Listopad, měsíc nákupů je tu! Kdy bude letos Black Friday, Singles' Day nebo Cyber Monday?

Listopad, měsíc nákupů je tu! Kdy bude letos Black Friday, Singles' Day nebo Cyber Monday? Freepik

Listopad je po celém světě známý jako měsíc plný slev a výhodných nákupů. Zahrnuje totiž hned tři populární nákupní svátky: Singles' Day, Black Friday a Cyber Monday. Jedná se o ideální příležitost pro nákup vánočních dárků, ale i pro to, abyste udělali něčím novým (a výhodně levným) radost sobě nebo svým blízkým. Podívejte se, kdy přesně letos tyto svátky budou.

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Singles day' (11. 11. 2020)

Svátek Singles' Day neboli Den nezadaných vznikl v Číně jako protiklad ke Dni svatého Valentýna. Jak název napovídá, slevy jsou v tento den věnovány svobodným lidem. Každý rok se Singles' Day slaví 11. listopadu, což letos připadá na sobotu.

Datum 11. 11. bylo vybráno zcela záměrně. V Číně totiž jednička symbolizuje svobodného člověka, čtyři jedničky poté celou skupinu takových lidí. Singles' Day je populární především v zahraničí. Někdy se mu přezdívá také Aliexpress Day, protože právě na této čínské online prodejní platformě bývají slevy největší a nejrozsáhlejší.

V Česku se 11. listopadu zapojuje jen pár obchodů. Loni mezi ně patřilo např. Notino, Douglas, Okay elektro nebo Jysk, který Singles' Day slaví již nyní. Od 5. do 11. listopadu nabízí slevy až 60 % na více než tisíc výrobků, které můžete objednat online s doručením domů nebo s možností vyzvednutí na vybraných prodejnách.

Analytici CyberMonday.Global vytvořili na základě historických statistik předpověď světových Black Friday a Cyber Monday výprodejů pro rok 2020 Picodi.com

Black Friday a Cyber Monday week: 8 dnů, které dokážou rozhýbat ekonomiku

Osmidenní nákupní maraton v období Black Friday a Cyber Monday představuje v České republice podíl 6,6 % z celkových ročních prodejů.

  • 44 % Čechů, kteří se výprodejů zúčastnili, je hodnotí kladně.
  • Zákazníci se nejčastěji stěžují na to, že zlevněný je jen okrajový sortiment a slevy jsou ve skutečnosti dost malé.
  • Dopad koronaviru na trh práce a nejistá ekonomická situace může letos část zákazníků odradit.
  • Analytici CyberMonday.Global vytvořili na základě historických statistik předpověď světových Black Friday a Cyber Monday výprodejů pro rok 2020. Výše vidíte směr vývoje ve světě, níže pak u nás.
Analytici CyberMonday.Global vytvořili na základě historických statistik předpověď světových Black Friday a Cyber Monday výprodejů pro rok 2020 Picodi.com

Black Friday (27. 11. 2020)

Nejznámější a největší listopadový nákupní svátek, který již plně pronikl i do českého prostředí, letos vychází na pátek 27. listopadu. Pochází z Ameriky a tradičně se slevy týkají zejména kamenných obchodů (na rozdíl od následného Cyber Monday, který je zase věnován pouze e-shopům).

Vlivem postupných změn v trendech v nakupování a vzhledem k současné situaci spojené s koronavirovou krizí se ovšem většina slevových akcí v tento den přesouvá do online prostředí. V Česku slevy na Black Friday nabízí stovky e-shopů, většinou probíhají celý týden, tedy od 23. do 29. 11.

Není však výjimkou, že v některých obchodech probíhají akce typu „Black Friday“ celoročně – slevy k této příležitosti již nyní nabízí například Alza, Mall, Zalando, Datart nebo Okay elektro.

  • Co je dobré vědět? Nákupní svátky v listopadu je ideální využít pro nákup vánočních dárků za výhodné ceny.
  • Mnozí obchodníci nicméně slevových akcí zneužívají a výši slevy ovlivňují navýšením „běžné“ ceny produktů.
  • Pokud chcete skutečně ušetřit a nenechat se napálit na uměle nastavených slevách, doporučujeme si již nyní v obchodech vytipované zboží vyhledat, případně uložit do nákupních seznamů či oblíbených položek a během slev porovnat, zda se opravdu jedná o výhodný nákup.
  • Tip: Produkty z velkého množství obchodů nejen v současných akcích naleznete přehledně na Kupi.cz
Black Friday, Singles' Day nebo Cyber Monday budou letos probíhat kvůli uzavření obchodů zejména online v e-shopech Freepik

Cyber Monday (30. 11. 2020)

Listopadové nákupní šílenství zakončí Cyber Monday, který se koná vždy v pondělí po černém pátku. Letos tedy 30. listopadu. Jak jsme již zmínili (a jak také vypovídá název svátku samotný), akce se v tento den týkají pouze internetových obchodů. V Česku nabízí slevy především elektra a prodejci s módou.

Z velkých e-shopů s oděvy, obuví a doplňky nebo kosmetikou se u nás zapojují obchody, jako je například Zalando, Answear, About You, obchody spadající do polské skupiny LPP (Reserved, House, Sinsay, Mohito a Cropp), Vivantis, Zoot nebo Notino.

Účast na těchto marketingových akcích jednotlivé e-shopy většinou oznamují skrze své sociální sítě, newslettery nebo webové stránky, na kterých také postupně v průběhu měsíce najdete o připravovaných slevách více informací.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz