Vláda schválila stravenkový paušál. Po Novém roce přijdou zaměstnanci o nejoblíbenější benefit

Vláda schválila stravenkový paušál. Po novém roce přijdou zaměstnanci o nejoblíbenější benefit Canva / Kupi.cz

Poslanecká sněmovna tento týden schválila stravenkový paušál v rámci daňového balíčku, ve kterém se počítá mimo jiné i se zrušením superhrubé mzdy. Pokud změna zákona projde u Senátu a podepíše ji prezident republiky, může už od ledna mnoho zaměstnanců místo stravenek dostávat peníze. Ekonomové tuto novelu podporují, protože podle nich stravenky vedou ke zvyšování cen jídel. 

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?
Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?

Na jídlo či na nákup

Hlavním příjmem stravenkových firem jsou provize, které získávají od provozovatelů restaurací a obchodů. Primárně by měly stravenky sloužit pro stravování zaměstnanců.

Vzhledem k tomu, že poukázkami nebo stravenkovou elektronickou kartou můžete zaplatit i ve velkých řetězcích, jako je Kaufland, Lidl, Billa, Albert nebo Penny, mnoho lidí je využívá primárně pro běžné nákupy. Podle odborníků z řad ekonomie tak stávající systém způsobuje deformace trhu a vede k nespravedlnostem. Lidé jsou nuceni chodit do restaurací a obchodů, kde jejich stravenky přijímají. 

Z dat Ministerstva financí navíc vyplývá, že ve firemních jídelnách obědvá asi 1,8 milionu zaměstnanců a dalších 1,5 milionu dostává stravenky. Zhruba milion lidí však nemá ani jednu z těchto výhod

Množství restaurací stravenky přijímá, přestože z nich nezískávají celou jejich hodnotu Pixabay / Pexels

Místo stravenek 1 500 Kč

Dosud fungují stravenky tak, že zaměstnavatel může zaplatit až 55 % z jejich ceny, tyto peníze si pak odečte z daňového základu. 45 % částky stravenky strhne firma zaměstnanci. Nově by u stravenkového paušálu platilo, že 55 korun z každé stokoruny firma vyplatí zaměstnanci přímo do mzdy, ten by je nemusel danit.

V praxi to znamená, že pokud by maximální možná proplácená částka zůstala stejná jako letos, po Novém roce by zaměstnanec za 21 odpracovaných dnů v měsíci dostal do výplaty asi 1 500 korun.

Nevyplatí se nám to, ale stravenky přijímáme

Pokud zaplatíte stravenkou, restaurace a obchody nezískají celou její hodnotu, ale částku o několik procent nižší. „Mnoha restauracím a obchodům se ovšem i přesto vyplácí stravenky přijímat, neboť tak zvyšují vlastní obrat a ztráty mohou dohnat zvýšením cen,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. Více si tak bohužel za oběd připlatí i ti, kteří stravenky od svých zaměstnavatelů nedostávají.

Pokud stravenkový paušál podpoří Senát i prezident republiky, mohli by mnozí zaměstnanci už začátkem příštího roku dostávat místo papírových nebo elektronických stravenek peníze. To v konečném důsledku svědčí ekonomice jako celku, neboť každý člověk sám nejlépe ví, co s vlastními penězi dělat – zda je utratit za jídlo v restauraci či za něco jiného.

Stravenkové firmy paušál nechtějí

Málokdo využije peníze, které dostane do mzdy, aby chodil pravidelně na oběd, byť na to budou tyto prostředky určené,“ vysvětluje svůj negativní postoj k zavedení stravenkového paušálu společnost Edenred.

Výhody stravenkového paušálu

  • Zaměstnanec si už nebude muset hlídat platnost stravenky.
  • Téměř třetina restaurací v současnosti stravenky vůbec nepřijímá, lidem tak odpadne starost s vyhledáváním restaurací, kde je mohou utratit.
  • Lidé si budou moci koupit jídlo podle své chuti a ne podle toho, kde zrovna akceptují stravenky.
  • Odpadne i počítání hodnoty nákupu, protože v praxi je poměrně těžké získat zpátky hotovost za stravenku.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz