Kokosový olej se dá použít v kuchyni i kosmetice. Navíc se po něm hubne

Na co všechno lze kokos využít? Canva

Kokosový olej je čím dál častěji zmiňován v souvislosti se spoustou receptů – ať už na sladké pokrmy či při přípravě slaných jídel asijského typu. Kromě toho proniká také do kosmetického průmyslu. Mnohými je však zatracován, protože přeci jen obsahuje ty „špatné tuky“. Jak to je tedy s jeho škodlivostí ve skutečnosti a kde se kokosový olej vůbec vzal?

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Všestranné ovoce

Kokosový olej je vyráběn lisováním dužniny kokosového ořechu. Tento název ovšem není úplně správný – kokosový ořech je totiž druh ovoce, které je plodem kokosovníku ořechoplodého. Toto ovoce roste na kokosových palmách převážně v tropech, měří okolo 30 centimetrů a váží zhruba 2,5 kilogramu.

Většina lidí si představí hnědou, tvrdou kouli s kokosovým vláknem na povrchu – takto vypadá kokos, který je starší. Mladé kokosy jsou naopak světle zelené a měkké a zejména v tropických oblastech se prodávají coby osvěžující občerstvení na plážích i ulicích. Horní část se odsekne a brčkem se pije kokosová voda, která má mnohé blahodárné účinky na zdraví. Kokosové vlákno se pak používá v textilním průmyslu, ale třeba také i jako výplň do matrací.

Mladý kokosový ořech Pixabay

Jaká tajemství skrývá kokosový olej?

Téměř neoxiduje

Vzhledem k tomu, že obsahuje pouze okolo 2 % polynenasycených mastných kyselin, nedochází u něj téměř k oxidaci (otevřený vydrží klidně až 2 roky) a jeho kouřový bod se udává od 170 do 200 °C (u panenského kokosového oleje je kouřový bod právě 170 °C).

Hodí se téměř do každé kuchyně

Ať už si vyberete jakoukoliv kuchyni, vždy v ní naleznete alespoň jeden recept, kam se bude kokosový olej hodit – kokosová buchta, raw kokosové kuličky, kuře po thajsku, dýňová omáčka, mrkvová polévka, palačinky či lívance smažené na kokosovém oleji, domácí čokoláda, ovesná kaše aj. Receptů najdete na internetu spousty, a vyzkoušíte tak příjemnou změnu ve svém běžném jídelníčku

Vyzkoušejte ho ještě dnes

Je antibakteriální a antimykotický

Kokosový olej obsahuje velké množství kyseliny laurové, kaprové a kaprylové, které působí anitimykoticky a antibakteriálně. Můžete si jej dát ráno 1/2 lžičky nalačno, a podpoříte tak nejen své zažívacímu ústrojí a mikrobiom, ale pomůžete i svému vylučování. Olej se dále běžně používá i na nejrůznější ekzémy, mykózy, kvasinky nebo streptokokové infekce a výborný je také místo běžné zubní pasty, kdy pomáhá bělit zuby.

Skvěle hydratuje kůži, pozor však na vysušení

Kokosový olej, stejně jako další druhy olejů, je potřeba na kůži a vlasy aplikovat na vlhký podklad. Ideálně tedy dát si lžičku kokosového oleje do vany, nebo po vodní lázni coby zábal na mokré umyté vlasy. Oleje běžně působí na kůži příznivě pouze tehdy, když jsou vázány na vodu – v opačném případě může dojít k vysušování pokožky.

Je ideální do přírodní kosmetiky

Kokosový olej je pro všechny výše uvedené vlastnosti ideálním základním stavebním kamenem pro přírodní nebo domácí kosmetiku. Lze ho použít do domácí bělicí zubní pasty, v kombinaci s jedlou sodou a přírodními éterickými oleji do vlastního deodorantu, pro masku na vlasy, pokožku, peeling, zábaly, odličovací emulze, balzámy na rty aj.

Kokosový olej skrývá mnoho užitečných vlastností Pixabay

Pomáhá proti kardiovaskulárním onemocněním

Obsahuje až 90 % nasycených mastných kyselin, které jsou pro nás velmi zdravé. Dříve byly tyto kyseliny označovány za nedobré, ovšem od doby, co se dělí na HDL a LDL, přišli vědci na to, že je to trochu jinak. Kokosový olej vede ke zvýšení tzv. HDL cholesterolu (pro tělo prospěšného) a snížení LDL cholesterolu (který je pro tělo škodlivý).

Můžete díky němu i zhubnout, musíte na to však s rozumem

Jeho nasycené mastné kyseliny jsou z většiny krátkého řetězce (MCT) a neukládají se jako zásoba tuku v těle, nýbrž naopak podporují jeho spalování. Kokosový olej je proto vhodným tukem, který díky pozvolnému uvolňování energie zajišťuje i delší pocit nasycení.

Kam pro kokosový olej v akci?

Vyberte si vždy ten kvalitní

Také vám připadá kokosový olej jako téměř dokonalý produkt? Může se tak zdát, je ovšem potřeba dbát na jeho původ, bezpečné zacházení a vhodné skladování. Samozřejmostí je i střídmost v konzumaci a dostatek pestré stravy. Pokud vás však kokosový olej zaujal svými vlastnostmi, s radostí ho uvítejte ve své domácnosti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz