Hračky, které baví a rozvíjejí myšlení. Tipy na vánoční dárky pro děti podle věku

10 tipů na chytré dárky pro děti Canva

Vánoce se blíží, a děti se tudíž už moc těší, až budou pod stromečkem rozbalovat hromadu dárků. Už víte, co dostanou? Máme pro vás 10 tipů na edukativní hračky pro vaše nejmenší. 

Přečtěte si také

Velký test aviváží: Každá slibuje hebkost, ale která je ta nejlepší v poměru cena/výkon?
Velký test aviváží: Každá slibuje hebkost, ale která je ta nejlepší v poměru cena/výkon?

Hračky pro děti do jednoho roku 

Kojenci zvídavě objevují svět. Aby se mohli správně rozvíjet, potřebují ve svém okolí dostatek podnětů

Kontrastní leporelo 

V prvním roce života se zrak děťátka vyvíjí, teprve poté je jeho úroveň srovnatelná se zrakem dospělé osoby. Běžné obrázkové knížky proto kojence ještě příliš nezaujmou. Ne tak jako kontrastní karty a leporela. Velké černobílé obrázky přitáhnou pozornost už v jednom měsíci miminka. Kontrastní knížky jsou skvělým základem dětské knihovničky. 

Chrastítka 

Neméně důležité je poskytovat miminku dostatek sluchových vjemů. Vhodná jsou k tomu nejrůznější chrastítka. Při výběru dbejte na správnou velikost – hračka by měla být pro děťátko snadno uchopitelná. Nakupujte v důvěryhodných obchodech. Produkty z asijských e-shopů nedoporučujeme, neboť by mohly být vyrobeny z nevhodných materiálů. 

I vaše nejmenší potěší chytrá hračka. Kontrastní leporela či chrastítka je jistě zaujmou Canva

Dárky pro děti ve věku 1–3 roky

Batolata jsou mnohem šikovnější, zvládají plnit jednoduché úkoly a postupně si zlepšují jemnou motoriku. Podpořte vývoj některou z následujících hraček.

Dřevěná skládací věž

Skládací věž pomáhá v rozvoji jemné motoriky i prostorové orientaci. Z počátku si s ní možná nebude batole vědět rady, ale určitě ho hra bude bavit a postupně přijde na to, jak srovnat díly podle velikosti. Podobný význam pro rozvoj mají prostorové puzzle, tedy vkládání různých tvarů do příslušných otvorů.

Skládanky a puzzle

Jednoduché skládanky a puzzle rozvíjejí prostorovou orientaci a představivost. Pro mladší děti jsou ideální dřevěné motorické válce, větší děti už zvládnou klasické puzzle s velkými díly. V orientaci vám pomůže věkový údaj na obalu hračky.

Hezké hračky pro nejmenší koupíte i v supermarketech

Jednoduché hudební nástroje

Jestli doma rádi zpíváte, pořiďte dítěti jednoduchý hudební nástroj, například dětský bubínek nebo xylofon. Hudební nástroje trénují kromě jemné motoriky také smysl pro rytmus. A co víc, děti si s nimi užijí opravdu velkou zábavu.

Knihy říkadel

I když se batolata teprve učí mluvit, mají rádi říkadla a krátké básničky. Inspiraci hledejte v dětských knížkách s barevnými ilustracemi. Čtením a prohlížením podpoříte jazykové dovednosti děťátka, a také v něm budete budovat lásku ke knihám.

Inspirace, co koupit k Vánocům nejmenším dětem:

 • LEGO DUPLO
 • Chrastítko a kousátko
 • Hračku na kočárek
 • Hračku na postýlku
 • Hračku do vany
 • Hrací deku a chodítko 
 • Dětskou jídelní sadu
 • Odrážedlo nebo hopsadlo 
Darujte dětem hračky, které je budou bavit Canva

Edukativní hračky pro děti od 4 do 6 let 

Hlavolamy pro děti 

Děti v předškolním věku jsou už bystré a poměrně zručné, vkládací puzzle už jsou pro ně dávno primitivní záležitost. Přichází řada na složitější hlavolamy nebo puzzle. S jejich úspěšným vyřešení či složením přichází příjemný pocit z vlastního úspěchu

Knihy kvízů a úkolů 

Knihu plnou úkolů si oblíbí snad každý předškolák. Na hotové úlohy je pak náležitě hrdý, ať už jde o kvízy, bludiště nebo třeba hledání rozdílů

Tip: Knížky, které najdete pod značkou Albi jsou určené pro děti do 3 let. Součástí knihy je elektronická mluvící tužka, pomocí které si děti tak mohou samy „přečíst“ pohádku, poznávat zvířata, učit se tvary, čísla, písmena a mnoho dalšího. Nenásilnou a zábavnou formou tím získávají nové informace, prohlubují své znalosti a učí se poznávat svět kolem sebe (Albi, cena od 229 Kč).

Stavebnici si každé dítě zamiluje

Stavebnice

Stavebnice podporuje jemnou motoriku a prostorovou představivost, ale především rozšiřuje fantazii. Pokud má předškolák mladšího sourozence, dávejte pozor, aby malé dítě nebralo dílky stavebnice do ruky. Obvykle bývají do tří let nevhodné, protože by mohlo dojít ke spolknutí nebo vdechnutí.

Deskové hry

Desková hra dá dětem víc, než si vůbec dokážete představit. Učení pravidel trénuje paměť, samotná hra pak rozvíjí postřeh. Navíc se dítě setkává s prohrou a zvyká si, že ne vždy je možné zvítězit.

Tipy, co koupit dětem do 6 let k Vánocům:

 • Plyšové zvířátko
 • Dětskou kuchyňku
 • Modelovací sadu
 • Dětské povlečení do postele
 • Tabulku na malování 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz