Test kokosových mlék z obchodů: Která chutnají opravdu jako kokos a stojí za to je koupit?

Připravili jsme si pro vás test této pětice kokosových mlék. Které je nejlepší a kterému se raději vyhnout? Veronika Dobrovolná

Test kokosových mlék, který jsme pro vás připravili, nás v mnohém překvapil. Která mléka chutnají opravdu po kokosu? A proč někteří výrobci přidávají do svých mlék další látky? Podívejte se s námi na složení kokosových mlék, jejich hodnoty a chuť. Které kokosové mléko zvítězilo v našem testu a kterému je lépe se vyhnout?

Přečtěte si také

Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat
Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat

Co je to kokosové mléko?

Někteří spotřebitelé se mohou mylně domnívat, že jde o běžné mléko chutnající po kokosu. Jiní zase mají pocit, že je důležitá pouze konzistence tekutiny, která mléko připomíná.

Obě tyto představy vychází hlavně z názvu, který používají výrobci – ten ale navíc může být i zaměněn za kokosovou smetanu či kokosový krém. Kokosové mléko je však tekutina, která vznikne z rozmělnění kokosové dužniny s vodou (obsah tuku se mění podle množství odebrané kokosové smetany, která se poté prodává zvlášť). 

Test kokosových mlék

Abychom vám poradili, po kterém výrobku je nejlepší v regálech sáhnout, vyzkoušeli jsme následující pětici kokosových mlék a popsali, jak na nás po stránce vzhledu, vůně i chuti působily. Posuďte sami:

S kokosovým mlékem se můžete cítit jako v tropickém ráji – musíte si ovšem vybrat to správné, jinak vás čeká jen zklamání Tijana Drndarski / Pexels

Kokosové mléko AROY-D – 250 ml, 45,90 Kč

Toto kokosové mléko se jako jediné nachází v tetrapakové krabičce. Pochází z Německa a obsahuje 60 % kokosového extraktu a 40 % vody, bez jakýchkoliv dalších přidaných látek či stabilizátorů. Po otevření je však potřeba ho spotřebovat do 2 dnů.

  • Na 100 ml produktu obsahuje 764 kJ, 19 g tuku, z toho 17 g nasycených tuků, 2 g sacharidu a 1,6 g proteinu.

Toto kokosové mléko po otevření voní krásně po kokosu. Strukturou je podobné 12% šlehačce na vaření z kravského mléka. Chuťově je naprosto přesvědčivé a bez zvláštní pachuti po napití, kokosová vůně je pak zcela čistá. Výborně se bude hodit do jakýchkoli „fresh“ pokrmů a nápojů bez nutnosti převaření či přebíjení chuti.

Kokosové mléko Aroy-D Veronika Dobrovolná

Kokosové mléko Amaizin organic – 200 ml, 49 Kč

Toto kokosové mléko se nachází v kokové plechovce. Bohužel však pro spotřebitele neobsahuje ve svém českém překladu, který je přelepen přes mezinárodními popisky, podíl jednotlivých složek. Při odlepení a prozkoumání mezinárodních textů je nicméně možné najít podíl 51 % kokosového extraktu a 49 % vody. Po otevření ho výrobce doporučuje skladovat v chladničce po dobu max. 3 dnů.

  • Ve 100 g obsahuje 720 kJ, 17 g tuku, z toho 16 g mastných kyselin, 2,2 g sacharidu, a 1,9 g bílkovin.

Po otevření plechovky mohou spotřebitele vyděsit „sraženiny“, které toto mléko obsahuje. Kokosová složka je částečně oddělena od vody a mléko působí sraženým dojmem. Vůně je absolutně nevýrazná a chuť tukově olejnatá s nádechem kokosu a jeho nepřecezenými kousky. Toto kokosové mléko za sebou navíc v chuti táhne určitou pachuť, která může připomínat kov z plechovky, ve které je baleno.

Kokosové mléko Amaizin Veronika Dobrovolná

Kokosové mléko Rapunzel – 200 ml, 41 Kč

Kokosové mléko Rapunzel pochází od německého výrobce a je taktéž označeno pouze mezinárodními popisky. Český text překladu je přelepen přes původní informace a výživové údaje. Plusový bod má toto mléko za několik rad, jak s ním může spotřebitel naložit (ve formě receptů a tipů). Podíl kokosové dužniny je zde 67 %, 33 % tvoří voda.

  • Ve 100 g obsahuje 902 kJ, dále 19 g tuků, z toho 18 g nasycených, 4,1 g sacharidů a 1,7 g bílkovin.

Toto mléko má nejvíce gramů sacharidů ze všech testovaných. Je baleno v kovové plechovce a po otevření působí taktéž dojmem sraženého mléka s výrazným podílem kokosového tuku sraženého na hladině. Jeho vůně je až chemicky kokosová a chuť opravdu špatná, výrazně nakyslá. Toto mléko zkrátka nechutná a nevoní tak, jak by mělo. I proto skončilo co do chuti na posledním místě.

Kokosové mléko Rapunzel Veronika Dobrovolná

Kokosové mléko Asia time – 400 ml, 57, 90 Kč

Toto kokosové mléko obsahuje 81,8 % kokosového extraktu, dále pitnou vodu a stabilizátor guma guar. Na obalu výrobce z Maďarska udává po otevření okamžitou spotřebu a možné oddělení pevné a tekuté složky, která zahřátím získá zpět podobu kokosového mléka.

  • Ve 100 g obsahuje 680 kJ, 17 g tuků, z toho 15 g nasycených, 2,9 g sacharidů a méně než 0,5 g bílkoviny.

Toto kokosové mléko obsahuje nejméně bílkovin ze všech testovaných. Po otevření najdeme v plechovce opravdu průhlednou, hutnou tekutinu a větší množství bílé, tužší hmoty. Vůně tohoto mléka je nevýrazná, jemný nádech kokosové vůně se objeví až po několika přičichnutích.

Co se týče chuti, první dojem působí „pískově“ – na vině je právě vysrážený kokos. Při ponechání na jazyku pak změní strukturu na jemně hladkou, která však s polknutím přináší podivně luštěninovou pachuť. Pokud bychom měli zavřené oči, mohli bychom si tuto hmotu zaměnit s chutí cizrnové pasty. 

Kokosové mléko Asia time Veronika Dobrovolná

Kokosové mléko Albert – 400 ml, 39,90 Kč

Toto kokosové mléko opět pochází z Německa a nachází se v plechovém obalu. Obsahuje 75 % kokosového extraktu a pitnou vodu, ale také zahušťovadla guma guar, sodnou sůl karboxymethylcelulosy a xantan. Jednoznačně jde ze všech testovaných o největší množství přidaných látek.

  • Na 100 ml obsahuje 749 kJ, dále 18 g tuku, z toho 17 g nasycených, 2,6 g sacharidů a 1,6 g bílkovin.

Po otevření nás mile překvapila poměrně příjemná kokosová vůně a téměř smetanová struktura. Kokosové mléko obsahuje mírně sraženin, při ochutnání je však skutečně spíše jemně hladké. První dojem na jazyku byl příjemný, při polknutí se však dostavila mírně chemická pachuť.

Kokosové mléko Albert Veronika Dobrovolná

Které si tedy koupit?

Z testu kokosových mlék, která jsme vám představili, vyšlo jednoznačně jako vítěz kokosové mléko AROY-D. Zodpovědně můžeme říct, že toto mléko vypadá, voní a chutná naprosto přesvědčivě, a navíc je bez přidaných látek. Pokud tak nějaké potřebujete při vaření nebo pečení, u AROY-D určitě neuděláte chybu.

Pokud vám ovšem smíme dát tip, nejlepší kokosové mléko je rozhodně to, které je aktuálně čerstvé. Můžete si jej doma vyrobit i sami, když rozmixujete dohladka sušený kokos nebo dužninu z hnědého kokosu s vodou. Poté směs přeceďte přes plátýnko a uchovejte v lednici. Vyzkoušíte to? Anebo jste již ostřílení veteráni? Dejte nám vědět vaše tipy do komentářů!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz