Dieta jako cesta do pekel. Která skutečně funguje? Jak mlsat a nepřibrat!

S dietou to nevede nikam

Hledáte opravdu zaručenou dietu, po které konečně zhubnete? A pokud možno, co nejdříve? Žádný problém! Je jich spousta, stačí si jen vybrat! Banánová, jogurtová, celerová, grepová, jablečná, vaječná, cigaretová, vinná…

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Pokud budete jíst jenom banány, jenom jogurty, jenom celer, grep, jablka anebo šťávy z nich, jíst jen vejce, pít jen víno a kouřit jenom cigarety a nic jiného nejíst a pít k tomu všemu jen vodu, jasně, že zhubnete. A zhubnete rychle.

Ale to asi není to, co chcete. Nechcete přeci zhubnout nakrátko, ale natrvalo, a to žádná dieta nedokáže. 

Ovocné a zeleninové šťávy jsou zdravé, ale celý život na nich nevydržíte

Zhubnout dokážete na každé dietě

Zkrátka, na jakoukoli potravinu si ukážete, můžete na ní postavit dietu a ve většině případů skutečně zhubnete. Můžete ji dokonce sami držet a své úspěchy sdílet na Instagramu a motivovat tak další lidi. Možná se proslavíte, ale s největší pravděpodobností se taková dieta zařadí do sáhodlouhého seznamu absurdních diet, kam všechny výše zmiňované diety patří.

Když jsou tyto diety absurdní, jaká tedy ve skutečnosti opravdu funguje?

Než se pustíme dál, pojďme si říct něco hodně důležitého o slově DIETA.

  Co vás jako první napadne, když se řekne slovo DIETA?

 • Stres?
 • Hlad?
 • Omezování?
 • Kontrolování?
 • Nesvobodu?
 • Chutě?
 • Nepohodlí?

Určitě si dokážete dosadit za slovo dieta mnoho dalších pocitů, které jsou však ve většině případů negativního rázu. Jediným pozitivem tak možná je hezká postava (a to je opět jen úhel pohledu). Ale ruku na srdce, stojí vám ta vysněná postava opravdu za takové trápení? Pro koho a proč chcete postupovat taková muka?

Od zhubnutí tento článek rozhodně zrazovat nemá. Mít hezkou a štíhlou postavu je fajn pro vaši psychickou pohodu a zdraví celkově. Jen bych chtěla prostředek k dosažení tohoto cíle nazvat jinak.

Není sebemenší důvod držet dietu, jste-li jinak zdraví

Abyste začali hubnout, neměli byste nasazovat dietu, ale zdravý životní styl. A to je úplně něco jiného. Pokud nejste nemocní, není dieta tak trochu zbytečná a stresující?

Zkrátka a dobře, neměli byste držet žádnou dietu, která výrazně omezuje anebo zcela vyřazuje některé druhy potravin, ale přijmout takový stravovací směr, který je zdravý, ale zároveň dlouhodobě, resp. trvale, udržitelný. 

Co myslíte, dokázali byste žít trvale hladoví, ve stresu a mučeni chutěmi? To byste potom okolo rozvoněného pečiva v supermarketu museli rychle proběhnout se zacpaným nosem!

Ale proč se tak trápit, když ve skutečnosti vůbec nemusíte?

Budete-li na nějaké nesmyslné dietě, buď chutím jednoho dne podlehnete a jojo efekt na sebe nenechá dlouho čekat, anebo vážně riskujete spadnutí do jedné z poruch příjmu potravy, a to určitě nechcete. 

Z tohoto začarovaného kruhu vede jenom jedna jediná cesta ven, a tou je právě zdravý životní styl.

Když si teď vedle sebe postavíme tato dvě slova:

  DIETA vs. ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL 

Jaké emoce ve vás tyto dvě cesty k vysněné postavě budí? Se slovem dieta se vám určitě pojí negativní konotace a je tam pěkně sychravo a deštivo, prostě jedna velká deprese. Dieta přitom říká něco ve smyslu: „Stejně tě jednoho dne semelu.“ 

Ale co zdravý životní styl? 

Jasně, že tuto cestu vnímáte kladně, je totiž zalitá sluncem s poletujícími motýlky a šťavnatými jablky při cestě. Prostě jedna velká naděje! Říká totiž něco úplně jiného : „Pojď do toho, společně to zvládneme! Bude to super, uvidíš!“ 

Dieta je iracionální, kdežto zdravý životní styl racionální.

Se zdravým životním stylem můžete být přátelé, s dietou to nikdy nedopadne dobře

Zdravý životní styl je super parťák do života, který vás nenechá padnout na emoční dno. Nebude vám přikazovat, že nesmíte jíst čokoládu, že si nesmíte dát víno nebo pivo, že nemůžete jít na running sushi a nadlábnout se tak, až si budete muset knoflík u kalhot povolit. Ne, ne, ne. Takhle se kámoš nechová.

Porozumíte-li, na jakém principu stvrava v těle funguje, budete vědět, co jíst smíte a co ne. A také pochopíte, že občasné hřešení je povoleno.

Jaké sladkosti se můžou při dietě jíst?

Co se sladkostí týče, nejvhodnějším druhem je ovoce. A třebaže si můžete sem tam jednou za čas dát nějaký ten oplatek, je potřeba si neustále hlídat svůj celkový kalorický příjem. Ale mám pro vás skvělou zprávu! Skvělou alternativou běžných laskominek jsou proteinové tyčinky a jiné fitness pochoutky.

Proteinové tyčinky při hubnutí

Je však potřeba se v obchodě pořádně dívat! Ne každá tyčinka, na které je napsáno “protein” nebo “fitness” je skutečně “protein” a “fitness”, ba naopak! U některých by vás vyšlo mnohem výhodněji, jak cenově, tak skoro i nutričně, kdybyste si koupili obyčejnou Snickersku za 15 Kč a navíc byste si pochutnali.

Které proteinové tyčinky jsou dobré?

Ty vhodné proteinové tyčinky mají totiž vyvážený poměr makroživin, tedy kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Ovšem jejich obrovskou nevýhodou je jejich cena, která se u těch opravdu kvalitních pohybuje okolo 50 Kč a výš (např. Quest Nutrition Protein Bar - cca 60 Kč, ONE bar - cca 60 Kč, Grenade Carb Killa Protein Bar - cca 50 Kč).

To je za cca 40 - 60 gramů potěšení poměrně hodně. Na tom se asi shodneme. Chce to však prozkoumat nabídku na trhu.

Proteinová tyčinka z DM překvapila

Mile mě však překvapila proteinová tyčinka z „Dmka“, která se jmenuje dm Sportness Eiweiss 50 %. Tato tyčinka se vyrábí v Německu a za necelých 25 Kč dostanete 45 gramovou proteinovou tyčinku. Na tyčinku je to pořád vysoká cena, ale rozhodně ne na poměry proteinových tyčinek. Tyčinka dm Sportness Eiweiss 50 % ovšem vyniká nejen cenou, ale také složením, které není vůbec špatné.

Klady

 • Na prvním místě se nachází kvalitní zdroje bílkovin - mléčný protein (kaseinát vápenatý, syrovátkový proteinový izolát a izolát mléčné bílkoviny), to znamená, že jich je tam nejvíce. Pak následují další komponenty, které najdete i v ostatních proteinových tyčinkách.
 • Co je velkým plusem této tyčinky je absence cukru (je slazena maltitolem a sukralózou), který některé proteinové tyčinky obsahují. Ani sukralóza, ani maltitol však nejsou zcela bez kalorií, ale sukralózy na oslazení stačí jenom ždibec, protože má vysokou sladivost a maltitol, který dosahuje až 90% sladivosti řepného cukru, má o polovinu méně kalorií než cukr.
 • Příjemně také překvapí křupinky, které tyčinku obzvláštní.
 • Cena 24,90 Kč je v kategorii proteinových tyčinek naprosto bezkonkurenční.

Zápory

 • Složení tyčinky dm Sportness Eiweiss 50 % rozhodně není z čistě přírodních komponentů, to ostatně není žádná proteinová tyčinka, toto ji proto nemůžeme mít za zlé.
 • Protože tato tyčinka spadá do sekce zdravějších cukrovinek a především pak fitness produktů, výrobce klade důraz na co nejnižší obsah cukrů a tuku, což s sebou nese další nevýhodu – umělou chuť. Na to si však budete muset u proteinových tyčinek zvyknout, protože všechny mají takový ten umělý ocásek, některé však víc, jiné míň. A také velmi záleží na tom, jak moc jsou vaše chuťové buňky otupělé a k umělé chuti proteinových tyčinek tolerantní. To však také není žádná velká tragédie, tím spíš, když se s tím setkáte u všech tyčinek.
 • Ovšem velkým šrámem na jinak docela pěkné tváři této tyčinky je přítomný palmový tuk, kterého tyčinka obsahuje 1,5 %.

Když tak vidíte ty ceny, viďte, že vás napadlo vyrobit si proteinovou tyčinku doma? Proč ne! Ono to jde docela snadno a na peníze se vám výroba vlastní proteinové tyčinky rozhodně vyplatí, ale na začátku musíte stejně zainvestovat.

Proteinovou tyčinku si zvládnete uplácat i doma

Co budete potřebovat na vlastní proteinovou tyčinku?

 • Protein. Určitě budete potřebovat protein s kompletním spektrem aminokyselin ( např. syrovátkový, vaječný, sójový) koupíte také v DM (např. Sportness bílkovina s příchutí čokolády) nebo v Rossmanovi (např. Well Mix Protein 90 Vanilka Rossmann), anebo pokud zatoužíte po něčem víc „profi“ a chutnějším běžte například do českého proteinu od Prom-inu, cena je však o něco vyšší.
 • Ovesné vločky.
 • Něco na slepení. Například banán, datle, vejce. Banán i datle tyčinku zároveň osladí a zvláční, ale také zvýší její kalorickou hodnotu a % cukru.
 • Něco na oslazení. Med a ani jiná „přírodní“ sladidla nejsou nejvhodnější, pokud chcete nízkalorickou tyčinku, byť mohou být považována za zdravá. Nabízí se tedy umělé sladidlo – sukralóza (koupíte např. v Dr. Maxovi) nebo právě maltitol. Surkalóza je sice bez kalorií, ale má takový ten kovový ocásek, který vám asi bude vadit. Tyčinku můžete osladit i proteinem, který je hodně sladký, ale na celou tyčinku je jeho sladkost bohužel nedostatečná. 
 • + cokoli chcete. např. oříšky, chia semínka, sušené ovoce, čokoláda apod.

A výrobní postup?

Ten nemůže být jednodušší! Všechno prostě rozdrťte nejlépe v mixéru, ať s tím nemáte práci, vytvarujte tyčinky na pečicí papír a šup s nimi do trouby.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz