Vánoční stromky budou letos levnější. Pěstitelé jich mají dost, ale bojí se nezájmu lidí

Ceny vánočních stromů neporostou Canva

Letošní rok přináší řadu nejistot. A jak pomalu končí, rostou i obavy, jak vůbec proběhnou oslavy Vánoc – a kolik letos budou stát živé vánoční stromky. Dovoz ze zahraničí může být obtížnější, a tak přichází v úvahu nárůst cen. K tomu by ale dle všeho dojít nemělo. Naopak – některé stromky budou k sehnání dokonce levněji než v minulých letech. Prodejci se totiž obávají, že lidé v rámci úspor opráší své stromy umělé.

Přečtěte si také

Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou
Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou

Produkce stromků v Česku roste

Českým pěstitelům se daří. Přestože zhruba polovina ročně prodaných stromů pochází z dovozu, tuzemská produkce stačí na to, aby poptávku uspokojila. Zdražování se proto bát nemusíme.

Pokud se vypěstované stromky neprodají, musejí se vyhodit, a tak ceny nemohou být vysoké. Dovážené stromky, které obvykle prodávají obchodní řetězce, vycházejí ještě levněji, svou nízkou kvalitou však nemohou těm našim konkurovat. Podporovat české pěstitele se proto vyplatí.

Nechte svůj stromeček zazářit

Ceny vánočních stromků v letošním roce

Cenu ovlivňuje mimo jiné výška daného stromu. Částky, které uvádíme, se vztahují ke stromům od 150 do 200 cm, tedy k těm, které si Češi kupují nejraději.

Smrk stříbrný bude o něco levnější, než tomu bylo v předchozích letech. Počítejte s cenou 350–450 Kč. Smrk ztepilý bude stát průměrně 300–400 Kč, borovice cca 500 Kč. Jedle vyjde na více než 500 Kč – na rozdíl od smrku, který rychle opadá, však vydrží pěkná až do ledna. Prodej začne tradičně na začátku prosince. Doufejme, že bude možný a že ho v souvislosti s koronavirem neomezí žádná vládní opatření.

Ceny vánočních stromků neporostou Canva

Živý nebo umělý strom? 

S blížícími se Vánocemi přibývají na internetu diskuze o tom, zda je ekologičtější mít doma živý nebo umělý stromek. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že jsou ty živé naprostou katastrofou pro životní prostředí, jiní jsou zase proti těm umělým kvůli jejich výrobě a špatné likvidaci. Pravda ve skutečnosti vůbec není jednoznačná. 

  • Z našeho průzkumu, v němž jsme oslovili více než dvě stovky zákazníků před zlínským hobby marketem, kteří si přišli vyzvednout své objednávky, jasně vyplývá, že jen zhruba 30 % dotázaných bude letos kupovat živý vánoční strom. 70 % oslovených bude mít 24. prosince dárky pod stromečkem umělým.
  • Z toho polovina lidí přiznala, že hlavním důvodem, proč zvolí letos umělou variantu, je nedostatek finančních prostředků – a neživý strom již mají doma několik let v krabici. 

Zdobení řezaných stromů není tak velká pohroma, jak by se mohlo zdát. Stromy jsou k tomuto účelu pěstovány, podobně jako se pěstují jiné rostliny, případně se jedná o kusy z prořezávek, které by byly pokáceny, i kdyby žádné svátky nebyly. Abyste měli čisté svědomí, zajímejte se o původ stromků. Měly by pocházet z České republiky. 

A co se těch umělých týče, jejich výroba a likvidace skutečně životní prostředí zatěžuje. Na rozdíl od těch živých však vydrží dlouhá léta – a jeden umělý stromek tak nahradí celou řadu živých. Ve výsledku opět nejde o nic hrozného. 

Živý či umělý, se správným zdobením je nádherný každý

Volba tedy záleží na vašich preferencích. Dáte přednost živému stromu, který lépe vypadá a nádherně voní, nebo raději umělému, který doma nedělá nepořádek?

Ať už si vyberete jakýkoliv, teprve s vánočními ozdobami a světýlky váš domov skutečně rozzáří freestocks.org / Pexels

Vánoční stromky v číslech

Češi každoročně nakoupí 1,3 milionu stromků, utratí za ně více než půl miliardy korun. Nejoblíbenějším druhem je jedle, kterou podle statistik kupuje více než 70 % zákazníků.

Tradice jejich zdobení pochází původně z Livonska (dnešního Estonska a Lotyšska), k nám se ovšem dostala z Německa. První stromek v České republice se údajně rozzářil v roce 1812 v Libni, kde ho pro svou rodinu nazdobil ředitel Stavovského divadla, Jan Karel Liebich.

Tradice se šířila pomalu, ještě před 1. světovou válkou byly stromky převážně jen u bohatších měšťanů. Dnes si však drtivá většina domácností nedokáže Vánoce bez stromečku představit – ačkoliv je kvůli koronavirové krizi možné, že jej letos budou ledaskde lidé postrádat.