Obchody by mohly být otevřeny opět i v neděli. Vláda bude o rozvolňování jednat v pátek

Obchody by mohly být otevřeny opět i v neděli. Vláda bude o rozvolňování jednat v pátek Canva

V pátek bude vláda projednávat přechod z aktuálního pátého stupně systému PES na mírnější čtvrtý, který by mohl platit už od pondělí. Na stejném zasedání zároveň ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček hodlá vládě předložit změny týkající se obchodů. Ty by podle jeho slov mohly být otevřeny i v neděli a změnit chce i nařízení, podle něhož musí být počet zákazníků v jedné prodejně omezen. 

Přečtěte si také

Popraskané crinkles se stanou hitem vašich letošních Vánoc! Musíte ale vybrat tu správnou čokoládu
Popraskané crinkles se stanou hitem vašich letošních Vánoc! Musíte ale vybrat tu správnou čokoládu

Pokud vláda v pátek schválí přechod z pátého stupně systému PES na čtvrtý, bude to znamenat, že se noční zákaz vycházení posune ze současných 21:00 hodin až na 23:00 hodin. Žádná změna v obchodech by nás s přechodem na 4. stupeň v systému PES nečekala.

Nově začalo omezení počtu zákazníků dle velikosti prodejní plochy platit teprve dnes. Ve čtvrtém i pátém stupni platí limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Havlíček chce navrhnout zvýšení omezení na dva lidi na 15 m², přičemž PES s takovým opatřením počítá až ve druhém stupni rizika.

Havlíček prozradil, že by rád na pátečním jednání vlády otevřel téma delší otevírací doby obchodů a větší počet zákazníků na prodejně v jeden čas. „Pokud by situace měla směřovat k tomu, že by se měly vytvářet fronty v obchodech, tak v pátek kabinetu navrhnu dva lidi na 15 metrů čtverečních,“ sdělil Havlíček.

Chceme mít otevřeno i v neděli, volají obchodníci

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza mluví za většinu obchodníků „Vláda by měla povolit otevřít obchodům v neděli. Největší koncentrace lidí je právě v sobotu a v pondělí kvůli zavřené neděli, to by velkou část problémů vyřešilo,” míní Prouza.

V prodejnách smí být jen jedna osoba na 15 metrů čtverečních. Mnoho obchodů řeší jejich počítání přes povinné nákupní vozíky Canva

Co vše platí ve čtvrtém stupni systému PES?

V současné době jsme v pátém, tedy nejhorším stupni systému PES. To by se od pondělí mohlo změnit. Co vše by tedy od pondělí 23. listopadu platilo?

  • Omezení volného pohybu osob: Noční zákaz vycházení v době od 23–5 hodin.
  • Poskytování ubytovacích služeb: Omezení ubytování, zavřené zůstanou hotely i penziony.
  • Školství: Prezenční výuka pro MŠ, speciální školy a 1. stupeň ZŠ. Do lavic by se vrátili i žáci druhého stupně na tzv. rotační prezenční výuku (po týdnech). Distanční výuka bude probíhat na SŠ, VOŠ a VŠ s výjimkami.
  • Sportovní soutěže: Povoleny by byly profesionální soutěže bez diváků a ve specifickém režimu. Amatérské soutěže jsou ve čtvrtém stupni PES stále zakázány.
  • Bazény, wellness centra: Zavřeno, s výjimkou poskytovatelů zdravotních služeb.
  • Muzea, galerie, hrady a zámky, památky, herny, kasina, sázkové kanceláře: Všichni uvedení musí mít stále zavřeno.
  • Knihovny: Pouze výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko.
  • Provozovny stravovacích služeb: Restaurace pouze výdejní okénko v době mimo zákaz vycházení.
  • Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech: Zákaz konzumace platí i ve čtvrtém stupni.
  • Maloobchodní prodej: Umožněn jen prodej základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží. Omezení počtu osob (1 osoba na 15 m² provozní plochy), rozestupy 2 metry.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz