Svatý Martin v obchodech: Seženete mladé víno i husu s droby, paštiku či vinnou klobásu

Svatomartinské hody se neobejdou bez pečené husy podávané s červeným zelím a knedlíkem Shy_Photographer / Pixabay

K svátku svatého Martina, který slavíme 11. listopadu, neodmyslitelně patří nová mladá vína, zvaná Svatomartinská. Jedná se o první vína nového ročníku, která zrála jen několik týdnů a mají svěží a ovocnou chuť. V regálech obchodů najdete bílá, červená i růžová. Žádná správná oslava se ale neobejde bez dobrého jídla a v případě svátku patrona vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů – sv. Martina, to platí dvojnásob.

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Něco málo z historie

Martin z Tours žil ve 4. století a proslul jako římský voják, poustevník a biskup, který patří mezi první nemučedníky označené za svaté. Do historie vstoupil poté, kdy se coby ještě voják podělil o svůj plášť s polonahým a prokřehlým žebrákem.

Další noc se Martinovi zjevil Kristus oblečený do poloviny darovaného pláště a na základě této události se voják nechal pokřtít, stal se biskupem a svůj život zasvětil Bohu a šíření křesťanství. Díky řadě legend, které jsou se sv. Martinem spojené, se na svátečním stole dodnes objevují tradiční pokrmy, bez nichž už si hodování neumíme ani představit.

Svatomartinské víno zahajuje svoji sezónu Vína z Moravy, vína z Čech / Facebook

Svatomartinské víno

Tradice Svatomartinského vína se objevila už za vlády císaře Josefa II. (potomka Marie Terezie) ve druhé polovině 18. století, kdy bylo zvykem právě na svátek sv. Martina ochutnat nové víno. Důvod byl zcela prozaický. Začátkem listopadu končila sezóna vína, a právě 11. 11. chodívali majitelé vinic zhodnotit práci svých vinařů. Pokud jim víno chutnalo a bylo kvalitní, dohodli se na další spolupráci.

Dnes můžeme v obchodech vybírat ze široké škály svatomartinských vín. Letos bude podle údajů oficiální stránky vín z České republiky – Vína z Moravy, vína z Čech – na trhu 312 druhů Svatomartinských vín od 74 vinařů, které bylo stočeno do 1,75 milionu lahví. Svatomartinské víno se dle dlouholetých zvyklostí začne prodávat přesně na svátek sv. Martina a na etiketě bude mít jako každoročně své logo, na kterém je sám světec na bílém koni.

Sklenička zralého vína v akci, co víc si o svátku přát?

Na své si přijdou milovníci jak bílého, tak i červeného a růžového vína, přičemž všechna musí být vyrobena z přesně daných odrůd hroznů. K výrobě bílého vína jsou určeny odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský.

Dáváte-li přednost červenému nebo růžovém, pak se můžete těšit na odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe (jen růžové). Jiné odrůdy vinné révy se k výrobě takto zabarvených vín požívat nesmí.

Husa, knedlík a zelí, to je prostě klasika. Pro slavnostní oběd se však skvěle hodí i další kombinace RitaE / Pixabay

Bez pečené husy se hostina neobejde

O tom, jak se na sváteční tabuli dostala pečená husa, vypráví dvě legendy spojené s výkonem biskupského povolání. Ke každodenní činnosti Martina coby biskupa patřila kázání a právě při jednom z nich ho vyrušilo husí kejhání. Hlasitý projev se těmto opeřencům stal osudným – Martin je za trest nechal upéct.

Jiná legenda praví, že se Martin schoval mezi husy tehdy, když se ze skromnosti vyhýbal jmenování biskupem. Husy ho však svým kvílením prozradily a opět skončily na pekáči. Obě legendy tak přispěly k tomu, že se na svátek sv. Martina podává pečená husa s červeným zelím a knedlíky.

  • V obchodech nyní pořídíte kilogram husy i s droby od 90 do 120 Kč, dle velikosti a výrobce.
  • Obchodníci ale mysleli i na ty, kteří preferují jen její určité části. Vybírat lze například z husích stehen nebo husích prsou, která se prodávají v kilovém balení.

Dopřejte si na sv. Martina luxusní oběd i vy

Kupte se slevou Husa Tesco.

Porovnat slevy

K huse se nejčastěji podává bramborový či houskový knedlík. Tlačí-li vás čas nebo si jen chcete přípravu slavnostní tabule ulehčit, v obchodech můžete samozřejmě vybírat i z již hotových kousků. A stejně tak narazíte i na nepostradatelné zelí. K huse se podle tradice nejlépe hodí červené, nic ovšem nezkazíte ani tím bílým.

Pečenou husou to teprve začíná – třeba husí paštika nejlépe chutná na chlebu Pixabay

Svatomartinské dobroty

Využití husího masa je široké, a proto mezi další oblíbené produkty, které se konzumují na sv. Martina, patří i husí paštika z husích jatýrek, sádlo nebo škvarky. Nejlépe chutnají namazané na čerstvém pečivu.

Snídejte a svačte ve stylu sv. Martina

Hodování na svatého Martina si můžete zpestřit také dalšími masnými výrobky. Gurmány potěšíte Svatomartinský salámem z vepřového masa nebo Svatomartinskou vinnou klobásou, která obsahuje mladé víno odrůdy Müller Thurgau.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz