Podvod, kterému naletí spousta lidí: Pozor na Albert kupóny v hodnotě 3 000 Kč

Albert nerozdává žádné kupóny! Nenechte se napálit Canva

S podvodnými zprávami v Česku, které se z lidí snaží vylákat platební údaje, se snad roztrhl pytel. Po aplikaci WhatsApp totiž koluje další podvod. Tentokrát láká důvěřivé lidi na kupón v hodnotě 3 000 Kč do Albertu.

Přečtěte si také

V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů
V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů

Starý, ale stále velmi účinný podvod

O podobných podvodných zprávách vás informujeme velmi často. A dá se předpokládat, že s blížícími se Vánoci tak budeme činit ještě častěji. Předvánoční doba a nucené koronavirové „prázdniny“ totiž šíření falešných zpráv doslova přejí.

Přestože se jedná o staré a profláknuté hackerské triky, pořád se najde spousta těch, kteří naletí. I proto pamatujte – objeví-li se ve vašem telefonu obdobná nabídka, běžte si ji ověřit na oficiální komunikační kanály konkrétní firmy. Ať už je totiž zpráva sebevíc věrohodná a gramaticky bezchybná, zpravidla se téměř vždy jedná o tzv. phishing, tedy formu krádeže osobních údajů

Zprávu dál rozhodně neposílejte Avast

Zprávu vám pošle kamarád

Zrádnost celého triku spočívá především v osobě odesílatele – zpráva k vám totiž obvykle dorazí přímo od známého, kamaráda či dokonce člena rodiny. Přece by vám takový člověk nelhal, pomyslíte si – jenže právě na to hackeři spoléhají. Odesílatel vás totiž podvést samozřejmě úmyslně nechce. Sám se ovšem nachytal a ve snaze získat kupón se s vámi, v dobré víře, o danou nabídku hodlá podělit.

Falešná zpráva z Albertu

Zpráva o tom, že Albert rozdává elektronické kupóny v hodnotě 3 000 Kč, začala kolovat někdy v průběhu minulého týdne – a nedávno o ní na svých webových stránkách informovala společnost Avast.

Abyste daný kupón získali, musíte po kliknutí na odkaz zodpovědět pár banálních a nezáludně působících otázek typu „Jak jste se dozvěděli o této nabídce?” a „Jste stálým zákazníkem supermarketů Albert?”. A poté budete vyzváni k tomu, abyste podvodnou zprávu poslali dalším deseti lidem.

S podvodníky nikdy neušetříte. Zvolte raději Kupi.cz!

Podvodníci se pokusí zneužít i vaše osobní účty

Po kliknutí na pokračovat z vás podvodníci budou chtít vytáhnout e-mail a heslo. Pokud vám tento krok nepřipadá nebezpečný, vysvětlení společnosti Avast vás snad přesvědčí o opaku:

„Většina uživatelů používá stejné heslo a e-mail na několika platformách zároveň. My víme, že to není ideální, a vy to víte asi také. Pokud do této skupiny spadáte, své heslo si okamžitě změňte. První, co kyberzločinec udělá, je, že kromě vaší primární e-mailové adresy a hesla k ní zkusí i další účty, na kterých byste mohli toto heslo a e-mail používat,“ popisuje riziko zástupce Avastu. 

„Společnost Albert se distancuje od klamavých soutěží či zpráv slibujících výhru, které se šíří elektronicky prostřednictvím webových stránek, emailů či mobilních aplikací. Společnost Albert podala opakovaně trestní oznámení na neznámého pachatele. Od těchto podvodných soutěží, které zneužívají dobré jméno naší společnosti, se důrazně distancujeme,“ komentuje ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. 

Podvodníci se pokusí nabourat i do jiných vašich účtů Pexels / Pixabay

Nakonec po vás budou chtít údaje z platební karty

V dalším kroku zajdou podvodníci ještě dál – požádají vás o údaje z vaší platební karty. A tady pozor – u žádných soutěží tohle nikdy nedělejte! Obdobné praktiky jsou totiž prakticky vždy jasným znamením toho, že se nejedná o seriózní nabídku obchodních společností.

Pokud jste ovšem ještě ani v tomto kroku podvod neprokoukli a údaje z karty podvodníkům ve formuláři naservírovali, co nejdříve se spojte s vaší bankou, vše jim vysvětlete a nechte si platební kartu zablokovat.

Tip: Pokud chcete opravdu ušetřit v rodinném rozpočtu při nákupech, nainstalujte si bezpečnou aplikaci Kupi.cz, v níž se přehledně dozvíte o všech akčních slevách ze supermarketů a vybraných obchodů

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz