free_photos / Pixabay

Od října 2020 mohou být v zemi prodávány pouze cigarety ve speciálních šedých obalech, na kterých dominují varování na všech jejich stranách. V supermarketech jsou zatím cigarety prodejné, ale již delší dobu musí být umístěny ve skříňkách mimo pohledy zákazníků, podobně jako je tomu u nás. I to se však v Nizozemsku brzy změní, až bude zákaz prodeje v supermarketech úplný.

Jak je tomu v Česku?

Prodej tabákových výrobků je u nás zatím možný. Pokud by došlo k zákazu jejich prodeje v supermarketech, mohli by je kuřáci nakupovat pouze v trafikách k tomu určených nebo v cigaretových automatech, restauracích a podobně.

V tuzemsku protikuřácký zákon z roku 2017 nařizuje, že prodej výrobků musí být navíc obohacen o ceduli zákazu prodeje alkoholických a tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Kromě tohoto zákazu je ovšem nutné vypsat i další výrobky, které není možné prodávat mladistvým – jsou jimi elektronické cigarety, kuřácké pomůcky a další výrobky ke kouření.

Češi si musí za cigarety připlatit

Od 1. března platí vyšší spotřební daň na cigarety. Ta vzrostla zhruba o 10 procent, výrobci nicméně některé typy zdraží až o 15 procent. „V porovnání s cenami platnými v loňském roce došlo i u ostatních značek ke zvýšení cen o 13 korun,“ říká mluvčí kutnohorského výrobce Philip Morris ČR Klára Jirovcová Pospíšilová.

Aktuální cena cigaret:

  • Marlboro 119 Kč
  • Chesterfield 103 Kč
  • L&M 108 Kč
  • RGD 101 Kč

Ministerstvo financí má ovšem v plánu dále zvyšovat spotřební daň u tabáku a cigaret. Ceny cigaret by se tak měly zvyšovat i v letech 2021 až 2023

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz